Damat’a yabancı ortak

18 Temmuz 2012 Çarşamba

Tween, Damat ve D’S Damat’ı bünyesinde bulunduran Orka Group New York merkezli uluslararası yatırım şirketi Investcorp ile ortak oluyor

damata-yabanci-ortak

Bünyesinde Damat markasını da bulunduran Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu’nun yüzde 30’a yakın hisse satışı yaptığı Bahreyn kökenli, New York merkezli yatırım bankası Investcorp’un kurucusu ve CEO’su İstanbul’un eski valilerinden, Menderes Hükümeti’nin Sağlık Bakanı Lütfi Kırdar’ın yeğeni Nemir Kırdar. Nemir Kırdar aynı zamanda Yüksek Öğretim Kurumu’nun Kurucu Başkanı merhum İhsan Doğramacı’nın da kuzeni.

Investcorp ile ortaklık yapan Süleyman Orakçıoğlu, yurt içi ve dışında marka satın almayı planladıklarını söyledi. Bu yönde görüşmelerinin sürdüğünü belirten Orakçıoğlu, “Investcorp’tan gelecek kaynakla marka satın almayı istiyoruz. Bir yıl içinde yerli veya yabancı bir markayı bünyemize katmış olacağız” dedi.

7 farklı grupla görüşüldü
Uluslararası yatırımcılarla bir süredir görüştüklerini söyleyen Orakçıoğlu, “Aralarında Louis Vuitton’un finansal yatırım kolu L Capital’in de olduğu 7 grupla görüştük. En doğru seçimi yaptığımıza inanıyorum” dedi. Paraya ihtiyaçlarının olmadığını bu ortaklığı marka bilinirliğini artırmak için yaptıklarını ileten Orakçıoğlu, “Ülkemizden niye dünya markası çıkmasın? Çıkması için bu ortaklığa gittik. Dünya markası olmanın yolu böyle işbirliklerinden geçiyor” diye konuştu.

Yaptıkları ortaklığı stratejik işbirliği olarak gördüklerini kaydeden Orakçıoğlu, “Yüzde 30’u aşmayan bir oran var. Azınlık hissemizi verdik. Sahip oldukları bilgi birikimlerinin bize çok faydası olacağına inanıyorum. Yönetim kurulumuza da üye verecekler” dedi.
 
12 milyar dolarlık dev işe Antep’ten başladı
Türkiye ve Ortadoğu ülkelerine 400 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıklayan Investcorp, 2010 sonunda Gaziantep’te bakliyat üretim ve ticareti konularında faaliyet gösteren Tiryaki Agro‘ya 50 milyon dolarlık yatırım yatı. Investcorp’un dünyada kurulan ilk yatırım fonlarından birisi olduğunu söyleyen Süleyman Orakçıoğlu, şu bilgileri verdi: “Şimdiye kadar toplam 30 milyar dolarlık yatırım yapmışlar. 90’ın üzerinde şirkete yatırımları bulunuyor. 17 şirketten de çıkmamışlar. Investcorp’un yatırımlarının toplam değeri 12 milyar doları buluyor.”
 
Yatırım fonu liginin küresel oyuncusu

Türkiye’ye 1950’li yılların sonunda eğitim için gelen, amcasının Yassı Ada Mahkemeleri sırasındaki ölümünün ardından önce Irak’a, ardından ABD’ye çalışmaya giden Nemir Kırdar, bu ülkede 1969’da finans işine girdi ardından uzun yıllar dünyaca ünlü finans kurumu Chase’de üst düzey yönetici olarak çalıştı. Nemir Kırdar, 1974’te Chase Manhattan Bank’da Başkan Yardımcılığı’na kadar yükseldi. Sonrasında 50 milyon dolarlık fonla 1982’de Investcorp’u kurdu. İş dünyasında önce ‘para sihirbazı’ olarak yatırım yaptığı lüks markaların ardından da ‘marka sihirbazı’ olarak tanınan Kırdar’ın en önemli başarı hikayesi Gucci. 1987’de içine düştüğü zor durumda piyasa değeri 246 milyon dolara düşmüşken yatırım yaptığı Gucci’den 1999’da çıktığında 2.1 milyar dolarlık bir dev olan Gucci’nin yanı sıra grup mücevher devi Tiffany Co., Saks Fifth Avenue ile İngiliz perakendeci Sainsbury gibi markalara da yatırım yaptı.

Türkiye’yi neden terk etti?
Kırdar Ailesi aslen Kerküklü... Babası Irak’ta milletvekili olan Nemir Kırdar’ın amcası Lütfi Kırdar, 1’inci Dünya Savaşı ertesinde Türkiye’ye geldi. Atatürk’ün son dönemlerinde İstanbul’a vali olarak atanan Lütfi Kırdar, 1940’larda CHP’den milletvekili oldu. 1957’de Demokrat Parti’den milletvekili seçildi ve Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı oldu. Bu dönemde Irak’tan Türkiye’ye gelen Nemir Kırdar, Robert Kolej’de sanat eğitimi aldı. 27 Mayıs 1960 ihtilâli ile Lütfi Kırdar, Adnan Menderes Hükümeti’ndeki diğer üyeler gibi tutuklanarak Yassı Ada’ya götürüldü. Askeri yönetim tarafından alındığı sorgulama sırasında kalp krizi geçiren Kırdar, duruşma salonunda 17 Şubat 1961’de yaşamını yitirdi. Nemir Kırdar ise bu olaydan sonra Türkiye’yi terk etti.
 
26 yaşında, 2011 yılı cirosu 230 milyon TL
Temelleri 1986 yılına dayanan Orka Group (Damat, Tween), ‘moda bizim işimiz’ sloganıyla Türkiye ve yurt dışında büyümeyi hedefliyor. Şirketin kurucuları Süleyman Orakçıoğlu ile Halidun Orakçıoğlu. Türkiye’de lüks erkek giyiminde lider oyuncu olan Damat, 40 ülkede iş yapıyor. Londra, Moskova gibi öne çıkan şehirlerin yanı sıra Hindistan ve İspanya gibi ülkelerde de mağazası var.

Kaynak: Eylem Türk / Milliyet


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri