‘Şok’ ürünlerini tarladan halka sunuyor

18 Aralık 2014 Perşembe

Şok Market, ‘tarım platformları’yla her gün üreticiden direkt taze meyve ve sebze alıyor. Finike portakalı, salkım domateste en büyük alıcı olan şirket, mağazalarda aynı kalitede ürün sunabiliyor

sok-urunlerini-tarladan-halka-sunuyor

Yaklaşık üç yıldır Yıldız Holding çatısı altında faaliyet gösteren Şok Market, Antalya ve Bursa’da kurduğu ‘tarım platformu’ ile meyve ve sebze alımında atak yaptı. ‘Tarladan halka’ sloganıyla kurulan tarım platformları, her gün üreticiden direkt alınan meyve ve sebzeyi mağazalarına gönderiyor.

Geçen yıl haziran ayında 5 milyon TL yatırımla ilk tarım platformunu Antalya’da açan Şok Market, şu anda Türkiye’nin en büyük Anamur muzu, finike portakalı ve salkım domates alıcısı oldu. Şok Genel Müdürü Mustafa Altındağ, Antalya tarım platformundan her gün 400 tona yakın ürün 17 bölge deposuna, oradan da 2 bin 300 mağazaya gittiği bilgisini verdi.

Tarım platformu sayesinde Türkiye’deki tüm Şok mağazalarında aynı nitelikte ürün bulunabildiğini belirten Altındağ, “Meyve ve sebzede en büyük sorun standardizasyon sağlamak. Her mağazada aynı kalitede ürün bulundurmak. Biz ürünü artık tarladan, direkt üreticiden alıyoruz. Böylece, denetimi kendimiz yapıyoruz. Kriterimize uymayan üreticiyle çalışmıyoruz” diye konuştu.

250 milyon liraya yakın ciro elde edilecek
Altındağ, meyve ve sebze alımının yüzde 95’ini yerli üreticiden temin ettiklerini belirterek, böylece Türkiye’deki tarım üretimine destek olduklarını söyledi. Altındağ, kurdukları platformun en önemli avantajının ürünlerin direkt tarladan alınarak 24 saat içinde bölge depolarına ve oradan da marketlere dağılması olduğunu kaydetti. Şok, bu yıl 6 bin ton salkım domates, 4 bin yerli muz, 8 bin ton Finike portakalı, 6 bin ton mandalina ve 13 bin ton patates sattı.

Altındağ, “Bu yılı 120 bin tonluk meyve ve sebze satışı ile kapatacağız. 250 milyon liraya yakın bir ciro elde edeceğiz. 2015 yılı hedefimiz ise 150 bin tonluk bir satış gerçekleştirmek” diye konuştu.

2’nci platform Bursa’da
Bu yıl Bursa’da 22 bin metrekare alan üzerine 9 bin metrekare kapalı alana sahip 2’nci bir platform oluşturan Şok’un hedefi, platform sayısını 5-6’ya ulaştırmak. Altındağ, bu yıl ürünlerde künye sistemini de uygulamaya aldıklarını hatırlatarak, “Satın alınan her ürünü tarlaya kadar takip imkanı sunuyoruz. Ürünü tarladan tüketicinin filesine girene kadar denetleyip kontrol ediyoruz” dedi.

En yakın zamanda hedef 81 ile ulaşmak
Altındağ, hedeflerinin 3-4 yıl içinde 5 bin mağazaya ulaşmak olduğu bilgisini verdi. Güneydoğu Anadolu’da da mağazalaşacaklarını belirten Altındağ, “81 ile en yakın zamanda ulaşacağız” dedi. Şok’un tarım platformlarından her gün yaklaşık 12 TIR çıkıyor, bunun 6-7’si İstanbul’a geliyor.

Altındağ, direkt üreticiden ürün almanın yani aradan aracıyı çıkarmanın yaklaşık yüzde 10 maliyet avantajı getirdiğini söyledi. Şirket, yaklaşık 500 üreticiden ürün alıyor. Yeni satın almalar olup olmayacağı ile ilgili olarak ise Altındağ, önümüzdeki yıllarda organik büyüyeceklerini söyledi. Şok’un organize perakende de yüzde 5 pazar payı bulunuyor. Geçen yıl 250 milyon TL ciro yapan Şok’un cirosunun içinde tarımın payı yüzde 4 seviyelerinde.


Bu haber Milliyet gazetesinde yayınlanan 18.12.2014 tarihli Ayfer Yıldız’ın özel haberinden alıntıdır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri