Metro Market, bölgesel lezzetlere sahip çıktı

27 Şubat 2014 Perşembe

Avrupa Birliği’nde 54,3 Euro’luk ticaret hacmine sahip olan coğrafi ürünlerin yüzde 15’i ihraç ediliyor

metro-market-bolgesel-lezzetlere-sahip-cikti

Bu ürünler diğerlerine göre 2,3 daha pahalı satılıyor. Türkiye’de ise gıda ve gıda-dışı olmak üzere coğrafî işaretli tescillenmiş 176 ürün bulunuyor. 

Tescil bekleyen ürün adedi ise 201. Türkiye’de 24. yılını dolduran Metro Toptancı Market, coğrafî işaret alabilecek nitelikte birçok üreticiye destek olarak yerel değerlerin sürdürülebilmesi için işbirliği yapıyor. Türkiye’de coğrafî işaret alma potansiyeline sahip 2.500 ürün olduğu kabul ediliyor. Metro Toptancı Market Türkiye Genel Müdürü Kubilay Özerkan, bu projeye gelecek nesillere bırakacakları bir kültür mirası olarak baktıklarını ifade ediyor ve ekliyor:

“Türkiye’nin lezzet haritasını oluşturmayı amaçlıyoruz. Damak zevkimiz gittikçe tek bir hal almaya başladı, inanılmaz kültürel değerlerimiz var, bunları unutuyoruz. Biz bu ülkenin ürettiği değerlere önem veriyoruz. Lokal ürünlerin bizim satışımızdaki payı yüzde 10.”  Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) Yürütme Kurulu Üyesi Selim Çağatay ise 10. Kalkınma Planı’nda yöresel ürünlerin yer aldığını hatırlattı ve bu tür çalışmaları yapanların gelişmiş ülkeler olduğunu söyledi. Metro, Finike portakalından Taşköprü sarımsağına, Giresun fındığından Aydın incirine, Zile pekmezinden Ortanca limonu ve Ege sultani üzümüne kadar yerli tohumları coğrafî işaretli ürünleri raflarına taşıyor. Metro raflarında bugün 42 adet coğrafî işaret tesciline sahip ürün yer alıyor.


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri