“Marketler yumurta fiyatları doğru yansıtmıyor”

19 Kasım 2012 Pazartesi

YUM-BİR Genel Sekreteri Hüseyin Sungur, yumurta fiyatlarının haftalık değişmesi sonucu ucuzlaması durumunda bile marketlerin bunu yansıtmadığını veya geç yansıttığını belirterek, “Yumurta fiyatlarının zamlandığı zamanlarda kazanan üreticiler değil satıcılar oluyor” dedi

marketler-yumurta-fiyatlari-dogru-yansitmiyor

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Genel Sekreteri Hüseyin Sungur, 2006 yılından bu yana sağlanan istikrar sayesinde sektörde büyüme görüldüğünü belirterek, YUM-BİR’in dönüşüm ve yeniliklerin yaygınlaşması için siyasi otorite, kamu kuruluşları ve üreticiler arasında köprü görevi gördüğünü söyledi.

Sektörde son yıllarda önemli bir büyüme yaşandığına dikkati çeken Sungur, geçen yılın 10 ayıyla bu yılın aynı dönemi karşılaştırıldığında yumurta üretiminde yüzde 13 büyüme görüldüğünü, gelecek yıllarda sektörde yüzde 8-10'luk büyüme beklendiğini kaydetti.

Türkiye'nin yumurta üretiminde 10’uncu sırada yer aldığını belirten Sungur, tüketimde ise geçmişte yumurtanın kolesterolü arttırdığına yönelik söylemler nedeniyle çok daha aşağılarda olduğunu ifade etti. Sungur, “Ancak yapılan bilimsel araştırmalar yumurtadaki kolesterolün kandaki kolesterolü yükseltmediğini gösterdi. Tam tersine içerdiği diğer besin öğeleriyle iyi kolesterolü etkilediği yayınları yapıldı ve korkular atlatıldı” diye konuştu.

Türkiye'nin yumurta ihracatının 2006 yılında 16 milyon dolarken, 2011'de 286 milyon dolara ulaştığını anlatan Sungur, 2012'nin ilk 10 aylık döneminde 280 milyon dolarlık ihracatın olduğunu, yılsonunda ise yaklaşık 340 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi beklediklerini kaydetti. Sungur, Irak başta olmak üzere en çok İsrail, Azerbaycan, Türkmenistan ve Körfez ülkelerine yumurta ihracatı yapıldığını anlattı.

“Denetleme mekanizması yok”
Sungur, yumurta fiyatlarının haftalık değiştiğine, inişli-çıkışlı bir seyir izlediğine dikkati çekerek, yılsonu itibarıyla sektörün zarar etmediği söyledi. Sungur, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnişli çıkışlı seyirde, maliyetlerin altındaki satışlar uzun sürdüğünde küçük işletmeler zarar görüyor. Yumurta fiyatlarının haftalık değil dönemsel değerlendirilmesi, sektörün doğru algılanmasını engelleyen bir durum. Yumurta tüketici fiyatlarıyla üretici fiyatları arasında fark var. Yumurta fiyatlarının haftalık değişmesi sonucu ucuzlaması durumunda bile marketler bunu yansıtmıyor ya da geç yansıtıyor. Fiyatlar yükseldiğindeyse hemen yansıtıyor. Yumurta fiyatlarının zamlandığı zamanlarda kazanan üreticiler değil, satıcılar oluyor.”

Yumurtanın pazarlama ve raf ömrünün 28, pazarda kalma süresinin 21 gün olduğunu kaydeden Sungur, üretilir üretilmez satılması gereken yumurtanın stoklanma şansının bulunmadığını vurguladı.

Hüseyin Sungur, sözlerini şöyle tamamladı: “Sektörde denetleme mekanizması yok. Üretici birliklerinin pazarlamada etkin olmasını istiyoruz. Tarımsal Üretici Birlikleri Yasası'nda piyasaya göre üretim yapıp üretimi planlama görevi var. Fakat yumurta alıp, satamıyoruz. Bunun bu yasada yapılacak düzenlemeyle sağlanmasını istiyoruz. 2-3 yıldır Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bu konuyu görüşüyoruz. Bakanlık da bu yasaya ilişkin çalışma yapıyor.”

Kaynak: SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri