Mc Donalds'ın satışları 9 yıldır ilk defa düştü

09 Kasım 2012 Cuma

Dünyanın en büyük restoran zinciri McDonald’s’ın yeni açılan restoranlarının aylık satışları dokuz yıldan beri ilk kez düştü. Ekim ayında yaklaşık yüzde 2 oranında düşen satışlara şiddetli rekabetin neden olduğu belirtiliyor

mc-donaldsin-satislari-9-yildir-ilk-defa-dustu

Satış rakamları incelenirken son 13 ayda açılan restoranların satış performansı dikkate alındı. Restoranlardan elde edilen gelirin yaklaşık üçte birini alan McDonalds’ın ABD’deki satışlarının oranı ise yüzde 1 geriledi. Temmuz ayında görev başına geçen şirketin CEO’su Don Thompson, 2013’te yeni menülerin çıkarılacağını belirtti.

Telsey Danışmanlık şirketi analistlerinden Peter Saleh “Yıllardan beri pazarda en büyük payı alan McDonald’s’a rakipleri karşılık vermeye başladı” diye konuştu. Saleh, rakip firmaların çok agresif davranmaya başladığını, özellikle Burger King’in menüsünü yenileyip reklama çok önem verdiğini belirtti.

Şirketin Avrupa’daki satışları yaklaşık yüzde 2, Asya Pasifik, Afrika ve Orta Doğu satışları ise yaklaşık yüzde 2.5 oranında düştü. New York borsasına kote olan McDonald’s hisse değeri ise bu sene yüzde 15 değer kaybederek 85 dolar seviyesine geldi. 

Kaynak: HürriyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri