Mapic, AVM yatırımcılarını ve perakendecileri Cannes’da buluşturuyor

21 Ağustos 2013 Çarşamba

19 yıldır Fransa’nın Cannes şehrinde yapılan Mapic, bu yıl 13-15 Kasım günleri arasında düzenlenecek. Dünyanın her yerinden AVM yatırımcıları ve perakendecileri buluşturacak olan Mapic’i yaklaşık 8 bin kişi ziyaret ediyor. Bu yıl Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği ile özel bir akşam yemeği düzenleyerek Türk yatırımcılarla uluslararası perakendeci ve yatırımcıların tanışmasını sağlayacaklarını anlatan Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, Türk markalarının iş bağlantıları için münferit çalışmalarının yanı sıra özel fırsatlar yaratmayı hedeflediklerini söyledi

mapic-avm-yatirimcilarini-ve-perakendecileri-cannesda-bulusturuyor

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yürüttüğü Mapic fuarından bahseder misiniz? Fuar nerede, ne zaman gerçekleşecek? Fuara kimler katılım gösterecek?
Mapic fuarı 19 yıldır Fransa’nın Cannes şehrinde yapılıyor. Alkaş olarak ise, 7 yıldır Mapic Türkiye temsilciliğini yapıyoruz. Fuar her yıl Kasım ayında yapılıyor. Bu yıl da 13-15 Kasım günleri arasında düzenlenecek. Mapic fuarı dünyada AVM yatırımcılarının ve perakendecilerin buluşma noktası. Yaklaşık 8 bin kişinin ziyaret ettiği bu fuara uluslararası perakendeci, yatırımcılar, mimarlar, masterfranchıse firmaları katılıyor. Yaklaşık 2 bin 500 firma ve 81 ülke.

Bu fuarda Türk iş dünyasından kimler yer alacak?
Aslında bu tür fuarlarda devamlılık çok önemli… Bu yüzden geçen sene katılan firmaların yanı sıra Emaar Türkiye, Saf GYO, Turkmall da stantla katılım gösterecek. Rönesans ve Öncüoğlu Mimarlık gibi firmalar, yıllardır Mapic fuarındaki oyunculardan. Stant katılımı yanı sıra Fiba Grup, Süvari, Turkcell, Collezione, Beeline, DeFacto, Dagi, Corio Türkiye, Gizia, Ferko, Levis, LCWaikiki, Penti, Teknosa, Metro Properties Türkiye gibi firmalar ziyaretçi olarak katılım gösteriyor.

Bu yıl katılımcı ve ziyaretçileri neler bekliyor? Hangi başlıklar öne çıkacak?
Bu yıl Mapic‘te 4 ülke ‘onur ülkesi’ olarak açıklandı. Bunlar Çin, Brezilya, Rusya ve Hindistan. Bu sebeple bu sene bu ülkelerin varlıklarını yoğun hissedeceğiz. Bu ülkelerle işbirliğini düşünen Türk firmaları şimdiden notlarını aldı. Masterfranchise’ların uluslararası perakendeciler ile arasındaki bağlantılar, AVM yatırımları ve projelerindeki en son yenilikler, havaalanları, tren garları gibi geçiş noktalarındaki perakendeciler ile işletmeler ve e-ticaretin işlendiği Mapic‘te bu yıl Türk perakendecilerin uluslararası firmalarla buluşması için özel ortamlar düzenleyeceğiz. Mapic bünyesinde düzenlenen konferanslarda uluslararası perakendeciler gözüyle Türkiye pazarını aktaracağız. Bunun için Türkiye başlıklı 2 oturum düzenlenecek. Bu yıl Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği ile özel bir akşam yemeği düzenleyerek Türk yatırımcılarla uluslararası perakendeci ve yatırımcıların tanışmasını sağlayacağız. Hedefimiz, markalarımızın iş bağlantıları için münferit çalışmalarının yanı sıra özel fırsatlar yaratmak olacak.

Geçtiğimiz yıl rekor bir sayıya ulaşan Mapic’e bu yıl ne kadarlık bir ziyaretçi ve katılımcı bekliyorsunuz?
Her geçen yıl Mapic‘e ilgi daha da artıyor. Bu yıl katılımcının yine artacağını düşünüyoruz ancak hedefimiz Türk markalarının Mapic‘teki varlığını daha verimli kılmak. Dünya Mapic katılımı ile bu sektörün rengini sürekli takip ediyor. Son trendleri, sektör için olan yenilikleri görebiliyorsunuz. Türk markalarının dünyaya açılma isteğini düşündüğümüzde, bu yıl 300‘ü aşkın kişinin katılım göstereceğini tahmin ediyoruz.

Mapic’in sektöre katkıları hakkında neler söylersiniz?
Mapic olmazsa olmaz olan fuarlardan biri. AVM yatırımcısı ve perakendecinin dünyada takip ettiği çok önemli bir fuar. Bu fuarlara her yıl gidilmesi ile dünyadaki sektörün büyük oyuncuları ile artık tanışır hale geliyorsunuz. Bu fuarlarda sektördeki en son trendleri yakalayabiliyorsunuz ve dünyadaki bu sektörün nabzını tutabiliyorsunuz. Yatırımcılarımız diğer yatırımcılarla işbirliği yapabilme şansı bulabiliyor. Perakendeciler ise dünya pazarındaki yatırımcıları ile tanışabilme ve markasını tanıtma şansını yakalıyor. Ayrıca Mapic dev masterfranchise‘lerle tanışma, işbirliği yapabilmek için bir fırsat. Bu tür fuarlara katılmadan önce randevu organize etmek çok önemli… Mapic‘e kayıt olduktan sonra Mapic online sitesi katılan firmaların iletişim bilgilerini size açıyor. Markalar bu firmalarla iletişime geçip randevu alabiliyor. Benim tavsiyem markaların fuara gitmeden önce en az 4 randevuyu organize etmeleri. Ayrıca Mapic online‘dan Mapic programını takip etmek gerekiyor. Biz Türkiye‘deki temsilci olarak bütün bu bilgileri katılımcıya iletiyoruz. Katılımcının da gelmeden önce istediği oturumları, tanışmak istediği firmaları tespit etmesi çok önemli... Alkaş, bu konuda her tür soruyu cevaplamaya hazır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri