Perakendede kadın olmak

04 Eylül 2014 Perşembe

3 şubesiyle Zonguldak’ın önemli perakendecilerinden olan Paşalar Market yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Perakende sektöründe görmeye çok alışmadığımız kadın yönetici eksikliğini Paşalar Market Yönetim Kurulu Üyesi Lütfiye Zilan Cenk tek başına gideriyor. Sektöre ve işine son derece hakim olan Lütfiye Hanım, Paşalar Market’in çalışmalarını ve perakende sektöründe kadın olmayı Perakende.org’a anlattı

perakendede-kadin-olmak

Murat KÜÇÜK

Paşalar Market ne zaman kuruldu? Kaç mağazanız ve toplam kaç metrekare satış alanınız var?
Kurumun ticaret odası kaydı 1940’lara dayanıyor. Paşalar Market babam tarafından kuruldu. Şu an mevcut 3 mağazamız var. Hedefimiz bunların sayısını arttırmak ama adımlarımızı sağlam atmak istiyoruz. Bu yüzden doğru zamanı bekliyoruz. Toplam alanımız 2 bin metrekarenin üzerinde. Buna ek olarak ayrıca depolarımız var.

Kaç kişiye istihdam sağlıyorsunuz? Zonguldak haricinde başka bir şehirde şubeniz var mı?
Şu an 50’nin üzerinde çalışanımız var. Marketlerimizin tamamı Zonguldak’ta bulunuyor.

Perakendede iddianız nedir?
Ailemizden aldığımız bu şirketi günümüz şartlarına göre düzenlemeye ve ilerletmeye çalışıyoruz. İnsanlar sağlam adımlar atmak isterken risk almaktan çekiniyor. Bu da çağın gerisinde kalmalarına neden oluyor. Attığınız adımların doğuracağı sonuçları tahmin ederek, aynı zamanda risk alarak, bir rota çizmek gerekiyor. Büyümekten önce adımızın müşterilerin aklında güzel kalması için çalışıyoruz. Müşterilerin dürüstlüğümüzü ve güvenilirliğimizi hatırlamalarını istiyoruz. Bu bizim en büyük iddiamız.

"Ulusallar kırsalda güç kaybetti"

Yerel perakendeciler olarak ulusal markalarla ciddi bir rekabet halindesiniz. Yerel perakendeciliği ulusal markaların karşısında öne çıkaracak faktörler nelerdir?
Dürüst olmak en önemlisi. Zamanında perakendeciler müşterilerine karşı dürüst olmamışlar. Şehir dışından gelen insanlar kendi şehirlerinde bulunan, bildiği markayı tercih ediyor. Bu anlamda ulusal markalarla rekabet edemiyoruz. Biz yerel market olduğumuz için insanlar bizi sorgulayabiliyor. Bir ürünü bulamadıkları zaman bize gelip hesap sorabiliyor. Fakat ulusal marketlerde bu mümkün olmuyor. İlk bakışta çok güçlü görünseler de ben artık ulusal marketlerin kırsalda gücünü kaybettiğini düşünüyorum. İnsanların güvenini kazanmak çok önemli. İnsanlar  o marketlere güvendikleri  için değil aşina oldukları için giriyor.

Perakende sektöründe kadın olmak nasıl bir şey?
Ben çok küçük yaşta babamı kaybettim. Çok tutucu bir ailede büyüdüm. Ama kişiliğimden ötürü kendimden hiçbir zaman ödün vermedim. Bu sektörde kadın olmanın zor olduğunun farkındayım ama bazı şeyleri de kadınların zorlaştırdığını düşünüyorum. Kadınlar, erkeklere gücünü göstermeli, saygınlığını da hissettirmeli. Ben okumayı istedim. Ama tutucu bir aile olduğu için kızların okumasına çok sıcak bakmıyorlardı. Sonra liseyi ve üniversiteyi dışarıdan bitirdim. Çünkü bir insan bir şeyi istiyorsa hiç kimse onun önüne geçemez. Bence “başaramıyorum” demek insanların kolayına geliyor.

Dayanışmaya ihtiyaç var

Bildiğim kadarıyla siz Zonguldak Ticaret Odası’nın meclisine üyesiniz. Orda ne gibi çalışmalarınız oluyor? PERDER’in çalışmalarını nasıl yorumluyorsunuz?
Ticaret odasının maddi imkanları iyi fakat o para istenilen yerde kullanılamıyor. Prosedürlerden ötürü işler yürümüyor. PERDER kurulduğu zaman çok umutluydum. Küçük yerlerde yerel perakendecilerin kalkınması için dayanışmaya ihtiyaçları var. Fakat burada o dayanışma yok. Bu yüzden sektör Zonguldak’ta çok yol alamadı. Düzen böyle devam ettiği sürece bir şeylerin düzeleceğine inanmıyorum. Bence bu kurumlara üye olan perakendecilere bir şeylere uyma zorunluluğu getirilmeli. İnsanlar kendi başlarına birlik olmayı başaramadıkları için bu zorunlu kılınmalı. Beraberce adım atılırsa başarı kaçınılmaz olur.

Gelecekteki planlarınız nelerdir?
Şu anda 2 bin 500 metrekarelik bir depolama alanı inşaatımız devam ediyor. 2-3 ay içerisinde kullanıma açmayı planlıyoruz.

Sosyal sorumlulukla ilgili çalışmalarınız var mı?
Kadın girişimcilerle ilgili projelere katılıyoruz. Ben de engelli bir çocuk annesiyim. Bu konuda da yapılan çalışmalara destek veriyoruz. Kurum olarak bu konularda gerçekleştirilen çalışmalara sponsor olmaya çalışıyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri