Home Store dejavu yaşatacak

18 Mart 2014 Salı

Tepeden tırnağa yenilenen yüzü ve İtalya’da üretilen koleksiyonları ile sezona hızlı bir giriş yapan Home Store, eski iddialı günlerine geri dönüyor. Home Store’un Kurucu ve CEO’su Levent Penso, “2014’te Home Store olarak herkese dejavu yaşatmayı hedefliyoruz” diyor

home-store-dejavu-yasatacak

Fulya B. ÖZTÜRK

Uzun yıllar dekorasyon, moda ve yeme-içme sektöründe hizmet veren Home Store’da pek çok değişimler yaşandı. Öncelikle el değişimi süreci nasıl oldu ve sonrasında ne gibi yenilikler yaşanıyor, sizden dinleyebilir miyiz?
1993 senesinde Home Store ve Home Store Cafe Akmerkez’de, Akmerkez’in en büyük ikinci mağazası olarak hizmet vermeye başladı.  Mango, Massimo Dutti, Kookai, Laura Ashley, Adolfo Dominguez gibi markaları Türkiye’ye getiren ilk mağaza Home Store oldu. İlk ekonomik kriz sonrası bu markalardan vazgeçtik, İtalya’dan yeni markalar ve kendi koleksiyonumuz ile yolumuza devam ettik. 2007 yılında ise Home Store’u ortak olduğum gruba devrettim. Şimdi, 2013 yılında Adnan Top ve Serdar Top’un sahibi olduğu Ersa Tekstil Home Store’u satın aldı ve Home Store’da CEO olarak göreve başladım. Markanın logosunu yeniden tasarladık, mağazaların dekorasyonunu yeniledik, hâlâ daha çalışmalar devam ediyor. İçerideki ekibimiz büyüyor, iletişim stratejilerimiz tamamen değişiyor. Kısacası büyük sürprizlerle yeniden doğuyoruz. İleride erkek ve çocuk koleksiyonlarıyla da sürprizlerimize devam edeceğiz.

Değişim sürecinin ardından ortaya koyduğunuz iddia nedir?
2014’te Home Store olarak herkese dejavu yaşatmayı hedefliyoruz. Özlenen Home Store geri dönüyor.  Hatta bunu şimdiden başardığımıza inanıyorum. Şimdiden olumlu tepkiler almaya başladık ve “İşte özlediğimiz Home Store”  dedirtmeyi başardık. Hedefimiz yeniden, dostlarımız olarak gördüğümüz müşterilerimizle buluşturmak, hatta yeni koleksiyonlarla daha fazla kişiye ulaşmak ve herkesi memnun etmek.

Home Store’un, yenilenmesinin ardından hedeflediği müşteri profilinde değişiklik olacak mı?
Markalama ve pazarlama stratejilerinde kime hitap ettiğiniz ve ne hedeflediğiniz çok önemli. Markanın hedef kitlesi şu an yeniden oluşturduğumuz koleksiyon ve ithal ürünlerle tabii ki yeniden değişti ve yapılandı. Dekorasyonundan ambalajlarına, vitrin görsellerinden raf düzenine, şirket araçlarından online satış sitesine kadar yeniden ciddi bir revizyona girdi. Dolayısıyla markalaşma ve pazarlama stratejileri de bu yönde tabii ki yenilendi.

Kusursuz hizmet anlayışı

Türkiye genelinde toplam kaç mağazanız bulunuyor?
Şu anda 19 mağazamız var. 2013 bitmeden Bakırköy Capacity AVM’de açılacak olan mağazamızla 20 olacak.

Mağazalaşma sürecinde nasıl bir strateji izliyorsunuz? Mağaza yatırımlarınızda caddeleri mi AVM’leri daha çok tercih edeceksiniz?
Markanın doğru noktalarda bulunması çok önemli… Bu doğru nokta kimi zaman bir alışveriş merkezi, kimi zaman ise bir cadde mağazası olabilir. Alışveriş merkezleri elbette ki, gerek çalışma saatleri gerek toplu halde birçok mağazanın bulunması, kapalı otoparkı, çocuk eğlence alanları, sinemaları ve buna benzer yaşam kolaylığı sağlıyor. AVM’ler müşterilerin bize ulaşabilmesi açısından daha kolay olsa da bazen bütün bu artılarının yanında cadde mağazalarımızda rahat ve kendi planladığınız şekilde çalışabilmenizden dolayı tercih ettiğimiz lokosyonlara olumlu bakabiliyoruz. Bu nedenle, yeni mağazalarımızı “alışveriş merkezlerinde ya da cadde de açacağız” diye kesin çizgilerimiz bulunmuyor. Bizim için önemli olan Home Store sevenlerinin bizi görmek istediği lokasyonlarda bulunmak.

Müşteri ilişkileri yönetimi ve ürünleri farklılaştırma anlayışınız, hangi prensiplere dayanıyor? Bu çerçevede çalışanlarınıza nasıl değerler katıyorsunuz?
Müşteri ilişkileri yönetimimiz üzerinde hassasiyetle durduğumuz bölüm. Bu departman içerisinde satış sonrası hizmet, ürün inceleme, CRM ve bunun gibi birçok kolun bulunduğu, kısa sürede hizmetlerinden dolayı sevenlerimiz tarafından memnuniyetle karşılanan bu departmanı önümüzdeki senelerde daha da kuvvetlendirmeyi planlıyoruz. Yapımız içerisinde üretim ve tasarım grubumuzun yapmış olduğu tüm çalışmaların son kontrollerini birlikte yaparız. Bazı detaylarla farklılaştırılarak mağazalarımıza sevk ederiz. Ürün mağazalarımıza sevk edildikten sonra satış danışmanlarımıza mağaza içinde ürünün kumaşı işlemesi, taşlaması gibi bilgileri içeren bir eğitim verilir. Arkasından ürünü hangi ürünlerle kombin edilmesi gerektiği hakkında sunumlardan sonra satışa sunmayı tercih ederiz.

Yeni yatırımlar için nasıl bir rota çiziyorsunuz? Yılsonuna dek hedeflediğiniz bir mağaza sayısı var mı?
Home Store olarak belirli zaman aralıklarında belirli mağaza adedine ulaşma çabamız yok. Elbette ki bulunmak istediğimiz bazı lokasyonlar ve yeni kentler bulunuyor. Ancak bizim için mağaza sayısından daha önemli olan konu, mevcut mağazalarımızın mükemmel hizmet verebilmesini sağlayacak yenilikler, dekorasyon değişiklikleri,  eğitimler vererek kusursuz servis ve hizmet anlayışını daha yukarılara taşımak.

Önümüzdeki yıl hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?
Sektör içerisinde 2014 senesi bizim için yeni atılımlarımızı devam ettireceğimiz bir sene olacak. Elbette ki doğru analizlerle doğru adımlar atarak ilerlemeyi planlıyoruz. Home Store’un yanında H Jeans gibi, belki erkek ve çocuk koleksiyonları gibi sürprizlerimiz olacak. 2014 senesinde daha fazla kişiye ulaşmayı planlıyoruz. Bu yıl özellikle çalışan eğitimi konusunun üzerinde duracağız. Yeni bir eğitim departmanı kuracağız, tüm sene boyunca tüm çalışanlarımıza beden dilini kullanma, temel satış teknikleri ve yönetici eğitimleri gibi sistematik eğitimler vereceğiz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri