Mavi okyanus neresi?

31 Temmuz 2012 Salı

Bilmek hiç bir şey... Önemli olan yapabilmek!

Kitabı okuyanlar bilir elbet; bilir de harekete geçmezler bir türlü, geçemezler!
Çünkü yeterli kurumsal yapıya ulaşmamışlardır daha. Ve doğal olarak, her ayrıntıyı kendileri kontrol etmek isterler.
Her şeyi daha bildiklerini sandıkları için, profesyonel yönetime inanmaz; inanamazlar bir türlü.
Sonra…
İstediğin kadar kitap oku, neye yarıyor?
Çok sevdiğim söz yine karşımda işte:
- Bilmek hiç bir şey... Önemli olan yapabilmek!

***

Yukarıdaki satırlar, minicik bir fotoğraftan kaynaklandı aslında: Muharrem Or, atletizm dünyasından yakın dostum. Başarılı bir teknik adam Or. Aynı zamanda, federasyon içerisinde her zaman etkin görevlerde bulundu, bulunuyor. 
Şimdi Londra Olimpiyat Oyunları’nda, ulusal takımımız ile madalya planları yapıyor…
Serde Bursa sevdası olunca, Londra’da bir AVM gezisi sırasında, fotosunu çekip, özellikle bizimle paylaşmış. Arkasında, kocaman tabelasıyla Özdilek görünüyor. 
Çok hoş bir foto...
Özdilek yönetiminin, dünyaca ünlü ‘Bursa havlusu’ kavramını her noktaya etkin biçimde taşıması, eskilerin tabiriyle ‘takdire şayan.’ 
‘Bravo’ demekten başka ne diyelim? 
- Lütfen devam!

***

Aslında pek çok marka, artan ihtiyaçları yerinde görüp, sadece ihracat ile yetinmiyor artık. Ürettiği mal ve hizmetleri de direkt ilgili pazarda, farklı ve yeni müşteriler ile paylaşıyor.
Kendine yeni pazarlar yaratarak, perakende satışa yönelen pek çok marka daha var. İlk aklıma gelenler Mavi, Adil Işık, Damat Tween, Kiğılı, Sarar, İpekyol, Koton, LC Waikiki, Colin’s…
Aynı şekilde gıda perakendesinde de öncü olarak Migros’un açılımlarını gördük yıllar yılı.
Yeni dönemde BİM’in Fas ve Mısır çalışmaları, KİM’in Irak ilgisi, Hayat Kimya’nın İran operasyonları, ciddi yatırımlar.
Dil birliğine yakın olduğumuz Azerbaycan’a ise, neredeyse beyin göçü yapıyoruz. Pek çok profesyonel, ülkenin en önemli perakende zincirlerinde, yönetici pozisyonunda veya danışmanlık hizmetleriyle ülke perakendesine adeta yön veriyor. Yine Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Bulgaristan, Polonya, Kıbrıs, Suriye gibi ülkelerde, perakende dünyasına profesyonel bakış açısı getiren, pek çok yönetici/danışmanımız var.
Başarıların devamını diliyorum…

***

Son sözüm, ön sözüme paralel olacak elbet.
Perakende dünyasında, pek çok mavi okyanus var. 
Daha hızlı olmak kaldı ile markalarımız ve profesyonel bakış açıları ile dünya perakende liginde her zaman bir adım önde olabilmek mümkün. Yeter ki, öz-disiplini bozmayalım.
- Ha’di kolay gelsin!


Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri