Ülker'in aldığı Dia'da ürün tedariği değişimi

22 Nisan 2013 Pazartesi

DiaSA’da 1 Nisan sonrası alkollü içki ve Ülker’e rakip ürünlerin tedariği yapılmazken, yeni alım sonrası içki satışı ‘süpermarketlere’ kalacak

ulkerin-aldigi-diada-urun-tedarigi-degisimi

Ülker markasıyla bilinen Yıldız Holding’in, ‘Şok’ sonrası Sabancı Holding, İspanyol Dia ortaklığının elinde bulunan DiaSA’yı 320 milyon TL’ye satın alması pazardaki rekabette dengeleri bir anda değiştirirken, piyasada ilginç bir değişime daha yol açmış oluyor. Yeni alım sonrası yakında ucuz market liginde içki satışı yapılan nokta kalmamış olacak.

2011 yılında Şok alımı sonrası bu marketlerde içki satışına son veren Ülker grubunun yeni alım sonrası bu kez DiaSA’da benzer stratejiyi izleyeceği belirtiliyor. Hatta Sabancı grubuna yakın kaynaklar, satış üzerinde anlaşılması sonrası teknik detay sürecinde, yani 1 Nisan’dan bu yana DiaSA’ya alkollü içki ürünlerinin tedariğinin durdurulduğunu ifade ediyor. Bu durum Migros, Carrefour, Metro, MacroCenter mağazaları gibi büyük metrekareli süpermarket zincirleri dışında market raflarında içki satılmayacağı anlamına geliyor.

Büyükler de listede
Migros ve Carrefour da mevcut sahipleri tarafından satış listesine konulan markalar. Yeni alımlar sonrası pazarda dengelerin iyiden iyiye değişebileceği, alkollü içki satışındaki oyunun da bu anlamda farklı bir noktaya taşınabileceği ifade ediliyor. Öte yandan piyasa kaynakları 1 Nisan’dan sonraki mal teslimlerinde Ülker’e rakip markalı ürünlerin alımının da DiaSA tarafından durdurulduğunun bilgisini veriyor.

Marka ne olacak?
DiaSA’nın satışının ardından zincirin adının değişip değişmeyeceği konusu da gündeme geldi. Bazı kaynaklar Ülker’in yılsonuna kadar Dia adıyla devam edeceğini söylüyor. Yine konuşulanlara göre yılsonunda zincirin yeni adı “Şok” olacak.

Ucuz market savaşı
Türkiye’de 2000’li yıllarla birlikte bakkalların hızlı bir şekilde sayısının azalmasıyla bir anda büyük patlama yaşanan ucuz market liginde 5 ana oyuncu faaliyet gösteriyor. BİM, Şok, DiaSA, A101, UCZ...
Pazarın bir ara açık ara lideri olan BİM’e şu sıralar en ciddi rakip Ülker olarak görülüyor.

Şok ve DiaSA alımı sonrası bir anda mağaza sayısı 2 bin 500’lü rakamlara yaklaşan Ülker grubunun Şok ve DiaSa markaları ligde BİM’in hemen ensesinde yer alıyor. BİM ise 3 bin 655 mağazalık sayı ile güçlü konumunu hâlâ koruyor.

Kaynak: MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri