"Yaratıcı ve farklı tasarımlar ön plana çıkıyor"

17 Ekim 2014 Cuma

Seiko, Serengeti, Etnia Barcelona gibi önemli gözlük markalarının distribütörlüğünü yapan Ant Optik, “göz sağlığı önemlidir” yaklaşımıyla hizmet veriyor. Ant Optik Genel Müdürü Suat Çam, bugüne kadar tüketici eğilimlerinin değiştiğini belirterek, günümüzde yaratıcı, farkla tasarımlara öncelik verildiğini anlatıyor. Suat Çam, distribütörü oldukları markalarla ortaklık çalışması içinde olduklarına da değiniyor

yaratici-ve-farkli-tasarimlar-on-plana-cikiyor

Fulya B. ÖZTÜRK

Ant Optik’in bugüne dek kilometre taşlarını öğrenebilir miyiz?
16 Eylül 2005 tarihinde firmamız, Suat Çam, Faruk Ulusoy ve Murat Çam tarafından kuruldu. 2005 Ekim ayında, o zamanlar İstanbul Sirkeci bölgesinde bulunan ofisimizde faaliyetlerimize başladık. Hemen ardından Seiko numaralı camları için Seiko Optical Europe GmbH firması ile distribütörlük anlaşmasını imzaladık. Kısa bir süre sonra Serengeti güneş gözlüğü için Bushnell Outdoor Products firması ile distribütörlük anlaşması da beraberinde geldi. 2008 yılında Seiko Optical Europa GmbH firmasının başka bir markası olan Starvision numaralı cam markasını bünyemize kattık. Ayrıca aynı dönemde gelişen yapımız ve büyüyen işgücümüzün sonucu olarak ofisimizi, halen faaliyetimizi sürdürdüğümüz Gayrettepe bölgesine taşıdık. 2010 yılında Seiko optik çerçevelerin distribütörlük haklarını da alarak ürün yelpazemizi geliştirdik. Böylece, Seiko Optical Europa GmbH firmasının optik sektöründe bulunan, tüm ürün gruplarının distribütörlüğü firmamızda toplanmış oldu. 2011 yılında ise Bushnell Outdoor Products firmasının Serengeti’den sonraki önemli diğer markası olan Bolle güneş gözlüklerinin distribütörlüğünü aldık. 2012 yılında ise müşterilerimize online sipariş alımı ve sipariş takiplerini gerçekleştirme imkanını sunduk. 2012 yılında da Etnia Barcelona markasının distribütörlüğünü alarak marka portföyümüzü genişlettik.

Distribütörlüğünü yaptığınız markaları tanıyabilir miyiz?
Optik sektörünün önemli markaları arasında yer alan Seiko ve Serengeti’nin temel ve ortak özelliği; üretimlerinde, göz sağlığını önem sıralamasında birinci sıraya almaları ve optik alanında teknolojik gelişime, yeniliklere öncülük etmiş olmaları. Bu özelliklerinden dolayı uluslararası alanda, her iki marka da, birçok teknolojik ödüle layık görüldü. Seiko markasının hem numaralı cam distribütörlüğünü hem de optik gözlük distribütörlüğünü yapıyoruz. Dünyanın en ince camını üreten bir markadır Seiko.  Serengeti güneş gözlüğü markasıdır. Dünyada ilk kez fotokromik dediğimiz yani ışığa göre rengi açılıp koyulaşan güneş gözlüğünü üreten bir marka konumunda. Etnia Barcelona ise uluslararası optik sektöründeki en yaratıcı ve en renkli isim olarak bilinen farklı bir gözlük markasıdır. Moda, sanat ve tasarım sektörlerinin kalıplarını zorlayan tasarımlarıyla stil sahibi kullanıcıların beğenisini kazanmıştır. Etnia Barcelona, büyüleyici kimliği ile uluslararası optik sektöründe, onu farklılaştıran unsur olarak radikal renkleri ile çığır açan bir marka olmayı hedefliyor.

Markalarla ortaklık hazırlığı
Nasıl bir bayi ağına sahipsiniz? Faaliyet konularınızı, iş süreçlerinizi öğrenebilir miyiz?
İthal ettiğimiz ürünleri, Türkiye de optikçilere satıyoruz. Bu satış sistemi daha çok bayilik sistemine benziyor. Çünkü oluşturduğumuz müşterilerle sürekli iletişim halindeyiz. Onları bizim o bölgedeki temsilcimiz gibi görüyoruz ve asıl müşterilerimizin son tüketici olduğunu düşünüyoruz. Dolaysıyla son tüketiciye iyi hizmet verecek, dürüst davranacak, o bölgenin yenilikçi ve isim yapmış perakendecisini seçmeye çalışıyoruz. Bu çalışmalarımız sonucu her yıl artan ürün çeşidi, teknolojik ürün yapısı ve kaliteli hizmet anlayışı ile kısa sürede sektörün önemli perakendecilerinin müşterilerimiz arasına katılmasına neden oldu. Sektörde faaliyetlerimizi, “numaralı optik cam”, “numaralı gözlük çerçevesi” ve “güneş gözlüğü” gibi geniş ürün yelpazesi ve güçlü markalar ile İstanbul' da bulunan ofisimizden yürütüyoruz. Ana prensibimiz, “göz sağlığı bizim için önemlidir” yaklaşımını oluşturuyor. Göz sağlığını birinci sıraya koyan tüm optik firmaları hedef müşterimiz olmaya devam edecek.

Mağazalaşmayı hedefliyor musunuz?
Hayır, mağazacılığın çok ayrı bir iş olduğunu düşünüyoruz ve işini iyi yapan mağazacılarla çalışarak bir nevi onların partnerleri olduğumuzu düşünüyoruz. 

Siz uzun zamandır optik sektöründe hizmet veriyorsunuz. Bugüne baktığınızda trendler ve tüketici eğilimleri ne yönde değişim gösterdi?
Son yıllardaki en büyük değişim şu şekilde oldu; önceleri tüketici daha çok marka bilinirliğine bakıyordu ve aynı model ve marka birçok kişinin aynı anda tercihi olabiliyordu. Ancak son yıllarda tüketiciler daha çok model ve teknolojik üstünlüklere bakıyor. Yaratıcı, farklı tasarımlara öncelik veriyor. Farklı materyallerin kullanılması ve renk çeşitliliği, ürünü daha çok cazip hale getirebiliyor. Bunları sağlayan çok yeni ve güçlü firmalar oluşmaya başladı ve isimleri de her geçen gün geniş kitleler tarafından öğrenilmeye başlanıyor. Etnia Barcelona ve Serengeti, bunlara iyi bir örnek. Ayrıca bizim satmadığımız ama Türkiye de tercih edilen, Italia Independent, Dita, My Kıta gibi markalar ön plana çıkmaya başladı.

Ant Optik’in gelecekle ilgili hedeflerini öğrenebilir miyiz?
Distribütörü olduğumuz markalarla ortaklık çalışmaları içindeyiz. Önümüzdeki yıllarda bu konuda somut adımlar atacağız.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri