Özdilek Center Leed Gold Sertifikası aldı

11 Ağustos 2016 Perşembe

AVM, otel ve iş merkezi gibi birçok farklı konsepti bünyesinde barındıran Özdilek Center, sürdürülebilirlik ilkesini tüm iş süreçlerine entegre ettiğini kanıtladı. Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından 7 farklı kategoride değerlendirilen Özdilek Center, LEED Gold Sertifikası aldı

ozdilek-center-leed-gold-sertifikasi-aldi

Özdilek Center, tüm iş süreçlerine entegre ettiği sürdürülebilirlik çalışmalarıyla çevreye olan hassasiyetini gözler önüne serdi. Özdilek Center, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından 7 farklı kategoride gerçekleştirilmesi istenen standartları başarıyla tamamlayarak LEED Gold Sertifikası almaya hak kazandı.
Günümüzde yapılan araştırmalar, dünyadaki enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ının, su tüketiminin ise yaklaşık yüzde 30’unun binalardan kaynaklandığı ortaya koyuyor. Bu nedenle tüm iş dünyası daha az kaynak tüketen, daha verimli, daha yaşanabilir çevre dostu binalar dizayn ederek sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlamak için çalışmalar yürütüyor.

 

Aşıroğlu:Hayata geçirdiğimiz tüm projelerde kaliteden ödün vermedik

LEED sertifikasının binaların kanun ve yönetmeliklerden daha öteye gidilerek tasarlanmasını sağladığının altını çizen Aşıroğlu, “Özdilek Center projesi Amerika Yeşil Bina Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen dünyada en yaygın kullanılan yeşil bina değerlendirme ve sertifikasyon sistemi olan LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) Çekirdek ve Kabuk (Core & Shell) derecelendirme sisteminde belirtilmiş çevre şartları ve performansı karşılamak üzere tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Sürdürülebilir Arazi, Su Verimliliği, Enerji ve Atmosfer, Malzemeler ve Kaynaklar, İç Mekan Yaşam Kalitesi, İnovasyon ve Yerel Önem Sırası gibi 7 farklı kategoride gerçekleştirilmesi istenen standartları başarıyla tamamlayan Özdilek Center, değerlendirme süreci sonunda LEED Gold sertifikası almaya hak kazanmıştır. Biz Özdilek Center olarak kurumsal değerlerimizi belirlerken, firmamızı, sektörü ve kentimizi ileriye taşıyacak maddeler ortaya koyduk. Bu kapsamda bugüne kadar hayata geçirdiğimiz tüm projelerde kaliteden ödün vermedik ve tüm iş süreçlerimizi sürdürülebilirlik bakış açısıyla gerçekleştirdik. Bunun geri dönüşlerini aldığımız için çok mutluyuz”

 

Özdilek Center’da LEED Gold sertifikası almak için uygulanmış stratejilerden bazıları aşağıdaki gibidir:
 Şebeke suyu kullanımının azaltılması amacıyla, peyzaj sulaması ve rezervuar suyu olarak toplanan yağmur suyundan yararlanılmıştır.
 Peyzaj tasarımında bitki seçimi yapılırken; yerel iklimle uyumlu, bio çeşitlilik sağlayan ve az su tüketen türlerin seçilmesine özen gösterilmiştir.
 Gri su toplanması ve yüksek verimli su armatürlerinin tasarıma entegre edilmesiyle, su tüketimi minimum seviyeye indirgenmiştir.
 Ulaşımdan kaynaklanan çevresel zararların azaltılması amacıyla, düşük emisyonlu araç, elektrikli araç ve bisiklet gibi alternatif ulaşım sistemleri için gerekli altyapılar oluşturulmuştur.
 Projede hem bina kabuğunun optimizasyonu ile pasif olarak, hem de kullanılan mekanik – elektrik ekipmanların ASHRAE 90.1 Standardı kapsamında verimli seçilmesi ile aktif olarak, enerji performansının optimizasyonu sağlanmıştır.
 Gelişmiş devreye alma prosedürü ASHRAE ve IESNA standartlarına göre uygulanmış ve binanın mekanik/elektrik sistemlerinin işletim sürecinde sorunsuz bir biçimde çalıştırılması için eğitimler verilmiştir.
 Mekanik ekipmanların soğutucu gazları, ozona zararı olmayacak şekilde seçilmiştir.
 Gelişmiş atık yönetimi planı ile tüm atıklar ayrıştırılmıştır ve depolama sahasına gönderilecek atıklar \% 82’ye yakın oranda geri dönüştürülmüştür.
 Projede kullanılan malzemelerin yaklaşık \% 45’i geri dönüştürülmüş, \% 85’i yerel malzemelerdir.
 ASHRAE 62.1 Standardı’nda belirtilen değerlerin \%30 üzerinde taze hava sağlanarak, iç mekan hava kalitesi arttırılmıştır.
 Projede kullanılan boya, astar, yapıştırıcı gibi içeriğindeki VOC (uçucu organik bileşik) oranı açısından insan sağlığına zararlı olabilecek malzemelerin seçiminde, düşük emisyonlu malzemeler tercih edilmiştir.
 İnşaat faaliyetlerinin sebep olduğu hava kirliliği kontrol edilmiş ve kullanıcılarının, şantiye kaynaklı oluşabilecek düşük hava kalitesinden negatif etkilenmesi önlenmiştir.
 Verimli aydınlatma armatürleri seçilerek, aydınlatma güç yoğunluğu \% 30 civarında azaltılmıştır.
 Binada yüksek enerji tüketimine sahip sistemler ayrı ölçülebilmekte ve bina operasyonu sırasında enerji verimliliği stratejilerinin belirlenebilmesi adına enerji tüketimleri takip edilebilmektedir.
 Bina kullanıcılarının termal konfor koşullarından maksimum memnuniyet sağlaması için, ASHRAE 55 Standardı baz alınmıştır.
 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri