Spor bir tutku adı ise Decathlon

22 Temmuz 2010 Perşembe

Hayatınıza biraz “hareket” gelsin istiyorsanız, spora başlamanın tam sırası. Aksiyon, adrenalin ve eğlence mevsimi şimdi... Üstelik 5 bin 440 milyar euro yıllık ciroya sahip dev spor perakendecisi Fransız Decathlon Türkiye’de! Ankara Kentpark Alışveriş Merkezi ve Forum İstanbul mağazalarıyla tüm dikkatleri üzerine çeken marka, 60 spor dalında 35 bin ürün seçeneğini beraberinde getirdi. Türkiye Ülke Müdürü Boumedienne Boualoui ile yaptığımız söyleşi de bir tutkunun anatomisi

spor-bir-tutku-adi-ise-decathlon

Berrak COŞKUN           

Geçmişe bakmadan geleceği okuyamayacağımıza göre önce sizden başlayalım... Profesyonel meslek yaşamınızdaki kilometre taşları neler?                   
13 yıldır Decathlon’dayım, departman müdürlüğü ile başladım işe. Bir yandan şirket kültürüyle yoğrulurken, diğer yandan hızla tırmandım kariyer basamaklarını. Sırasıyla operasyon, mağaza ve tedarik müdürlüğü yaptım. Koşu markası olan Kalenji’de, ürün sorumlusu sıfatıyla çalıştım. Neredeyse ailem gibi gördüğüm firmam, şimdi de bu yeni açılımda görevlendirdi beni. Decathlon Türkiye’de genel müdürlük pozisyonuna getirildiğimden beri, markanın ülke pazarında tutunmasını sağlayacak koşulları hazırlamakla mükellefim. Spor, kendimi bildim bileli bir tutku benim için. Özellikle futbola meraklıyım. Üniversite yıllarımda, Fransa 3’üncü liginde orta saha oyuncusuydum. Profesyonel futbol hayatım, tam 6 yıl sürdü. Hiç kuşku yok ki, ilgi alanlarımın mesleğime katkısı büyük. Bugün, markamı anlatırken hiç zorluk çekmiyorum.            

60 spor dalında 35 bin ürün                

Avrupa’nın en büyük spor perakende zincirlerinden Decathlon, 15 ülkede hizmet veren 474 mağazası ile güçlü bir uluslararası kimliği temsil ediyor. Grubun bütün operasyonları içinde Türkiye’nin önemi nedir?               
Ülkeye yeni giriyoruz. Mevcut mağazalarımızın biri Ankara’da, diğeri İstanbul’da... En kısa sürede, yeni mağazalar açmak istiyoruz. Yüksek kalite/düşük fiyat politikası ile spor tutkusunu Türkiye’de yaygınlaştırmaya adayız. Ankara’da 800, İstanbul’da ise bin metrekarelik açık etkinlik alanımız var. Çocuklara, yetişkinlere, ailelere sporu sevdirmek için sayısız etkinlik düzenleyeceğiz. Üstelik yıl boyunca hiç ara vermeden... Amaç, daha çok insanın sporla tanışması ve “katılımcı” olması...              

Türkiye pazarında nasıl bir rol biçiyorsunuz kendinize? Daha doğrusu, burada nasıl konumlandırıyorsunuz markayı?                    
En büyük iddiamız, çeşitlilik. Trekking’den fitness’a, tenisten yüzmeye, dağcılıktan kayağa, balıkçılıktan futbola, patenden bisiklete, 60 ayrı spor dalında -bazıları dünyaca ödüllü- 35 bin ürün bulunuyor mağazalarımızda. Hem amatörleri hem profesyonel sporcuları ilgilendiren farklı alternatifler bir arada. Dolayısıyla seçim şansı çok fazla... Dile kolay, yılda 3 bin 500 yeni ürün katılıyor portföyümüze. Her yıl 5 yeni “icat” şartı koştuğumuz Ar-Ge departmanı, hep daha iyiyi sunmak adına harıl harıl çalışıyor. Temelde, yenilikçi bir anlayış hâkim. Kalitede istikrar ve spor ekipmanlarında mümkün olan en düşük fiyat garantisi, markamızın vazgeçilmezlerinden. Dünya böyle biliyor Decathlon’u, böyle tanıyor. Türkiye’de de rahat ve emniyetli spor denince, akla gelen ilk adres olmak istiyoruz. Her bütçeye uygun ürünlerimiz, herkes açısından ulaşılabilir ve cazip o anlamda. Değişik spor dallarında, keşif ve tutku dolu bir yolculuk vaadi bizimki... Mağazalarımız, aktivite alanlarımız, zaten bunu gerçekleştirebilecek nitelikte.           

Üretim üssü Türkiye                           

Ekonomik krizle birlikte yatırımların gerilediği bir dönemde, sahaya çıktınız ve “Santrafor oynayacağım” dediniz. Doğru zamanda doğru hamle yaptığınızı düşünenler olduğu kadar, geciktiğinize inananlar da var...                       
Bir ülkede faaliyete geçme kararını alırken, iyi veya kötü zaman gibi tanımlamalar üzerinden hareket etmeye sıcak bakmıyoruz. Yanıltıcı sonuçlar doğurabilir çünkü. Tahminler yürütebilirsiniz elbette ama içine girmediğiniz sürece her şey havada asılı kalır. Sadece istemek yeterli aslında... Biz, Türk halkına sporu sevdireceğimizi düşündük. Öyle motive olduk ve eyleme geçtik. İlk önce, ülkedeki üretimin gelişmesine katkıda bulunmayı tercih ettik. 5 yıldır, Türkiye’de üretim yapıyoruz. O sırada altyapı çalışmalarını koordine edip, uygun lokasyonlarla ilgili araştırmalarımızı tamamladık. Mağaza açarak perakende sahnesine çıkmak, ikinci adımdı. Sırasının gelmesini bekledik. Milimi milimine planlı bir operasyon yürüttüğümüzü söyleyebilirim. Sektöre girişimiz biraz vakit aldıysa ondandır.        

Geliştirdiğiniz mağaza formatı, yurtdışındakilerle aynı mı? Nasıl hazırlandınız Türkiye’ye?..                       
Avrupa’daki mağazalarımızın büyüklüğü, 3-10 bin metrekare arasında değişiyor. 2-3 bin metrekarelik mağazalarımız da mevcut orada. Türkiye’de durum, biraz farklı... Ülke koşullarını dikkate aldığımızda, 2 bin 500-5 bin metrekarelik mağazalarla açılımın doğal ivmesini yakalayacağımızı gördük. Yatırım bedelini açıklamasam daha iyi. Bunlar, gizli kalması gereken bilgiler.                   

Evde spor salonu fitness küpü                  

Hızlı rekabet koşulları alışılageldik ezberleri bozarken, ürün ve hizmet satışında kullanılan klasik yöntemler de geçerliliğini kaybediyor. Kendi sektöründe pek çok ilke imza atan Decathlon, bu anlamda nasıl bir fark yaratıyor?              
Minimum 3 bin metrekarelik alanlarda spor ürünleri satmak, Türkiye’de yeni bir konsept. Ürün ve müşteriye yöneliyoruz ağırlıklı olarak. Spor yapan/yapmaya heveslenen kişiler arasında bağ kurmaya, bir çeşit referans noktası haline gelmeye çalışıyoruz. Mağazalarımız, birer deneyim merkezi. Ürünleri yakından görmek, dokunup hissetmek ve özgürce denemek mümkün... Tüketicinin seçici algısı da ona göre şekilleniyor, markamızın benimsenmesi kolaylaşıyor. Her kullanıcıya ve her ihtiyaca cevap veren standart spor ekipmanları dışında, başka hiçbir yerde rastlayamayacağınız teknolojilere sahip “yaratıcı” ürünler satıyoruz Decathlon’da. Koskoca bir gym salonunu, 50 santimetrelik bir küpe sığdırabiliyoruz mesela. Evde kullanıma uygun donanımlı fitness küpümüz, 30 farklı egzersize imkân tanıyor. ‘IF Design Award China’, ‘International Design Excellence Awards’, ‘Reddot Design Awards’ ve ‘Observeur Design’ ödüllerini kazanan ‘Rollnet’ de pinpon masasına ihtiyaç duymadan dilediğiniz yerde tenis oynamanıza fırsat veriyor. ‘IF Product Design Award’ ve ‘International Design Excellence Awards’ ödüllerini alan ‘Reverse’ ise kayak sırasında yere indirmeden içine erişebileceğiniz bir sırt çantası. Kendi kendine 2 saniyede kurulabilen kamp çadırı, portatif futbol kalesi ‘The Kage’, suya dayanıklı kibrit, evdeki yatağınızı aratmayan entegre şilteli uyku tulumu ve daha birçok özel ürün, yine yalnızca Decathlon mağazalarında...                    

Personele spor mecburiyeti                 

Yüksek kalite/düşük fiyat ilişkisinde nasıl bir denge geçerli?  
Her eve girmekten, her gelir grubuna hitap edebilmekten bahsediyoruz. Tüketicinin beklentileri mutlaka karşılanmalı. Herkes alabilsin diye fiyatlar aşağıya çekilse dahi yukarıyı göstermeli kalitenin ibresi. Kural bu. O nedenle bazı teknik ürünlerimizin fiyatı çok uygun. Profesyonel kullanıma müsait olanların fiyatı, bir miktar daha fazla... Ancak gene de cep yakmıyor. Satış stratejimiz, yüksek kâr marjları yerine müşteri memnuniyetine dayanıyor.            

Diğer ülkelerle kıyaslandığında, Türkiye’de nasıl bir potansiyel söz konusu?                  
Türk gençleri, giderek bilinçleniyor. Sağlıklı bir hayat sürme eğilimi, spor yapma gerekliliğini güncel tutuyor. Talep Avrupa ortalamasının altında ama geleceğe ilişkin tahminlerde iyimseriz.                         

Mağaza personeline spor yapma kuralı getirdiğinizi duyduk, doğru mu?             
Evet, doğru. Mağazalarımızda çalışan herkes, sattığı sporu bilmek zorunda... Spor yaptığınız takdirde, müşterinin ne aradığını daha iyi anlayabilirsiniz. İhtiyaçla doğru orantılı çözümler de üretirsiniz o zaman.           

Peki, bundan sonra nasıl bir rota izleyeceksiniz Türkiye’de? Cadde mağazacılığına sıcak bakıyor musunuz?                    
Hayır, caddeye çıkmayı düşünmüyoruz. Sokak ve şehir merkezi mağazaları için Decat adında ayrı bir konseptimiz var. Türkiye’de onu hayata geçirmiyor, Decathlon’la ilerliyoruz. AVM’lere devam yani.   
 

Sayılarla Decathlon

60: Decathlon Türkiye mağazalarında, 60 farklı spor dalıyla ilgili her tür ürünü bulabiliyorsunuz.  
35 bin: Decathlon Türkiye mağazalarında satışı gerçekleştirilen ürün sayısı.    
41 bin: Tüm dünyadaki Decathlon mağazalarına ait toplam çalışan sayısı.
474: Decathlon’un 474’üncü mağazası, İstanbul’da. 
15: Decathlon, 15 ülkede faaliyet gösteriyor. Türkiye, Fransa, İspanya, İtalya, Çin, Portekiz, Polonya, Macaristan, Belçika, Almanya, Brezilya, İngiltere, Rusya, Hollanda ve Romanya, markanın organizasyonuna dahil.  
600: Decathlon, Fransa’da Renault’dan sonra, teknolojik Ar-Ge çalışmalarına en çok yatırım yapan şirket. 600 mühendis ve 50 araştırmacı, 3 iç laboratuvar ile 20 dış laboratuvarda sporun tutku markalarını yaratıyor.      
2-12 bin: Decathlon mağazalarının büyüklüğü, 2-12 bin metrekare arasında değişiyor.  
5.440 milyar: 2009 yılında yüzde 9.5 büyüme kaydeden Decathlon, 5.440 milyar euro ciro yaptı. Cironun yüzde 47’si Fransa’dan, yüzde 53’ü ise diğer ülke mağazalarından...     
60.000.000: 2008 yılında Decathlon tarafından geliştirilen ürünlerin toplam satış adedi.    
6 bin: Decathlon’un her yıl yarattığı yeni iş fırsatı.  
500 bin: Decathlon, çalışanlarına her yıl 500 bin saat eğitim veriyor.    
5 bin metrekare: Decathlon’un İstanbul Bayrampaşa mağazasının büyüklüğü.        
17: Decathlon’un 17 tutku markası var. Bunlar da Newfeel, Tribord, Bolognac, Simond, Quachua, Oxelo, Kipsta, Inesis, Kalenji, Fouganza, Domyos, Caperlan, BTwin, Wedze, Artengo ve Nabaiji.         
2005: Sosyal sorumluluk projelerini yürütmek amacıyla Decathlon çalışanları tarafından oluşturulan vakfın kuruluş yılı.       
70: Decathlon Vakfı’nın sonuca taşıdığı proje sayısı.
20 bin: Decathlon Vakfı’nın şimdiye dek gerçekleştirdiği projelerden faydalanan kişi sayısı.                   Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri