Kanadalı Le Chateau Türkiye pazarına giriyor

06 Ağustos 2013 Salı

Hazır Giyim sektöründe lider Kanada markası, Le Chateau Türkiye pazarına girmek için Kanada merkezli danışmanlık firması olan Polipark Inc. ile sözleşme imzaladı

kanadali-le-chateau-turkiye-pazarina-giriyor

Kanada’nın en büyük hazır giyim zincir mağaza markalarından birisi olan Montreal merkezli Le Chateau firması bu yıl oluşturduğu yeni marka bilinci ve konsept mağaza dizaynları ile Türk tüketicisiyle buluşmak istiyor.

Le Chateau bu hedefler doğrultusunda Türkiye’deki iş ortağının belirlenmesi ve sonraki adımlarda mağazaların açılma sürecindeki operasyonlar için Polipark Inc. ile bir anlaşma imzalamış, bu anlaşma gereği ilk etapta Le chateau’nun Türkiye’de uzun soluklu varlığını inşa etmek üzere hazır giyim perakendeciliği konusunda uzman girişimci kişi yada kuruluşlar ile görüşmeler başladı.

Türkiye’de “Le Chateau” markasını tam yetki ile temsil edecek olan lisansör firmanın kısa vadede (maksimum iki yil icerisinde) özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerdeki alışveriş merkezlerinde 3 ila 5 adet mağaza açması hedefleniyor. Bu süreç içerisindeki temel vizyon ise Le Chateau markasını Kanada’lı moda temsilcisi olarak zihinlere yerleştirmek.

Firmanın uzun vadede başarı tanımlaması ise ülke çapında toplamda 30 ila 75 magaza ile kadın ve erkek giyiminde Türk tüketicilerinin moda arayışında önemli alternatiflerden birisi olmak. Le Chateau mağazaları yeni konsepti gereği, ürün çeşitliliği bazında mağaza büyüklüklerine göre değişiklik gösterecek ve sadece kadın veya erkek/kadın karma ürünler barındıran mağazalardan oluşacak.

Türkiye pazarını Avrupa pazarındaki en istikrarlı ülke olarak değerlendiren Kanadalı hazır giyim firması, 2010 yılından bu yana Türk pazarını gözlemliyordu. Le Chateau markasının Kuzey Amerika ve Avrupa modasının kombinasyonu olan bir trendi temsil etmesı dolayısıyla; yapılan ön pazar araştırmasında Le Chateau’nun sahip olduğu stil ve çizgilerin Türk kadını ve erkeği tarafından beğenileceği tespit edildi. Bu ön çalışmalarda yeniliğe ve hızlı moda eğilimine çok açık olan Türk tüketicisinin Le Chateau ürünlerini beğeneceğine olan inanç daha da pekişti.

Özellikle Avrupa'nın diğer ülkelerine açılma safhasında Türkiye'yi pazara giriş noktası olarak değerlendirmek isteyen Kanada markası, Türkiye’yi ilk olarak Avrupa pazarına, sonrasında ise Kafkas ülkeleri hazır giyim tüketici pazarına girişte bir "hub" olarak kullanmak arzusunda.

Türk pazarının işleyişi ve Türk iş anlayışı konusunda tecrübeleri olan Polipark Danışmanlık şirketi aracılığı ile potansiyel firmalarla görüşmelere başlandı. Bu etaptaki temel amaç, markanın Türkiye’de planladığı adımları Le Chateau ile birlikte atacak, Le Chateau markasının yıllardan beri süregelen başarı grafiğine paralel şekilde geliştirecek olan bir iş ortağı ile guzel bir başlangıç yapmak. Bu etap sonrası ana hedef 2014 yaz - sonbahar kreasyonunu Türk moda takipçilerinin beğenisine sunmak.

Toplamda 3 binden fazla çalışanı ile uluslararası pazarlar dahil olmak üzere toplamda 250’nin üzerinde mağaza ile hizmet veren Le Chateau, halen Orta Doğu’da Birleşik Arap Emirlikleri’nde (Dubai), Katar, Suriye ve Suudi Arabistan’da başarılı performanslar sergileyen mağazalarının yanı sıra, Uzak Doğu’da Vietnam’da iki ayrı mağaza ile güçlü bir başlangıç yaptı. Firma Filipinler’de cok yakında açılacak mağazaları ile uluslararası pazarlardaki gelişimini sürdürüyor.

Satışa sunduğu ürünlerin yüzde 40’dan fazlasını halen Kanada’da kendi üretim tesislerinde üreten Le Chateau uzun zamandan beri Türkiye’de fason üretim de yaptırıyor. İstanbul Sanayi Odası’nın Nisan ayında Kanada’ya düzenlediği hazır giyim sektörüne yönelik ticaret heyetinde bulunan firmalarla da yeni görüşmeler başladı ve Türkiye’de fason üretimi artırma konusunda çalışmalar yoğunlaşarak devam ediyor. Markanın Türkiye pazarına yerleşmesi ile birlikte Türkiye’de daha yüksek miktarlarda üretim yaptırma şansı olacağı açık.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri