Market ve kafede ‘helal’ dönemi başladı

07 Şubat 2013 Perşembe

Türk Standardları Enstitüsü marketler, yemek fabrikaları, lokantalar, kafeteryalar, pastaneler, hızlı yemek servisi yapan yerler için "Helal Hizmet Belgesi" vermeye başladı

market-ve-kafede-helal-donemi-basladi

Türk Standardları Enstitüsü (TSE), helal belgelendirme faaliyetleri kapsamında yemek fabrikaları, lokantalar, kafeteryalar, pastaneler, marketler, hızlı yemek servisi yapan yerler için "Helal Hizmet Belgesi" vermeye başladı.

TSE'den aldığı bilgiye göre, TSE 4 Temmuz 2011 tarihi itibarıyla başladığı Helal Gıda Belgelendirmesi kapsamına Helal Hizmet Belgelendirmesi'ni de ekledi.

Komisyonda Diyanet'ten bir kişi olacak
Helal Belgelendirme Komisyonu da helal belgelendirme hizmetleri konusunda bilgi ve tecrübe sahibi TSE personeli ile Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından görevlendirilen bir kişinin bulunacağı toplam 5 uzmandan oluşacak.

Helal şartları faaliyetlerinde uzlaşılamayan konular ilahiyat ve gıda bilimi alanında akademik kariyer sahibi uzmanlardan kurulan Helal Belgelendirme Akademik İstişare Komitesi tarafından değerlendirilerek çözüme kavuşturulacak.

Et ve et ürünlerine ait girdilerde helal sertifikası zorunlu
Hizmet ya da üretim yerinde ''TS OIC/SMIIC 1 Helal Gıda Genel Kılavuzu'' standardına göre düzenlenmiş olan Helal Gıda Sertifikasının bulunmaması durumunda farklı bir prosedür izlenecek. Bu durumlarda gerek inceleme heyeti tarafından alınacak olan numuneler üzerinde gerçekleştirilecek muayene ve deneyler gerekse firma tarafından daha önce akredite laboratuarlarda yaptırılmış muayene ve deney raporları, ilgili mevzuat ve “TS OIC/SMIIC 1 Helal Gıda Genel Kılavuz” standardı hükümlerine göre değerlendirilecek. Ancak et ve et ürünlerine ait girdilerde Helal Gıda Sertifikası zorunlu olacak.

Hizmet sunumuna ilişkin tüm girdilerde ve nihai ürün üzerinde Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Yönetmeliği'nin Gıda Güvenilirliği Kriterlerine uygunluğu kontrol edilecek.

Araç ve gereçler de helal olacak
Hizmet sunumu ile ilgili mamullerin üretim, servis ve satışı sırasında kullanılan araç ve gereçlerin sadece helal hizmete yönelik olarak kullanılması zorunlu olacak. Helal gıda işlemede kullanılacak makineler, araç-gereçler ve imalat hatlarında İslami kurallara göre helal olarak kabul edilmeyen malzemelerin kullanılması belgelendirmeye engel teşkil edecek.

Kaynak: HabertürkGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri