Merkez Bankası’nın enflasyon tahmini değişti

30 Temmuz 2015 Perşembe

Merkez Bankası, yılsonu enflasyon tahminini 0.1 puanlık artışla yüzde 6.9 seviyesine yükseltti

merkez-bankasinin-enflasyon-tahmini-degisti

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, döviz kuru hareketlerinin çekirdek enflasyon eğilimlerindeki iyileştirmeyi geciktirmesi nedeniyle yıl sonu enflasyon beklentisini 0,1 puan artışla yüzde 6.9'a revize ettiklerini açıkladı.

 

Yılın üçüncü Enflasyon Raporu'nun tanıtımı toplantısında konuşan Başçı, “Orta vadeli tahminlerimizi oluştururken enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki temkinli duruşumuzu sürdürdüğümüz bir çerçeveyi esas aldık. Ayrıca, alınan makroihtiyati tedbirlerin de katkısıyla yıllık kredi büyüme oranının geldiği makul seviyelerin 2015 yılında devam edeceğini değerlendiriyoruz.” dedi.

 

Başçı, bu çerçevede enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2015 yılı sonunda orta noktası yüzde 6.9 olmak üzere yüzde 6.0-7.8 aralığında; 2016 yılı sonunda ise orta noktası yüzde 5.5 olmak üzere yüzde 3.7-7.3 aralığında tahmin edildiğini söyledi. Başçı, enflasyonun orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

 

Gıda fiyatlarının enflasyona katkısı geriledi
İşlenmemiş gıda fiyatlarının ikinci çeyrekte belirgin bir düzeltme yaptığını ve gıda fiyatlarının enflasyona katkısında önemli bir gerileme yaşandığını söyleyen Başçı, “Söz konusu
düzeltmenin devam edeceği ve yetkili kurumlar tarafından alınmakta olan önlemlerin etkilerinin ortaya çıkacağı öngörüleri ile 2015 yılsonu gıda enflasyonu varsayımımızı yüzde 9'dan yüzde 8'e güncelledik.” dedi.

Petrol fiyatı tahmini yüzde 2 düşürüldü
Başçı, ortalama petrol fiyatları varsayımlarını da 2015 yılı geneli için yüzde 2, 2016 yılı için ise yüzde 6 oranında düşürdüklerini belirtti.

Enflasyonun bundan sonraki dönemde yıllık bazda yüzde 7'nin üzerinde olmaması gerektiğini ancak bunun sadece TCMB'nin değil kollektif bir çabayla mümkün olabileceğini söyleyen Başçı, “Enflasyon bu ay yüzde 7'nin altında gelebilir ancak bunun devam etmesi lazım.” dedi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri