Swatch büyümeye devam etti

08 Ağustos 2014 Cuma

Grubun brüt satışları sabit döviz kurunda 4 milyon 535 bin İsviçre frangı ile yüzde 8,5, cari döviz kurunda ise 4 milyon 347 bin İsviçre Frangı ile yüzde 4 oranında arttı

swatch-buyumeye-devam-etti

Swatch Grubu 2014 yılının ilk yarısında sabit döviz kurunda 4 milyon 535 bin İsviçre frangı brüt satış gerçekleştirdi ve yüzde 8,5 oranında büyüdü. Aşırı değerlenmiş İsviçre frangı geçen yılın ilk yarısına oranla grubun tüm önemli satış alanlarında yabancı paralara karşı güç kazandı. Aşırı olumsuz döviz kuru grup satışlarını 188 milyon İsviçre frangı ya da yüzde 4,5 puan negatif olarak etkiledi.

Saat-mücevherat bölümünde (üretim dahil), Swatch Grubu geçen yıla oranla brüt satışlarda sabit oranlarda yüzde 8,8 ve cari oranlarda yüzde4,3 büyüdü. Bu büyümeyi grubun güçlü markaları ve geniş dağıtım ağı sağladı. Yerel parada, küçük sayıdaki Avrupalı ülkeler haricinde tüm pazarlarda geçen yıla oranla büyüme devam etti. Bu durum Çin için de geçerli.

Yatırımlar sürdü

Buna ek olarak, tüm markalar pazarlamaya büyük yatırımlar yapmaya devam etti, özellikle de Omega, Soçi’deki Kış Olimpiyat Oyunları’nda. Harry Winston daha geniş bir ürün yelpazesinde ve pahalı mücevherat alanında kayda değer yatırımlar yaptı. Bu yatırımlara Baselworld 2014’te tanıtılan ve 2014 yılının ikinci yarısında mağazalarda satılacak olan yeni saat koleksiyonu da dahil. Marka ayrıca perakende mağazalarının yenilenmesine yatırım yaptı.

Yangından kaynaklı iş kesintisi rakamları etkiledi

29 Aralık 2013 tarihindeki ETA yangını grup üretiminde kayda değer bir zorlamaya neden oldu. Yangın hızlıca kontrol altına alınmış olsa da elektro kaplama bölümünde ve satışa dönük saat makinesi üretiminde geniş ölçüde hasar ve iş kesintisi meydana geldi. ETA Ocak 2014 tarihinde düzenlemeyi tamamladı, ne var ki, yeni montajlar için uzun teslimat süreleri nedeniyle, yıpranan elektro kaplama bölümü 2014 yılının ilk yarısında tahmin edildiği gibi yeniden inşa edilemedi. Yangından kaynaklanan teslimat yapılmaması ve gecikme brüt satışları yaklaşık olarak 200 milyon İsviçre frangı civarında olumsuz bir şekilde etkiledi. Bu arada, 2014 yılının ikinci yarısında saat makinesi üretiminde küçük gecikmeler olacak şekilde ETA’da üretim yeniden organize edildi.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri