Market formülü haksız rekabeti doğurur mu?

02 Kasım 2017 Perşembe

Et ve Süt Kurumu’nun, fiyatlara KDV dâhil olmak üzere kıymayı kilogramı 29 TL’den ve kuşbaşı eti ise kilogramı 31 TL’den tüm illerde kendi satış noktalarının tamamında satmayı taahhüt eden zincir marketlere yapacağı karkas et satışı, 1 Kasım itibariyle başladı. Bu dönemin ise yerel marketlere ve satışlarına nasıl etki edeceği tartışılması gereken bir konu olarak duruyor. Biz de Perakende.org olarak sektörün önemli temsilcilerinden bazı yorumlar aldık

market-formulu-haksiz-rekabeti-dogurur-mu

Deniz Emiroğulları

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, kırmızı eti ulaşılabilir hale getirmek için ESK’nın büyük marketlerde reyon kiralayarak bu reyonlardan halka uygun fiyata et satışı yapacağını açıklaması piyasayı hareketlendirmişti. Ünlü süpermarket zinciri Migros’un da ESK’nın dana karkas etlerini işlemek üzere teklif verdiği uygulama bugün itibariyle uygulamaya konulacak. Büyük marketlerde yaklaşık 10 bin satış reyonu kurmaya hazırlanan Bakanlık’ın bu uygulaması yerel zincirler ve kasaplar açısından ise bir hayli tartışılıyor. Yerel zincirlerin bu projeye dâhil edilmemesi haksız rekabetin meydana geleceği şeklinde yorumlanıyor.

 

İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Bilgin Şahin, kasapların ucuz yerli eti bulamadıklarını belirtirken, bu proje için binlerce ürünü satan müesseselerin yerine tek kalem ürünü et olan kasaplara bu hakkın verilmesini talep etmişti. Küçük esnafın ve yerel marketlerin batmaması için ihalenin kasaplara verilmesi gerektiğini söyleyen Şahin: “Bizim İstanbul'da bin üyemiz var. Ticaret odası ve ticaret borsasının üyeleriyle İstanbul'da 2 bin 500-3 bine yakın kasap bulunuyor. Bu eti bize versinler. Ayrı ayrı kiralık reyon tutmalarına da gerek yok.” dedi.
Üçler Market Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Parlak, Perakende.org için yaptığı yorumda ise: "İthal edilen etin kalitesi bizim yerli üretimimizle aynı kalitede değildir. Biz şu an için yerli  üretim olarak dana eti satmaktayız ancak ithal edilen et sığır etidir. Bunun içindir ki yerli etle aynı kalitede tutulamaz. Ancak tabii ki ithal satışın başlamasıyla, yerel işletmeler de fiyatları geri çekecektir. Türkiye'de bu anlamda, fiyatlarda bir düşüş beklenmektedir." dedi.
Şahmar Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Şahin ise bu uygulamanın haksız rekabet yaratmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti. Devlete vergi veren kurumların orta sınıf kategorisinde olduğunu belirten Şahin: "Ne bakkallar ne indirim marketleri devlete vergi vermiyor. Devlete vergi veren bir tek orta esnaf var; onlar da bu gidişle ortadan kalkacak. Bu uygulama esnafı zora sokacak. Biz marketlerimizde sattığımız eti 35 TL'ye mâl ediyoruz; onlar 31 TL ve 29 TL gibi satış fiyatlarından söz ediyorlar. Fakat bu durum kalitemizi asla etkilemeyecek. Ama büyük marketlerde satılan bu etlerden müşteri memnun kalmaz çünkü etin yağını nerede çekecekler belirsiz. Bu durumda müşteriler bir noktada memnun kalmayacaklar." dedi. Şahin ayrıca, ESK'nın en başından 1 veya 2 marketle anlaşacağını açıkladığını ve bu durumda yerel marketlere söz hakkının bile olmadığını belirtti.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri