“Bu File Dolmaz”

28 Nisan 2015 Salı

Perakende üzerine yaptığı değerlendirmelerle sosyal medyada 3 bine yakın takipçiye ulaşan “Perakende Kuşu” son dönemin en çok konuşulan marketlerinden “File” hakkındaki görüşlerini Perakende.org için kaleme aldı

bu-file-dolmaz

Perakende Kuşu’nun o yazısı:

"Yolum Bim’in yeni açtığı süpermarket konsepti File’ye düştü. Konu Bim olunca beklentiler de büyüktü. Gördüğüm süpermarket formatı beni çok şaşırttı. Çünkü yılların Gima, Migros, Carrefour Express ve hatta yerel süpermarketlerin formatından çok farklı bir formatla karşılaştım. Aslında buna format diyemeyeceğim çünkü ne olduğunu anlayamadım. Discount formatı değil, süpermarket formatı hiç değil. Hep söylenen ‘Perakendecilik matematiktir, perakende detaydır söylemleri burada ne gerek var biz yerleştiririz müşteride alır’ bakış açısına dönmüş. Yurt dışı ve içi uzmanların kitaplarında bile yazan ve bize ilk öğretilen çapraz satış teknikleri burada o da neymiş haline gelmiş. Sıvı yağ gruplarının karşısına veya yakınına bakliyatın gelmesi,  atıştırmalıkların karşısına içeceklerin gelmesi, sütler ile kornflekslerin ve kahvaltılıkların yan yana, karşı karşıya gelmesi gibi bir sürü çapraz satış tekniği hiç kullanılmamış. Dondurulmuş ürünler mağazanın hemen manavdan sonraki girişine konulmuş. ‘Yani buradan al mağazada dolaş çıkana kadar erisin’ deniyor. Oysa bu tip ürünlerin mağazaların çıkışlarına yakın yerlerine konarak müşterilerin son alışverişini oradan yapmasını sağlayarak soğuk zincirin bozulmamasını sağlandığını biliyoruz. Metrekare verimliliği, raf verimliliği diye herkes projeler üretirken, metrekare verimliği ne dercesine ürünler satış hızına bakılmadan rastgele dizilmiş. Raflar ve reyon araları oldukça geniş kullanılmış. İki büyük raf ayakkabı boyası görünce çok satan ve kar marjı çok yüksek bir ürün veya bu bölgede ayakkabı boyama yarışması var diye düşündüm."

"Hizmet tezgahları o kadar büyük yapılmış ki, tüm yerel ve ulusal süpermarketler hizmet tezgahlarını küçültüp personel verimliği, ürün verimliği yapmaya çalışırken hem de. 10 yıl önce açılan marketler gözüme geldi.
Manav reyonları süpermarketlerin gücüdür. Bunu yerel süpermarketler çok iyi kullanıyor. Market önlerinde pazar havası oluşturuyorlar. Fakat File’de yapılan yanlış olmuş. Bu uygulama cadde süpermarketlerinde müşteri çekiyor. AVM içinde girişe sebze meyve koymak doğru bir uygulama değil. Kasa ile reyonlar arasında ise sepet ürün satışı tekniği kullanmak istenilmemiş. Oysa Migros ve Carrefour’un vurucu satış gücünün bu sepet ürünler olduğu unutulmamalıdır. Yorulup markete veda etmeden soğuk bir içecek almak istedim. Öğrendim ki, ne içeride ne de dışarıda soğuk içecek satılmıyormuş. En çok satışın yapıldığı ve müşterilerin beklerken sıkılmadığı yer olan kasa önleri de çok cılız bırakılmış. Bunlar gibi bir sürü perakendecilik detayı (ağır suların teşhiri, kozmetik teşhirinin mağazaya göre abartılı olması, ürün gamı seçimi vb) yapılmayarak, perakendecilik yeniden yazılmak istenmekte sanırım. Bu yazdıklarımdan sonra bu format büyüyebilir mi derseniz? Evet, arkasında Bim olduğu için büyüyebilir. Ama bu File böyle dolmaz."

Perakende KuşuGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri