Bolu’nun tedarikçi devi: Çatladıoğlu

11 Eylül 2014 Perşembe

Dünyanın ve Türkiye’nin önemli gıda üreticilerinin Bolu’da distribütörlüğünü ve bayiliğini yapan Çatladıoğlu Gıda İhtiyaç Maddeleri, Bolu’daki hakimiyetini güçlendirmesinin yanı sıra Düzce, Bilecik ve Ankara’nın kenar ilçelerine kadar etki alanını genişletti. Bir dönem Bolu’nun önemli market zincirlerinden olan Çatladıoğlu’nun üçüncü nesil yöneticilerinden Armağan Çatladı, perakendeden toptancılığa geçilmesinin sebeplerini Perakende.org’a anlattı. Bir toptancı gözüyle Bolu perakendesini değerlendiren Çatladı, bölgede yerel zincirlerin daha başarılı olduğunu belirtti

bolunun-tedarikci-devi-catladioglu

Murat KÜÇÜK

Çatladıoğlu Bolu’da neler yapıyor? Bize biraz anlatır mısınız?
Bolu ve Düzce illerinde toptan gıda dağıtımında faaliyet gösteren bir şirketiz. Yaklaşık 40 personelimiz 30 araçlık filomuz var. Çalışanlarımızdan 16 tanesi sipariş memuru, diğerleri dağıtım araçlarımızı kullanıyor. Bolu ve çevresindeki toplu tüketim noktalarına hizmet vermekteyiz.

Müşterileriniz arasında sadece marketler mi var?
Perakendede faaliyet gösteren tüm firmalar müşterilerimiz arasında yer alıyor. Bunların yanı sıra gelişmekte olan catering sektörüne de hizmet vermekteyiz. Oteller, yemek fabrikaları, küçük ve büyük ölçekli kafeteryalar, hastaneler ve bunun gibi toplu tüketim noktaları da ürünlerimizi ulaştırdığımız yerler arasında.

Çatladıoğlu kaç yıldır hizmet veriyor ve siz bu işin içinde kaç yıldır varsınız?
Kendimi bildim bileli bu işin içinde varım. Ailem de bu işi yaptığı için bu işin içinde büyüdüm. İşimizi babamızdan devraldık, babamız da dedemizden devralmıştı. Dolayısıyla 3’üncü nesil bir şirketiz. 1933 yılından beri sektörde faaliyet gösteriyoruz. O dönemki şartların gereği olarak daha küçük ölçekli yapıyorlarmış. Satılacak ürünler de dönemin şartlarından ötürü günümüzden farklıymış. Tabi dağıtım ve sipariş süreçleri o zamanlar mevcut değilmiş. O dönemde ürünü tedarik etmek zormuş.  Çünkü ürünü tedarik etmek için bulunduğu bölgeye gidip alıp getirip gerekiyormuş. Teknolojinin gelişmesiyle işler başka bir boyut kazandı. Şimdi ihtiyacımız olan ürün ayağımıza kadar geliyor. Eskiden ürünü bulmak zor satmak kolay iken şimdi ürünü bulmak kolay satmak zor hale geldi.

Kaç firmanın bayisisiniz?
Su bölümü hariç Pınar, Trakya Birlik, Koska, Merter Helva, Bey Piliç, Filiz Makarna gibi 20 civarı firmanın distribütörlüğünü yapmaktayız. Aynı zamanda çok geniş ağa sahip olan Eczacıbaşı, Unilever,  P&G gibi firmaların bölgemizdeki dağıtım ortaklığını gerçekleştiriyoruz.

Hem tedarikçi hem perakendeci olunmuyor

Toptancılıktan perakendeciliğe geçtiniz. İkisini birden yürütürken neden market işinden çekildiniz?
Biz 90’lı yıllarda distribütörlük işlerimize devam ediyorduk. Sektörün kabuk değiştirmesiyle beraber biz de perakende sektörüne girme kararı aldık. O dönemde bu işi yapmak için uygun gayrimenkullerimiz vardı. Bu noktaları market açma konusunda değerlendirme kararı aldık. Marketler büyüdü ancak bu defa diğer kolumuz olan toptancılık zayıflamaya başladı. Çünkü ürün vermiş olduğumuz insanlar aynı zamanda rakiplerimiz oldu. Başka bir deyişle müşterilerimizi karşımıza almış olduk. Bu durum karşısında bir tercih yapmak zorunda kaldık. O dönem karşımıza çıkan bir fırsattan ötürü mağazalarımızı devrettik. O dönemden beri sadece toptan kanalda faaliyetlerimize devam etmeye başladık.

Yeni yatırım planınız var mı? Varsa ne zaman gerçekleşecek?
Şu an faaliyette bulunduğumuz binamız 15 yıllık bir bina. O günkü şartlarda çok katlı olarak inşa edilmiş. Fakat günümüzde ihtiyaçlarımızı karşılayamıyor. Bu sebeple tek katlı bir proje planladık. 2 bin 500 metrekare taban oturumlu, asma katları ve 300-400 metre karelik soğuk hava depolarıyla birlikte toplamda 4 bin metre kareyi bulacak bir depo olacak. Pazarladığımız ürünler sebebiyle soğuk hava depoları bizim için çok önemli. Bu yüzden alanları geniş tuttuk. İçinde TIR rampası ve raf sistemi olacak. Forkliftler rahatlıkla çalışabilecek. Arazinin toplamı 5 bin metrekare. Yatırımımızı başladığımız andan itibaren 7-8 ay içinde tamamlayacağımızı düşünüyoruz. Henüz başlangıç tarihini netleştirmedik.

Yerel zincirler daha başarılı

Bolu dışına da çalışıyor musunuz?
Son dönemde hinterlandımızı genişlettik. Daha önce biz sadece Bolu’da çalışıyorduk. Şimdi Düzce’ye, Ankara’nın kenar ilçelerine ve Bilecik’in birkaç ilçesine de hizmet veriyoruz. Hızlı büyümek yerine pazarı elimizde tutabilmek adına kontrollü büyüme gerçekleştiriyoruz. Büyük şehir şartları ile Anadolu’nun şartları bir olmadığı için giderler bizde biraz daha fazla oluyor. Ürünlerinin daha çok noktaya ulaşmasını isteyen firmaların bunu göz önünde bulundurması gerektiğini düşünüyorum.

Batı Karadeniz’de perakende sektörü ne durumda?
Kendi hattımız için değerlendirme yapmamız gerekirse özellikle Bolu’da ulusal zincirlerin yoğun bir baskısı mevcut. Neredeyse her ulusal zincirin bölgede şubesi var. Bu sebeple yerel zincirlerin güçlenmesi zorlaşıyor. Tabi bu da sektörü olumsuz etkiliyor. Rekabetin yoğun olduğu bu pazarda güçlü olan firmalar ayakta kalmaya devam edecek, diğerleri ise kendi bölgelerine çekilmek zorunda kalacak. Taşların yerine oturması birkaç sene daha zaman alır. Bolu’nun nüfusu çok fazla olmasa da İstanbul-Ankara arasında lojistiği kolay bir bölge olduğu için, İstanbul tarafından bazı şirketlerin bölgeye giriş yapmak istediğini biliyoruz. Rekabetin yoğun, masrafların çok olduğu bu sektörde ayakta kalmak giderek zorlaşıyor. Bu bölgenin uluslararası şirketlere uygun olmadığını, yerel zincirlerin bölgede daha başarılı olduğunu düşünüyorum.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri