Hisar’ın hedefi 49 yeni pazar

25 Ocak 2013 Cuma

Hisar Genel Müdürü İsmail Erdoğan, “49 hedef pazarımız var. Bunlar içinde en önemsediğimiz ülkeler Mısır, Almanya, Suudi Arabistan, Azerbeycan ve Rusya. Afrika ülkelerinde ve Amerika’da da büyümek istiyoruz” dedi

hisarin-hedefi-49-yeni-pazar

Bu yıl en az 10 mağaza açmayı planladıklarını söyleyen Hisar Genel Müdürü İsmail Erdoğan, “Önceliğimiz başta İstanbul olmak üzere büyük illerdeki alışveriş merkezleri veya cadde mağazaları olacak. Bu yılki stratejimizi yüzde 25 büyümeye göre planladık” dedi.  

2015’e kadar yurt dışında franchise vererek büyümek istediklerini belirten Erdoğan, “2015’ten itibaren ise yurt dışında kendi mağazalarımızı açmayı hedefliyoruz. 49 hedef pazarımız var. Bunlar içinde en önemlileri Mısır, Almanya, Suudi Arabistan, Azerbeycan ve Rusya. Afrika ülkelerinde ve Amerika’da da büyümek istiyoruz” diye konuştu.

“Ödüle layık görüldük”
Erdoğan, “Ayrıca ‘İyi tasarım herkesin hakkıdır’ sloganıyla kurduğumuz, bünyesinde kendi tasarım ekibimiz dışında profesyonel tasarımcıların da yer aldığı Hisar Studio mağazalarını da bu yıl açmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Hisar Studio ile yeni ürünleri tüketicilerin beğenisine sunmaya devam ettiklerini ifade eden Erdoğan, şu bilgileri verdi: “Son olarak 2012 yılında üçüncüsü gerçekleşen ‘Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nde NİOO Kahve Fincanı, TeaLove Çaydanlık, TeaLove Çay Tabak ve Çay Kaşığı ile ‘İyi Tasarım Ödülü’ne layık görüldük. Biz sadece kendisiyle yarışan ve tüketiciye her zaman daha da iyisini sunmaya çalışan bir markayız. Almış olduğumuz Turquality desteği ile bundan sonra daha da güçlü ve emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.”

“Evlilik gündemimizde değil”
32 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini ve 32 mağazaya ulaştıklarını söyleyen İsmail Erdoğan, “Ayrıca 125 Hisar Konsept mağazamız bulunuyor. 285 züccaciye corner’ımız mevcut. Ayrıca HORECA (Hotel-Restaurant-Cafe) sektöründe de yüzde 35 civarında da bir paya sahibiz” dedi.

Bu arada yabancı şirket evliliğinin şu anda gündemlerinde olmadığını söyleyen Erdoğan, “Gene de ciddi bir talep gelirse o zamanki şartlar, gelen yatırımcının profili kararımızda etkili olacaktır. Fonlanmak yerine sektörümüzdeki yabancı bir ortakla evlilik yapmak daha doğru olabilir. Bu durumda uluslararası pazarda daha büyük bir güç olunabilir” dedi.

“Mutfakta artık renkli ürünler tercih ediliyor”
“Günümüzde daha sağlıklı yemek pişirmek, çevreye daha duyarlı olmak önem kazandı” diyen İsmail Erdoğan, artık mutfak dekoruna uyan ya da kullanırken neşelendiren renkli ürünlerin tercih edildiğini söyledi. Erdoğan, sektördeki trendleri şöyle anlattı: “Ürünlerin tasarımlarında fonksiyonel, çevreci, sağlıklı ve neşeli unsurları yer alıyor. Biz de Hisar olarak ürünlerimizi tasarlarken hedef kitlemizin beklentilerini göz önünde tutuyoruz. Tüketiciler bilinçlenmeye başladıkça markalı ürün seçimine daha çok dikkat etmeye başladı. Eskiye oranla artık markalı ürünlere yönelimin arttığını görüyoruz.”

“Bizim sektörde perakendecilik daha fazla önem kazanacak”
Son yıllarda pazarda ciddi bir arz fazlasının oluştuğunu söyleyen İsmail Erdoğan, “Bunda Uzakdoğu’dan ithalat yapan firmaların ciddi bir payı var. Bu nedenle geniş tabana hitap eden firmalar arasında kıyasıya bir fiyat rekabeti mevcut” dedi. Zücaciye sektörünün yıllık 900 milyon dolarlık ihracat yaptığını kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti: “Türkiye’ye yıllık zücaciye ürünü ithalatının ise 500 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. İthalatçı firmaların çokluğu ve ne yazık ki getirilen ürünlerin kalitesizliği sektörü olumsuz etkiliyor diyebilirim. Sektörde perakendeciliğin eskiye göre daha da önem kazanacağı ve pazarın büyüyeceğini düşünüyorum. Özellikle cadde mağazaları ve AVM’ler perakendeciliğin tüketicilerle buluştuğu cazip yerler olmaya devam edecek.”

Kaynak: Eylem Türk / MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri