Martek Soğutma, perakendeye yol gösteriyor

30 Temmuz 2013 Salı

Soğutma sistemleri alanında müşterilerine hizmet veren Martek Soğutma Sistemleri; süpermarketler, hipermarketler ve discountlara ürün tedariki sağlıyor. Martek Soğutma Sistemleri Satış ve Pazarlama Koordinatörü Cemal Akkan, “Sektörümüzdeki yerimizden memnun olana kadar sürekli çalışacağız” diyor

martek-sogutma-perakendeye-yol-gosteriyor

Uğur TATLI

Soğutma sistemleri alanında hizmet veren Martek, hangi ihtiyaçlar doğrultusunda kuruldu? Gelişim sürecini sizden dinleyebilir miyiz?
Müşteri memnuniyeti odaklı bir hizmet anlayışı ile olayları değerlendirdiğimizde perakende sektörünün hizmet anlamında sıkıntılar yaşadığı çıkarımına ulaştık. Bu bağlamda sektöre sadece soğutma hizmeti veren firmamızın kasa imalatını da kendisinin yapması gerektiğini ve fabrika ile müşteriyi direkt buluşturmak noktasında çalışmalar yapmamız gerekliliğini düşünerek Martek Soğutma’nın temellerini attık.

Hangi sektörlerle çalışıyorsunuz?
Genel olarak perakende sektörüne hizmet veriyoruz. Ürün tedariki sağladığımız yerler arasında hipermarketler, süpermarketler discountlar var. Ayrıca soğuk hava depo sistemleri, bakım ve servis anlaşmaları konusunda da faaliyet gösteriyoruz.

“Ürünler mağaza konseptine göre seçiliyor”

Hizmet verdiğiniz sektörlerin hangi iş süreçlerini kolaylaştırıyorsunuz?
Martek Soğutma olarak, bir projenin başlangıç aşamasından bitişine kadar geçen süreçte hızlı, doğru ve verimli bir hizmet sunmayı amaç ediniyoruz. Aynı zamanda belirli bir plan çerçevesinde hareket ederek müşterilerimize en doğru ve etkin çözümleri sunuyoruz.

Ürün çeşitliliğinizden bahseder misiniz? Market kanalında hangi ürünlerle varsınız?
Marketlerin şarküteri ve et reyonlarını, sütlük reyonlarını, donuk ürün reyonlarını, soğuk odalarını ve orta promosyon reyonlarını üretmekteyiz. Aynı zamanda 250’ye yakın farklı çeşit ve ölçüyle müşterilerimize hizmet sunuyoruz. Bunun yanı sıra mağaza konseptlerine en uygun ürünü sunabilmek adına Ar-Ge bölümümüzde yeni ürün çalışmalarımızla müşterilerimize hizmet sağlıyoruz.

“Yerinde ve zamanında müdahale”

Martek Soğutma’nın ciddi bir ihracat potansiyeli de bulunuyor. Kaç ülkeye, hangi ürün gruplarınızı ihraç ediyorsunuz?
Son yıllarda yurt dışı pazarlama yatırımları yaparak yolumuza devam ettik. Bunun sonuçlarını da bu yılın ilk 6 ay içerisinde almaya başladık. Şu an için 20 ülkeyle ihracat gerçekleştirmekteyiz. Planlarımız arasındaysa bu yılsonuna kadar 3 ülkeyle daha bayilik anlaşmaları yapmak var. Dış piyasa için genellikle marketlerde kullandığımız ürün gruplarının ihracatını yapıyoruz.

Yaptığınız işin en önemli ayağını satış sonrası hizmet oluşturuyor. Bu bağlamda müşteri memnuniyetini nasıl sağlıyorsunuz?
Öncelikle soğuk ürün muhafaza reyonları imalatı yaptığımız için işin hassasiyetinin farkında oluyoruz. Çünkü insanlar için en önemli unsur olan gıda malzemesini muhafaza etmekteyiz. Zamanında ve yerinde müdahaleler yaparak kaliteyi en üst noktada tutuyoruz. Müşterilerimiz olan market yatırımcılarının da kendi müşterileri olan son kullanıcıların da ürünlere ilk gündeki tazeliğiyle ulaşmaları öncelikli hedefimiz.

Martek Soğutma’nın geleceğe yönelik hedefleri neler?
Martek Soğutma olarak ilk 6 ay için hedeflenen müşteri sayısı ve ciro rakamına ulaşmış bulunmaktayız. Kurulduğu günden bu yana bir önceki yıla göre katlanarak büyüyen firmamız, bundan sonra da hedef küçültmek yerine hedeflerini en üst seviyede tutmaya devam edecek. İç piyasada öncü olan firmalar arasında kendi yerini en üst seviyede tutmak ve yurt dışı pazarımızı da daha çok büyütmek için çalışıyor olacağız. Soğutma sektörünün öncü firmaları arasında yerimizden memnun olana kadar sürekli çalışmalarımıza devam edeceğiz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri