Makro, Uyum’u neden aldı?

03 Aralık 2012 Pazartesi

Perakende sektörünün önde gelen yerli zincirlerinden Makro Market, sektörün bir başka önemli ve hızlı büyüyen yerli oyuncusu Uyum Gıda’nın hisselerinin yüzde 47,32’sini satın aldı. Makro Market Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Songör, bugün yapılan toplantıda satın almanın ayrıntılarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu

makro-uyumu-neden-aldi

Makro Market Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Songör, 5 yıl önce başlayan dostluklarının bugün sinerjik birleşmeye dönüştüğünü belirterek, “Uyum ile başlayan dostluğumuz 5 yıl öncesine dayanıyor. 5 yıl önce çıktığımız bu yolda bir takım nedenlerden ötürü gerçekleştiremediğimiz birleşme bugüne kısmet oldu. Bu zaman zarfında hem Makro olarak hem de Uyum iyi gelişmeler kaydetti. Nielsen’in aylık TBR sonuçlarına baktığımızda bu yılın ilk 9 ayında cirosal anlamda ulusal ve lokal zincirler yüzde 12,4 büyürken Makro 13,9 büyüdü. Satış alanı değişimine baktığımızda ise ulusal ve lokal zincirler yüzde 7,6 büyürken, Makro yüzde 8,9 büyüdü. Yılın ilk 9 ayındaki toplam ticarete baktığımızda ise ulusal ve lokal zincirler yüzde 12,4 büyüme gösterirken, 13,9 ile Makro ulusalda ortalamanın üzerinde büyüme performansı gösterdi” ifadelerini kullandı.

Makro olarak 2013 yılında ciroda 1 milyar doların üzerine çıkıp verimlilikte sektör ortalamasının üstünde olmayı hedeflediklerini Uyum’u satın almalarının büyüme planları doğrultusunda gerçekleştiğini söyleyen Songör, “5 yıl içerisinde ciroda 4 milyar TL’ye, 450 mağazaya, tüm Türkiye’ye yayılarak yılda 250 milyon müşteriye hizmet vermeyi ve 15 bin kişiye istihdam fırsatı sağlamayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

“Tabela değişikliği olmayacak”
Songör, Cumnhuriyet’ 100’üncü yılında Türkiye’nin en büyük perakende markası olmayı hedeflediklerini dile getirdi. Bugüne kadar Nazar, Afra, Vipaş, Ofis-Evim ve Karadağ gibi satın almaların Makro’nun başarıyı elde etmesinde rollerinin çok büyük olduğunu hatırlatan Songör, Uyum ile birlikte bu başarıların devamını getireceklerini söyledi. Şeref Songör, FMCG’de perakendenin yüzde 42,8’nin Marmara Bölgesi’nde gerçekleştiğini ve bu anlamda yapılan satın almanın da Makro adına çok önemli olduğunu ifade etti.

Makro’nun getireceği gücün Uyum yatırımcılarına değer katacağını kaydeden Songör, yatırımcıların Uyum’a olan güvenlerinin devam etmesi gerektiğini vurguladı. Songör, Uyum Market markasıyla sektörde yer alacaklarını herhangi bir tabela değişikliğine gitmeyeceklerini söyleyerek, 2013 yılında Makro’nun halka açılabileceğinin aktardı. Songör ayrıca, Ege Bölgesi’nde de satın alma yapma planlarının olduğunun altını çizdi.

Stratejik iş ortaklığı yapıldı
Uyum Market Yönetim Kurulu Başkanı İskender Keleş de 5 yıl önce Makro ile enerji ve dostlukla başlayan sinerjik birleşmenin bugün noktalandığını belirterek şunları söyledi: “Hem Türkiye Perakendeciler Federasyonu hem de sektörden tanıdığım; çalışmalarını ise yakından takip ettiğim Sayın Şeref Songör ile dostluğumuz çok daha eskiye dayanıyor. Makro Market ile Uyum Gıda’nın işbirliği girişimi aslında ilk değil. 2007 yılında Makro Uyum Mağazacılık AŞ’yi kurarak işbirliği yoluna gitmiştik. Ancak bu girişimimizi, hedefler ve yönetim biçimi konularında ortak bir zeminde buluşulamadığımızdan, herhangi bir ticari faaliyet göstermeden sonlandırılmıştık. Aradan geçen beş yılda hem Makro, hem de Uyum çok önemli bir mesafe kat etti. Bu süreçte Makro faaliyet alanını Türkiye’nin 14 iline yayarken, biz de bir taraftan İstanbul, Tekirdağ ve Kocaeli’ye mağazalar açtık. Diğer taraftan hisselerimizin yüzde 30’unu halka arz ederek, o tarih itibariyle İMKB’de işlem gören 5’inci perakendeci olduk. Halka arzımız sonrası gösterdiğimiz yüksek performansın yerli ve yabancı perakende zincirleri ve fon yatırımcılarının ilgisini çektiği bir dönemde, Makro ile geçmişteki işbirliği arayışımız yeniden gündeme geldi. İyi niyetle ve işbirliği arzusuyla oturduğumuz masadan stratejik ortaklık kararı ile kalktık” dedi.

Borsada işlem gördüklerinin altını çizen Keleş, Makro’yla işbirliğine giderek yatırımcılarına güven verdiklerini de sözlerine ekledi.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri