Perakende sektörüne yeni isim

02 Ekim 2014 Perşembe

Öz-El Şirketler Grubu, A’dan Z’ye tüm tuhafiye ürünlerini bünyesinde bulunduran Öz-El Aplus markasıyla perakende sektörüne adım attı. Öz-El Aplus, iğneden ipliğe kadar 3 bin çeşit ürününü bu tuhafiyeler ve hobi mağazalarının yanı sıra zincir marketler kanalıyla da tüketicilere ulaştırıyor. 2015 yılı sonu itibarıyla minimum bin market noktasında yer almayı hedeflediklerini anlatan Öz-El Yönetim Kurulu Başkanı Kahraman Öztürk, 2016 yılı itibarıyla da marketlerde 50, toplamda 100 milyon TL ciro hedefi belirlediklerini söyledi

perakende-sektorune-yeni-isim

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

Öncelikle Öz-El Şirketler Grubu’ndan bahsedelim kısaca. Neler yapar, ne üretir Öz-El?
Öz-El, Avrupa’nın en büyük, dünyanın 6’ncı büyük dar bant ve aksesuar üreticisi... 22 yıl önce kuruldu. Çorlu, İstanbul Yenibosna ve Merter’deki tesislerimizde jakar, kadife - saten şerit, lastik, kordon ve dokuma etiket üretiyoruz. Ürünlerimizi konfeksiyon, ev tekstili, sağlık sektörü ve paket ambalaj firmalarına ulaştırıyoruz. Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, Rusya, Hollanda, Bulgaristan, Avusturalya ve Hindistan’ın da aralarında bulunduğu 23 ülkeye ihracat yapıp, Zara, H&M, Mango, Marks&Spencer, Gap, Hugo Boss gibi dünya markalarına da hizmet veriyoruz. Bunun yanında Fransa’da 22 yıl önce kurulan bir şirketimiz var.

2010 yılında A-Plus markasıyla bir gross market açmıştınız Yenibosna’da. Bu konsepti devam ettirmediniz mi?
2010 yılında Yenibosna'da açtığımız, 50 markanın bulunduğu dünyanın ilk ve tek tekstil aksesuarları gross marketi hala çalışmaya devam ediyor. Bu marketi açarken tekstilcinin, konfeksiyoncunun, çamaşırcının, ayakkabıcının gelip tek faturada bütün alışverişini gerçekleştirebilmesine imkan sağlamayı amaçlamıştık. Fakat bu konseptin şu an Türkiye için uygun olmadığını düşünüyorum. Belki daha sonra…

Peki, marketlere ‘tuhafiye’ ürünleriyle girmeye nasıl karar verdiniz? Şu anda ne aşamadasınız? Hangi marketlerde rastlayabiliriz ürünlerinize?
Biz dünyada perakendecilere değil, daha çok toptancılara yönelik çalışıyoruz. Fakat Türkiye’de bu sektörün eksikliğini farkettik. Marketlerden de gelen talepler doğrultusunda Türkiye’de pazarın boşluğundan faydalanıp perakende sektörüne de girmeye başladık. Birçok marketle anlaşma sağladık. Sektörde nerede olduğumuzu görmek, pazarı tanımak amacıyla ilk olarak yerel marketlerle çalışma kararı aldık. Bir süredir bu konuda Üçler ve Çağrı Market'le çalışıyoruz. Beklemede olan 15-20 market var. Marketlere 2 stant olarak 400 kalem mal veriyoruz. Düzenli kontrollerimizi yapıp, deneme yanılma yoluyla şubelere göre müşterilerimizin talep ettikleri ürünleri belirleyeceğiz ve ona göre ürün yerleştirmelerimizi gerçekleştireceğiz.

Ürünleriniz Türkiye’de mi üretiliyor?
Ürünlerimizin yüzde 99'u Türkiye’de üretiliyor. Bir kısmını kendi fabrikamızda, bir kısmını da ürün çeşidine göre ortaklık kurduğumuz yerel fabrikalarda üretiyoruz. Uluslararası rakiplerimizin ürünleri de çok kaliteli. Bu yüzden onların karşısında sektörde tutunabilmemiz için aynı kalitede, aynı şıklıkta ama daha az maliyetle ürünler üretmeliyiz. Biz de yerli üretimi kullandığımız için şu anda rakip firmaların karşısına aynı kalitede ve onların üçte birleri fiyatına ürünlerle çıkıyoruz.

2015’te bin noktaya ulaşacak

Bu yeni girişimle ne hedefliyorsunuz? Ciro/pazar payı beklentiniz nedir?
2015 yılı sonu itibarıyla tuhafiye olarak 15 bin noktada, marketlerde minimum bin noktada yer almayı hedefliyoruz. Yani hedefimiz tek noktadan daha fazla kar etmek değil, sürümden kazanmak. Market işi sadece Türkiye'de gerçekleştirdiğimiz bir iş. Büyük marketlerle çalışmayı şu an düşünmüyoruz. Yerel marketlerle pazarı tanıdıktan sonra ileriye dönük hedeflerimiz arasında büyük marketlerle çalışmak var. Bu girişim bizim tüm kaynaklarımızla yönelmeyi planladığımız bir iş değil. Asıl işimizde de devam edeceğiz. Öz-El olarak 2013 ciromuz 40 milyon TL'ydi. Biz market işiyle birlikte şirket olarak 2016 yılı itibarıyla 100 milyon TL, marketlerde de minimum 50 milyon TL ciro hedefi belirledik.

Öz-El Aplus’ın ürün gamında neler var? İnsanlar marketlere gittiğinde hangi ürünlerinizi satın alabilecek?
Biz ürünlerimizi tuhafiyecilere toptan olarak satıyoruz. Asıl hedef kitlemiz tuhafiyeciler. 2 bin çeşit ürünümüz var. Ürünlerimizin pazarın bütün kesiminin ihtiyaçlarını karşılamasını istiyoruz. Fakat marketlere bu ürünleri verirken müşteri taleplerini göz önünde bulundurmalıyız. Market zincirleriyle görüşmelerimiz sonucunda onların en büyük iki şubesini belirliyoruz ve o şubelere bir aylık deneme standı kuruyoruz. Ay sonunda değerlendirmeler yapıp diğer şubelere de stant açıp açmayacağımızı belirliyoruz. Marketlere 400 kalem mal veriyoruz. Stantlarımızda sarf malzemeler, aksesuar malzemeleri, düğme, kurdele, şerit dantel, lastik, fiyonk gibi tuhafiyelerde olan her türlü malzemeyle birlikte insanların üzerlerinde hobilerini gerçekleştirecekleri kendi yaracılıklarını kullanabilecekleri şık ürünler de bulunuyor. Dünya çapında sosyal medyanın insanlar arasında kullanımı arttığı için internet üzerinden bireysel satışlar kolaylaştı. Avrupa'da hobi olarak sıkça rastlayabildiğiniz bu tarz evde üretim/satışlar ülkemizde de sosyal medya kullanımına bağlı olarak artış göstermeye başladı. Marketlere kurduğumuz stantlar bu şekilde evde üretim gerçekleştiren kişilerin ürünlere ulaşımını kolaylaştırıyor.

Gelecekte bu tarz ‘kendin yap’ trendi yayıgınlaşacak mı dersiniz?
İnsanların öncelikleri coğrafi olarak değişim gösteriyor. Batıda insanlar seyahat ve hobiyi listelerinin başına oturturken ülkemizde giyim ve aksesuarlara hala büyük paralar harcanıyor. Avrupa ve dünyada insanlar artık tekstile para vermek istemiyor; evde kendi yaratıcılıklarını kullanarak kendi modalarını yaratıyor. Her sezon yeni bir ürün almak yerine var olan ürünlerinin üzerinde oynayarak modaya uyum sağlıyorlar. Mevsimlerin birbirine yaklaşmasından ötürü tekstilde büyük değişimler görülüyor. İnsanlar artık her mevsim giyebilecekleri ürünleri tercih ediyor. Giyim aynı zamanda kişinin kendini ifade etmesi için bir yol. Artık insanlar markaların tek elinden çıkan kıyafetleri giymek yerine özgün olmak istiyor. Bu sebeple gelecekte tekstilin devre dışı kalacağını, insanların giyecekleri ürünü kendi yaratıcılıklarıyla tasarlayacaklarını düşünüyoruz. Dünyada da bu tarz kendi ürününü kendin yarat tarzı kampanyalar büyük markalar tarafından başlatılmış durumda. Yani şu an ürün markası tercih edilirken gelecekte hobi kiti markaları tercih edilecek.

Online satış mağazanız da var mı?
ozelaplus.com'da bütün ürünlerimizi görme imkanınız var. Online satış mağazamızda perakende ve toptan satışımız mevcut.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri