Meridian Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamil Yıldız

12 Nisan 2012 Perşembe

1985 yılında Amsterdamda doğan Scotch&Soda, şimdi Türkiye ile tanıştı. Meridian Tekstil tarafından Türkiyeye getirilen marka, geçtiğimiz hafta ilk mağazasını Nişantaşında açtı. Meridian Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamil Yıldız, 2015 yılı sonuna dek 15 mağazaya ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor

meridian-tekstil-yonetim-kurulu-baskan-yardimcisi-kamil-yildiz

 

Fulya B. ÖZTÜRK

Scotch&Soda, Amsterdam’dan yola çıkan ve global bir moda markası. Markanın çizgisi nedir? Tüketicilerine neler vaat ediyor?
Scotch&Soda yüksek kalite ürünlerin çizgisinde, ürün odaklı, detaylara önem veren bir marka. Scotch, eski okul stiline yeni bir lezzet ve güncel dokunuşlarla farklılık katıyor. Zamansız tasarımları ve her biri eşsiz detayları, her bir üründe ayrı ayrı görmek mümkün. İç yüzeylerde olduğu kadar dış yüzeylerde de detaylara rastlamak kaçınılmaz. Tüm dünyadan esinlenerek tasarlanan koleksiyonda, Scotch’un karakteristik birçok özelliğine ve detayına rastlanabiliyor. Scotch&Soda kısaca insanların giydiği kıyafetlerini sevmelerini ve kıyafetlerini giyerken mutlu olmalarını istiyor. Tüketicilere farklılık, kalite ve detay vaat ediyor.

Peki, Türkiye yolculuğunu sizden dinleyebilir miyiz?
Meridian Tekstil San. Dış Tic. A.Ş. ile  Scotch & Soda arasında imzalanan münhasır dağıtım ve perakende satış anlaşmasıyla ile birlikte marka Türkiye sınırları dâhilindeki yolculuğuna başlamış oldu. İlk mağazanın yeri ile ilgili uzun ve detaylı araştırmalar yapıldı. Bu süre zarfında marka Türk tüketicisi ile ilk buluşmasını &Style mağazalarında gerçekleştirdi. 2011 yaz sezonu ile başlayan yolculuk, markanın başarısını ilk anda gözler önüne sermiş ve rakamlarla da desteklemiş oldu.  Markanın monobrand mağaza yapılaşması ise Scotch & Soda’nın kimliği ile tam anlamıyla örtüşen Nişantaşı bölgesinde iki katlı muhteşem bir mağazanın açılması ile başladı. Mağaza konseptinden koleksiyondaki parçalara kadar bambaşka bir hava yaratan mağaza, şimdilerde 2012 yaz koleksiyonu ile de adından çok söz ettiriyor. Scotch & Soda İstanbul ve Ankara’daki mağaza yapılanmasına devam edecek.

Koleksiyonlar hakkında bilgi alabilir miyiz? Şehirli hayatlara neler sunuyor?
Scotch&Soda, sokak modasında vazgeçmeyen moda severleri Nişantaşı mağazasında vintage tarzına sahip koleksiyonu ile karşılıyor. Ayrıcalıklı ve farklı çizgisiyle dikkat çeken Scotch&Soda’nın Nişantaşı mağazasında, erkek koleksiyonun yanı sıra kadın koleksiyonu ile “Maison Scotch”a, erkek çocuk koleksiyonu ile “Scotch Shrunk”a ve kız çocuk koleksiyonu ile “Scotch R’Belle”e ev sahipliği yapıyor. Scotch&Soda mağazasına gelenler günlük giyimde ihtiyaçları olan tüm giyim ürünleri ve aksesuarlarını alabiliyor. İlkbahar-yaz koleksiyonuna baktığımızda, kadınlara hitap eden Maison Scotch; aşkla tasarlanan, küçük detaylara odaklı parçaları ile sezonu karşılıyor. New York’un sokak stili, Japonya’nın innovatif dizaynı ve Paris’in ruhundan ilham alan Maison Scotch’ta tüm parçalar doğal kadın şıklığı üzerine şekilleniyor. Fransız danteli, fırfır, nakış, payet, çizgililer ve çiçek desenleri yeni koleksiyonun göze çarpan detayları. Merserize trikolar, renkli jeanler, ceketler, blazerlar, etekler, ipek gömlekler, atletler, dar ve kısa paça rahat kesim pantolonlar koleksiyondaki parçalar olarak öne çıkıyor. Koleksiyona uygun clutchlar, deri çantalar, takılar, baskılı fularlar yeni sezonda kadınların şıklığını tamamlayacak aksesuarlar olacak. Erkek koleksiyonunda ise Scotch & Soda yeni sezonda bir erkeğin dolabında olması gereken her şeyi sunuyor. Erkek koleksiyonunda şık, çarpıcı detaylar, mineral renkler ve beyazın tonları dikkat çekiyor. Denizci etkisi veren mavi-kırmızı-beyaz denimler, üst giyimde yıkanmış soluk renkler ile otantik ve sonsuzluk etkisi yaratılıyor. Kız çocuklarına Scotch R’belle, erkek çocuklarına ise Scotch Shrunk yeni sezonda göz alıcı, baharın coşkusunu yansıtan tropikal ve denizci renkleri, kamuflaj desenleri gibi farklı konseptlerden oluşan geniş koleksiyonu ile çocukların ihtiyacı olan her şeyi sunuyor. Denimler, geniş t-shirt koleksiyonu, sweatshirtler, deri ve koton ceketler bahar koleksiyonunu oluşturan parçalar olarak dikkat çekiyor.

Ürünler, vitrine gelene dek pek çok işlemden geçiyor. Bu süreç, Scotch&Soda’da nasıl yaşanıyor? Ürünlerin tümü ithal mi ediliyor yoksa Türkiye’de fason olarak çalışılıyor mu?
Scoth&Soda da tüm ürünler ithal ediliyor. Türkiye satın alma ekibi 2 sezon öncesinden Amsterdam’daki merkez ofise gidip koleksiyonu oradaki profesyonellerle birlikte çalışıyor. Daha sonra Türkiye pazarı için tüm modeller, detaylı çalışmalardan sonra siparişleri yazılıyor. Oldukça titizlikle seçilen koleksiyonda Türk tüketicisin beğenisi ve koleksiyonun ruhunu yansıtacak tüm ürünler kombinler yapılarak hazırlanıyor. Sezon başlangıcında Türk merkez ofisine gelen ürünler Nişantaşı ve &Style mağazalarına gönderiliyor. Vitrinler profesyonel görselciler tarafından gerçekleştiriliyor. Tüm dünya ile aynı anda uygulanan tema vitrinlerde kullanılan ürünler de dünya mağazalarıyla aynı ürünler seçilerek oluşturuluyor.

“AVM’lerde de olacağız”

Müşteri profilinizi öğrenebilir miyiz? Kimler Scotch&Soda’dan alışveriş yapıyorlar?
Sokak modasını yakından takip eden, günlük giyimlerinde rahatlığın yanı sıra şıklığına da özen gösteren, giyimi ile fark yaratmayı seven, detaylara önem veren genç-orta yaş grubu kadın ve erkekler, aynı zamanda çocuklu aileler mağazamızdan alışveriş yapıyor.

İlk mağazanızı Nişantaşı’nda açtınız. Mağaza yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Kısa dönemde ulaşmak istediğiniz mağaza sayısı nedir?
Scotch&Soda ile hedefimiz 2015 yılı sonuna kadar 15 mağazaya ulaşmak. 200-250 metrekarelik mağazaların tümünü Meridian Tekstil olarak kendimiz açacağız. Bu yıl içerisinde 2 mağaza daha açmayı hedefliyoruz. Bu yılki hedefimiz İstinye Park ve Bağdat Caddesi’nde mağaza açmak.

Mağaza lokasyonlarında AVM’lere mi yoksa caddelere mi ağırlık vereceksiniz?
Scoth&Soda’nın tarzını yansıtan sokak ruhu, mağaza lokasyonlarında da yine ilk olarak cadde mağazası açmaktan yana. Fakat Türkiye şartları ve AVM’lerin yoğunluğu sebebiyle, mağaza lokasyonlarında büyük AVM’lerde de yer almak istiyoruz.

Scotch&Soda’nın Türkiye’deki gelişimi nasıl olacak sizce? Öngörüleriniz nelerdir?
Scoth&Soda, Türkiye pazarı için yeni bir marka olsa da kısa zamanda kendini gösterdi. Gerek mağaza lokasyonu, gerek mağaza dekorasyonu ile oldukça konuşulan, koleksiyonlarıyla da kendisine bağlılık kazandıran bir marka konumuna geldi. Ürün odaklı çalışmalarıyla ürünlerine olan güveni kanıtlarcasına agresif reklam çalışmaları yapılmıyor. Açacağı mağazalar ve koleksiyonlarıyla büyümeyi hedefliyor. Türkiye’de de bu anlamda önümüzdeki 2 yıl içerisinde daha çok müşteriye ulaşacağından eminiz.     

Bu röportaj Mağaza dergisinden alınmıştır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri