Makarna ve bulgurda fiyatlar yükselecek

14 Ağustos 2012 Salı

Dünyada ve Türkiye’de ağır geçen kış şartlarının ve dünyayı kavuran sıcaklıkların dünya buğday rekoltesinde düşüşlere neden olduğunu söyleyen Arbella Makarna Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arslan, 695 milyon ton olan dünya buğday üretiminin 671 milyon tona, 21,8 milyon ton olan Türkiye buğday üretiminin 19,5 milyon tona gerilemesini öngördüklerini ifade etti

makarna-ve-bulgurda-fiyatlar-yukselecek

Dünya kuraklıklarla boğuşuyor. Amerika ve Balkan ülkelerinde son 50 yılın en şiddetli kuraklığı yaşanırken Amerika’da bulunan 53 eyaletin 29’u “felaket alanı” kapsamına alındı. Ülkedeki mısır üretim alanlarının yüzde 69’u, soyanın yüzde 66’sı kuraklıktan olumsuz etkilendi. Özellikle buğday, soya, mısır ve pamuk başta olmak üzere dünyadaki önemli tarım ürünleri piyasasını yönlendiren, dünya tahıl ihracatının yüzde 50’den fazlasını gerçekleştiren ABD’nin karşı karşıya olduğu bu durum, ABD’den büyük miktarlarda tahıl ithal etmekte olan birçok ülkeyi de olumsuz yönde etkiliyor.

Uluslar arası Hububat Konseyi, IGC, 2 Temmuz 2012 tarihli son raporunda; 2011/12 sezonu sonunda 369 milyon ton miktarda gerçekleştiğini tahmin ettiği dünya dönem sonu hububat stoklarının 2012/2013 döneminde, 360 milyon ton düzeyinde gerçekleşmesini bekliyor. Afrika başta olmak üzere, ABD’den tahıl ithalatı yapan ülkelerin gıda güvenliği politikaları geliştirerek kendi gıda rezervlerini artırmaya yönelik bazı önlemler aldı. Mısır, İran, Çin ve Hindistan gibi ABD’den büyük miktarlarda tahıl ithalatı yapan ülkelerin yeterli miktarda gıda stokları bulunuyor. ABD’den yılda 10 milyon tondan fazla buğday ithal eden Mısır’ın, kendini 6 ay idare edecek kadar tahıl stoku bulunduğunu açıklandı. Elinde ciddi miktarda buğday ve mısır stoku bulunan Çin’in, elindeki stoku uluslararası piyasalara açmaması halinde sıkıntının artabileceği ifade ediliyor. Hindistan’da ise kimi bölgelerde Muson yağmurlarındaki yüzde 40 oranındaki azalma büyük sıkıntıya neden oluyor. İç göç dalgasına yol açan buğday, un fiyatları, içme suyu sıkıntısı artmaya devam ederse Hindistan’ın buğday ihracatını kısıtlamaya başlamasından korkuluyor. Bu durumda dünya gıda fiyatlarının daha da artması kaçınılmaz görünüyor.

Türkiye’de kış şartlarının ağır geçmesi İç Anadolu Bölgesi başta olmak üzere bazı bölgelerde ve ürünlerde yüzde 10-15 oranında ürün kayıplarına neden oldu. Bakliyatta genel anlamda yüzde 15’lik verim artışı beklenirken buğday rekoltesinde düşüş olacağı öngörülüyor. Kış şartlarının ağır geçmesinin özellikle İç Anadolu Bölgesi’ndeki buğday tarlalarına zarar verdiğini ifade eden Arbella Makarna Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arslan, ürünü zarar gören çiftçinin tarlasını sürüp yerine nohut ve fasulye ektiğini söyledi. Dünyada ve Türkiye’de ağır geçen kış şartlarının ve dünyayı kavuran sıcaklıkların dünya buğday rekoltesinde düşüşlere neden olduğunu söyleyen Arslan 695 milyon ton olan dünya buğday üretiminin 671 milyon tona, 21,8 milyon ton olan Türkiye buğday üretiminin 19,5 milyon tona gerilemesini öngördüklerini ifade etti. Makarna üretiminde kullanılan durum buğdayının rekoltesi ve kalitesinde sorunlar olduğunu, şirketlerin tedbir olarak ithalat bağlantıları yapmaya başladığını söyleyen Arslan , “Dünya piyasalarında buğday fiyatları artmaya devam ediyor. Buna rağmen ithalat fiyatları iç piyasaya göre \% 5-10 civarında daha uygun durumda. İç piyasadaki fiyat artışının tüketiciye yansımasını azaltmak ve dengeleyebilmek için de ithalat yapmak durumundayız. Önümüzdeki günlerde bulgur ve makarna fiyatlarındaki artış kaçınılmaz” dedi.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri