Migros internetten radyo yayınına başladı

24 Kasım 2014 Pazartesi

Migros, iş ortağı Bircom ile birlikte gerçekleştirdiği proje ile kapalı devre canlı yayın yapan radyosu Radyo M’in teknolojik altyapısını tamamen yeniledi. Daha önce uydu terminalleri aracılığı ile yapılan yayın, IP tabanlı 2N markalı NetSpeaker ürünleri kullanılarak internetten gerçekleştirilmeye başlandı

migros-internetten-radyo-yayinina-basladi

Migros ve Bircom işbirliği ile hayata geçirilen proje hakkında bilgi veren Migros Ticaret AŞ Ağ, İletişim ve Bilgi Güvenliği Departmanı Grup Müdürü Ömer Lütfi Karagöz, yayın hayatına 2004 yılında başlayan Radyo M’in Tansaş, 5M ve MJet gibi farklı formatlardaki bin 100’e yakın mağazada canlı yayın yaptığını belirtti.

Müzik ve reklam yayınının yanı sıra kampanya duyurularının da Radyo M’den yapıldığını söyleyen Karagöz, daha önce kullanılmakta olan uydu terminali altyapısının çeşitli dezavantajları bulunduğunu ve güncel taleplerini karşılamakta yetersiz kaldığını kaydederek şöyle konuştu, “Bina çatılarına uydu antenlerinin kurulumunun izin gerektirmesi ve her lokasyonda izin almanın mümkün olmaması nedeniyle, bazı mağazalarda yayın daha önceden kaydedilmiş CD’ler ile yapılıyordu. Bu da sistemin yönetilebilir olmasını engelleyen bir durum oluşturuyordu. Ayrıca uydu yayının bulunmadığı mağazalarda gönderilen CD’ler dışında başka müzikler çalmaları olasılığı da telif hakları açısından şirket kültürümüzün kabul edemeyeceği bir risk oluşturuyordu. Üstelik yayınlarımız istediğimiz etkileşim seviyesinde de değildi; yayın akışına istediğimiz an istediğimiz dokunuşu yapmak mümkün olamıyordu.”

Migros Ticaret AŞ’nin farklı markalar altında farklı formatlarda mağazalara sahip olmasına karşın eski sistemde tüm mağazalara ancak tek kanaldan yayın yapılabildiğine dikkat çeken Karagöz, “Bu da birçok zaman çalınan müzik ile mağaza konseptinin uyuşmamasına neden oluyordu. Radyo M yayınının müziğin yanı sıra kampanya ve promosyon bilgilerini de içermesi, sadece bir konseptteki mağaza için yapılan promosyonların ya da o mağazada bulunmayan ürünlerle ilgili kampanyaların diğer mağazalarda da yayınlanması gibi bir problemi beraberinde getiriyordu. Ek olarak, uydu terminallerinin kurumsal değil bireysel kullanım için üretilmiş ürünler olmaları, uzun saatler boyunca çalışmaları nedeniyle kolayca arızalanmalarına neden olarak ek maliyet yaratıyordu” diye konuştu.

Müşteriler kampanyalardan haberdar olacak
Bircom işbirliği ile kurulan yeni nesil IP tabanlı yayın altyapısı sayesinde farklı formatlardaki mağazalar için farklı yayın yapabilmeye başladıklarını söyleyen Karagöz, “Bu durum, hem mağazaların müşteri profillerinin değişkenlik göstermesi hem de sadece belli bir format için geçerli olan herhangi bir kampanyanın diğer formattaki mağazalarda yayınlanmaması açısından büyük önem taşıyor. Örneğin, o anda 5M’de alışveriş yapmakta olan müşterilerimiz, Tansaş mağazalarındaki bazı ürünlerde geçerli bir indirim kampanyası yerine sadece bulundukları mağaza ile ilgili kampanyalardan haberdar oluyorlar. Yayının İstanbul’daki stüdyodan tamamen canlı olarak gerçekleştirilmesi anlık promosyonların duyurulmasını da sağlıyor” dedi.

Türkiye’de ilk IP üzerinden canlı yayın
Değerli her şeyin bir gün IP ağının yani internetin parçası olacağına inandıklarını ifade eden Karagöz, “Radyo M’in de IP tabanlı bir yapıya dönüşmesi ve Migros’un ağının bir parçası haline gelmesi, onun ne derece değerli olduğunu gösteriyor. Sadece perakende sektöründe değil, ülkemizde bugün hiçbir sektörde bu denli kapsamlı bir IP üzerinden canlı yayın platformu bulunmuyor. Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen bir proje ile yepyeni bir altyapıya kavuşan Radyo M’in yurtiçinde ve yurtdışında örnek gösterileceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Dünyada benzeri olmayan proje”
Bircom Ürün Yönetimi Direktörü Can İlkhan ise Radyo M projesinin 2N NetSpeaker ürünleri ile gerçekleştirilen dünya çapındaki en büyük proje olduğuna dikkat çekti. Pazarda çok sayıda benzer ürün bulunduğunu belirten İlkhan, “Ancak Migros’un tercihinden de anlaşılabileceği gibi, bu tür ve benzeri uygulamalarda 2N ürünleri sınıfının en iyisi diyebiliriz. Bu denli geniş kapsamlı bir projenin başarıyla sonuçlandırılmasında ekiplerin uyumu önemli bir rol oynadı. Migros’la olan uzun soluklu işbirliğimizin ve sektördeki deneyimimizin de yardımlarıyla, uyumlu bir çalışma sergilediğimize inanıyor ve elde edilen sonuçtan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri