Koton ailesinin 2’nci kuşağı 800 kişiye umut oldu

23 Ağustos 2016 Salı

Koton ailesinin Robert Kolej’de okuyan ikinci kuşak temsilcisi Deniz Yılmaz’ın projesi Koton’da hayata geçti. Soma, Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa’da yaşayan 800 kadına iş olanağı doğdu. Deniz Yılmaz: “Bizim kuşak, en azından benim çevremdeki arkadaşlarımın motivasyonu para değil, para eski bir motivasyon. Bizler için amaç önemli.” dedi

koton-ailesinin-2nci-kusagi-800-kisiye-umut-oldu

Türkiye’nin perakende zincirlerinden Koton’un kurucuları Gülden ve Yılmaz Yılmaz’ın Robert Kolej’de okuyan kızları Deniz Yılmaz’ın “Kapsayıcı İş Modeli” projesi Koton’da hayata geçti. Projeyle Soma, Urfa, Mardin, Antep, Adıyaman’daki kadınlara iş olanağı doğdu. 800 kadına istihdam sağlayan projeyle hayata geçen ürünlere Koton “El Emeği Koleksiyonu” etiketi yapıştırıyor. Deniz Yılmaz Robert Kolej öğrencisi. Geçen yaz Koç Üniversitesi’nin Yaz Kampı’na katıldı, kampta “Kapsayıcı İş Modelleri” üzerine eğitim aldı. Ve bu eğitimden sonra aile şirketleri için “ne yapabilirim” diye kafa yorup, bir proje üretti. Bu projeyi Koton’da sunduktan sonra Koton ekibiyle birlikte harekete geçti.


Becerikli olan ev kadınlarına iş olanağı yaratılacak
Deniz Yılmaz aldıkları eğitimde Türkiye’de hayata geçen sosyal sorumluluk projelerini de incelediklerini, hazırladığı iş modeliyle hem ihtiyacı olanlara el uzattıklarını hem de şirket olarak bunu iş modeli olarak da benimsediklerini anlatıyor. Deniz Yılmaz’ın öncelikli hedefi Türkiye gerçeklerinden de hareketle el işçiliği konusunda becerikli olan ev kadınlarına iş olanağı yaratmak ve bunun sürdürülebilir olmasını sağlamak olmuş. Ve henüz lise öğrencisi olan Deniz Yılmaz başlattığı bu projeyle şimdiden 800 kadına iş olanağı yarattı. Deniz Yılmaz: “Bizim kuşak, en azından benim çevremdeki arkadaşlarımın motivasyonu para değil, para eski bir motivasyon. Bizler için amaç önemli. Biz amaçla mutlu oluyoruz.” dedi.


Proje ÇATOM’larla birlikte yürütüldü
Proje kapsamında Çok Amaçlı Toplum Merkezleri (ÇATOM) ile anlaşıldı. Koton’un tasarım ekibi kadınların el emeklerini değerlendirme konusunda çalışıp, ÇATOM’larda örnek modeller üzerinde kadınlara Koton tasarımcıları tarafından hazırlanan modelleri gösterdiler. Ve ÇATOM’lardaki kadınlar Koton’un ürünlerine el emeklerini işlediler. Şanlıurfa, Adıyaman, Mardin, Gaziantep ve Soma’da kadınlar 12 binin üzerinde modele nakış yaptılar ve bu emekleri karşılığında 620 lira kazandı.


Deniz’in projesini devam ettireceğiz
Projenin boyutlarını Deniz Yılmaz’ın annesi olan Koton Yönetim Kurulu Eş Başkanı Gülden Yılmaz’la da konuştuk. Yılmaz: “Tamamen nakış işi yaptırıyoruz. Bunu nakış makinelerinde de yaptırabilirdik ancak Deniz bize bu projeyle gelince sosyal fayda yaratmamız gerektiğini biz de düşündük. Hemen ÇATOM’larla konuşuldu. 22 parçalık bir koleksiyon hazırlandı. Kadınların bir kısmı alıp evlerinde işlediler, bir kısmı da ÇATOM’larda. Doğal kumaşlara yaptırdık işlemeleri. 15 günlük iş yapıp 620 lira kazandılar. Deniz’le birlikte gittik ÇATOM’lara. Adıyaman Gerger’de kadınları görünce bu işe başlamakla doğru yaptığımızı gördük. Devam da edeceğiz. Kış sezonu için de modeller hazırlıyoruz. Kadınlara evlerinin dışına adım attırmak bile büyük fayda. Bunun devamını istiyorlar.” dedi.

 

Bu haber Hürriyet gazetesinde yayınlanan Elif Ergu'nun özel haberinden alıntıdır. 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri