Malezya-Türkiye iş fırsatları değerlendirildi

07 Ocak 2015 Çarşamba

Malezya Dış Ticareti Geliştirme Kurulu (MATRADE) ile Türk İş Dünyası Türkiye-Malezya iş fırsatlarını İstanbul’da değerlendirdi

malezya-turkiye-is-firsatlari-degerlendirildi

MATRADE Türkiye ev sahipliğinde dün (6 Ocak) Point Hotel Barbaros’ta gerçekleşen toplantıda Malezyalı ve Türk firmalar 2014 yılında karşılıklı yatırımları değerlendirirken, iki ülke arasında 2015 yılı ticari hedeflerini de paylaşma fırsatı buldu.

MATRADE verilerine göre; son 5 yıl içerisinde Malezya ile Türkiye arasındaki ticaret yüzde 86 oranında artarak 2013 yılında toplam ticaret hacmi 1,1 milyar ABD Doları’na ulaşmıştı. 2014 Ocak-Ekim aralığında ise iki ülke arasındaki toplam ticaret hacmi 805 milyon ABD Doları olarak gerçekleşti.

2013 yılı itibariyle Türkiye’de 37 Malezyalı firmanın toplam yatırımı 527 milyon ABD Doları olarak gerçekleşirken; Khazanah Nasional Bhd., Türkiye’de sağlık, sigortacılık ve havaalanı işletmeciliğini kapsayan 1 milyar ABD Doları’ndan fazla yatırım yaptı. Ayrıca; 2014 yılında MALAYSIA Airports Holdings Berhad (MAHB), Limak Grup’tan yüzde 40 hissesini alarak Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı Yatırım Yapım ve İşletme AŞ yönetiminde yüzde 100 söz sahibi oldu. Türk firmalarının eş zamanlı olarak Malezya’da yaptıkları toplam yatırım değeri ise 220 milyon ABD Doları’na ulaştı.

Hedef 5 milyar dolar
Türkiye ile Malezya arasındaki ticaretin arttırılması adına Nisan 2014’te imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın 2015 yılının ilk yarısında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Serbest Ticaret Anlaşması sayesinde iki ülke arasındaki ticaretin 2018 yılında 5 milyar dolarına ulaşması hedefleniyor. Anlaşmanın hayata geçmesiyle birlikte Türkiye’ye uygulanan gümrük vergilerinde yaklaşık yüzde 69 oranında indirim sağlanacak.

MATRADE Türkiye Direktörü Idzham Abdulhamid, son yıllarda iki ülke arasında belirgin şekilde artan yatırımların ticaretin gelişmesine katkısını vurgulayarak, bu ivmenin her iki ülke yatırımcıları tarafından doğru şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Idzham Abdulhamid, konuşmasında Malezya’nın 2015 yılında ASEAN* Başkanlığı’nı üstelenerek, Asya Yeni Ticaret ve Yatırım Bloğu “Asya Ekonomik Topluluğu (AEC)’na liderlik yapacağına dikkat çekti ve AEC’nin toplam 630 milyon nüfusu ve 2013 yılında 2,4 trilyon ABD Doları GSYİH seviyesine ulaştığını belirtti. Idzham “Malezya’nın AEC içerisindeki rolü düşünüldüğünde, Malezya ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2018’de 5 milyar ABD Doları’na ulaşmasının kaçınılmaz” olduğunu vurgularken; “MATRADE olarak bu hedefe ulaşmak yönünde çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

2014’te 300 milyon dolar potansiyel ortaya çıktı
İki ülke arasındaki Ticaret hacmini artırmak adına yoğun çalışmalarını sürdüren MATRADE Istanbul, 2014 yılında düzenlediği çeşitli sektörel organizasyonlarda Malezya – Türkiye firmaları arasında yaklaşık 500 ikili iş görüşmesi gerçekleştirerek,  300 milyon ABD Doları ticari potansiyel ortaya çıkardı.

MATRADE, Bilişim (ICT), Multimedya (CMC), Kimya, Gıda, Helal Ürünler ve Lojistik sektörlerinde Pazarlama Etkinlikleri organize etmiştir. 2014 yılında gerçekleşen toplantılarda;

- Haziran ayında Bilişim ve Multimedya sektöründe faaliyet gösteren 32 Malezyalı firma, Türkiye’de sektörün önde gelen firmaları ile “155” İkili İş Görüşmesi fırsatını yakaladı.
- Ekim ayında kamu kurumları ile özel sektör temsilcilerinden oluşan 25 kişilik Malezya Lojistik heyeti, Türk Lojistik firmaları ile “185” Birebir İş Görüşmesi gerçekleştirdi.  
- Yine Ekim ayında, Uluslararası Turkchem Eurosia Fuarı’na katılan Malezyalı 10 Kimya firması, Türk üretici ve distribütör firmalarla “132” Birebir İş Görüşmesi fırsatını elde etti.

*ASEAN (Association of Southeast Asian Nations) Güneydoğu Asya Uluslar Birliği: Brunei, Endonezya, Filipinler, Kamboçya, Laos, Malezya, Singapur, Tayland ve VietnamGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri