Adese Konya merkezinde dairesel bir büyüme hedefliyor!

04 Ağustos 2017 Cuma

İttifak Holding’in iştiraki olarak 1991 yılında perakende sektörüne merhaba diyen Adese, yılların getirdiği tecrübeyle birlikte kendi adını Fortune 500 listesine dahil etmeyi başardı. 155 mağaza, 3 alışveriş merkezi ve 2 bin 500’den fazla çalışanıyla sektöründeki büyümeye hem katkı sağlayıp hem de kendi büyümesine devam eden Adese, bu sene de Fortune 500 listesinde 260’ncı sırada yer aldı. Böylesine önemli bir başarı grafiği yakalayan perakende zinciriyle de Perakende.org olarak konuşmak istedik ve Adese Genel Müdür Vekili Ahmet Özkürkçüler’le keyifli bir sohbet gerçekleştirdik…

adese-konya-merkezinde-dairesel-bir-buyume-hedefliyor

Röportaj: Ayşe Dural

 

Adese olarak faaliyetlerinize 1991 yılında başladınız. Adese olarak ulusal değerinizi yaratmayı nasıl başardınız?

İttifak Holding’in perakende sektöründeki temsilcisi Adese, Türkiye’nin en önemli perakende markalarından biri olarak hizmet vermektedir. 1991 yılında faaliyetlerine başlayan ve ulusal bir değer haline gelen Adese, perakendedeki başarısını ve kurumsal hedeflerini daha da ileriye taşımak amacıyla 2011 yılında Borsa İstanbul’a girmiştir. Her müşterimizin gönül rahatlığı ile alışveriş yapabileceği kaliteli ve güvenilir bir alışveriş deneyimi sunduğumuz Adese’de, alışveriş sürecinin her aşamasına yakından bakan ve detayları önemseyen bir hizmet anlayışına sahibiz. Bu anlayış çeyrek asrı geçen başarımızın temellerini oluşturuyor.

 

Fortune 500 listesine bu sene de 260’ncı sıradan girdiniz. Adese’nin büyüklüğü hakkında bilgi verir misiniz?

Adese; Afyonkarahisar, Aksaray, Ankara, Bolu, Isparta, Karaman, Kırıkkale, Konya ve Mersin ve olmak üzere dokuz şehirdeki 155 marketi, 3 alışveriş merkezi ve sayısı 2 bin beş yüzden fazla çalışanıyla yılda 35 milyonun üzerinde müşteriye hizmet vermektedir. Adese olarak 2016 yılında devam eden yeni mağaza açılışlarına 2017’de de devam ediyoruz. En son açtığımız mağazamızla toplam 155 mağaza sayısına ulaştık. Yeni mağaza açılışlarımız önümüzdeki günlerde de sürecek.

 

Tüketiciler neden Adese’yi tercih ediyor?

Farklılıklarımız tüketicilerin Adese’yi tercih sebeplerinin başında geliyor. Beş boyutlu (çeşit, kalite, lezzet, sunum, fiyat) çalışarak müşterilerimize sunduğumuz taze ürünler için tüm ekiplerimiz seferber. Bu beş boyutlu seferberlik müşterilerimiz ile Adese arasındaki ilişkiyi daha yakın, güvenli ve sağlam hale getirmektedir.

Bunun yanı sıra:

·      Sahip olduğumuz “Restore Unlu Mamûl Üretim Tesisimiz” ile hijyenik ortamda işinin ustası çalışanlarımız, en kaliteli malzemeler ile yüz elli çeşit ürünü her gün müşterilerimizin beğenisine sunuyor.

·      Uzman ekiplerin seçtiği büyükbaş, küçükbaş hayvanları temin edip “Kırmızı Et İşleme Tesisimizde” işliyoruz. Helal Et Sertifikalı tesisimizden çıkan her ürünün gönül rahatlığı ile tüketildiğini görüyoruz. “Mercek” özgün markalı sucuk, pastırma ve MAP ambalajlı kırmızı et ürünlerimize olan güven ve ilgi de yoğun ve bu alanda son derece titiz çalışıyoruz.

·      Tarladan, üreticiden temin ettiğimiz sebze meyve ürünlerini “Sebze Meyve İşleme Tesisimizde” ayrıştırıp işliyor, en hızlı şekilde, taptaze, müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz.

 Adese gelecekte nasıl bir vizyona sahip olmak istiyor?

Adese, ülkemizin gıda perakendeciliğindeki en büyük markalarından biri konumunda. Sektördeki çeyrek asırlık deneyimimizle birlikte verimliliğimizi olumlu yönde etkileyecek faaliyetlerde bulunmaya devam ediyoruz. Orta Anadolu merkezli büyüme hedefimiz doğrultusunda 2016 yılında 11 yeni mağaza açtık. Şu an 9 şehirde 155 marketimizle yılda 35 milyonun üzerinde müşteriye hizmet veriyoruz. Ayrıca, Konya Kulesite, Ereğli Parksite ve Keçiören Parksite olmak üzere 3 alışveriş merkezimiz bulunuyor. Türkiye’nin en modern alışveriş ve eğlence merkezlerinden biri olan Kulesite AVM’de bir dizi modernizasyon çalışmamız oldu. Bu çalışmalarla birlikte Kulesite AVM’nin kiralanabilir alanını yükselterek yeni markaların gelmesini sağladık. Adese olarak 2016 yılında e-ticaret platformu üzerinden de hizmet vermeye başladık ve Adese Online Market’i Konya merkezde uygulamaya koyduk. Müşterilerimizin Online Market’imize ilgisinden gayet memnunuz. İlerleyen dönemde online marketimizin hizmet alanını genişletmeyi düşünüyoruz. 2016 yılındaki yeniliklerimizden bir diğeri de mağaza segmentasyonu oldu. Müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini daha iyi karşılamak amacıyla tüm mağazalarımızı hiper, süper, midi ve mini konseptlerinde yeniden segmente ettik. Önümüzdeki dönemde “iş süreçlerinde basitlik”, “sadelik”, “konsantrasyon”, “tutarlılık” ve “detaylara hâkimiyet” kavramlarının etrafında katma değer üretmeyi amaçlıyoruz. Orta Anadolu merkezli büyüme projeksiyonumuz çerçevesinde metrekare bazında büyümemizi sürdürmeyi hedefliyoruz. Konya’nın merkezde olduğu dairesel bir büyüme planımız bulunuyor. Bu plan çerçevesinde yatırımlarımızı sürdürüp organik büyümenin yanı sıra ölçeğimizi büyütmeyi ve inorganik büyüme fırsatlarını da değerlendirmeyi hedefliyoruz. Adese olarak diğer taraftan verimlilik ve sürdürülebilirlik eksenindeki stratejimizi geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi önümüzdeki dönemde de geliştirerek devam ettirmek istiyoruz.

 

Sektör özelinde konuşacak olursak, sektörün geleceği için öngörüleriniz neler?

Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olan perakende sektörü her yıl ortalama yüzde 5,7 büyüme sergiliyor. 2016 yılında perakende sektörü, kırılganlıklara en dayanıklı sektörlerden biri olarak büyüme ivmesini korudu. Organize gıda perakende sektörünün ülkemizdeki pazar payıysa halen yüzde 50 seviyelerinin altında seyretmekte. Bu oran gelişmiş ülkelerde yüzde 90’lara kadar ulaşmış durumda. Bu durum Türkiye’nin modern perakende kanallarının gelecekte ne kadar yüksek bir potansiyel barındırdığını gösteriyor.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri