Metro ve Reis güç birleştirdi

22 Kasım 2013 Cuma

Metro Toptancı Market ve Reis Gıda, Taşköprü sarımsağına sahip çıkıyor

metro-ve-reis-guc-birlestirdi

Taşköprü’nün coğrafi işaretli sarımsağının dünyaya açılmasını hedefleyen Metro ve Reis, bunun için bölge insanının konuyla ilgili bilinçlendirilmesini amaçlıyor. Dünya ticaretinde kabul gören tek standart olan Global-Gap standardını Taşköprü sarımsağına taşımak isteyen Metro ve Reis, Taşköprülü çiftçiler için eğitim düzenlemeye başladı. Metro Toptancı Market ve Reis Gıda, coğrafi işaretli Taşköprü sarımsağını koruma altına aldı.

Geçtiğimiz günlerde Taşköprü Belediye Binası’nda bir araya gelen sarımsak üreticileri, Global Gap standardını yakından tanıma ve anlama fırsatı elde etti. Eğitim öncesi düzenlenen basın toplantısına, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Seyit Aydın, Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Hanönü Kaymakamı Mustan Barış İşler, Metro Toptancı Market Gıda Satınalma Yönetim Kurulu Üyesi Thomas Rudelt, Reis Sarmoni Sarımsak İşleme Tesis Müdürü Tuncay Kendiroğlu’yla il protokolü ve 100’ü aşkın Taşköprülü çiftçi katıldı.

Uluslararası pazarda kabul için ‘Global Gap’ sertifikası gerekiyor
Sarımsağın uluslararası pazarda kabul edilmesi için, meyve sebze alanında uluslararası geçerliliği olan Global-Gap sertifikasına sahip olmalı diyen yetkililer, bunu gerçekleştirmek için çalıştıklarını belirtti.

Metro ve Reis yerli tohumla üretilen sarımsağa uluslararası geçerliliği olan Global- Gap sertifikasını ekleyerek, Taşköprü sarımsağının hem Türkiye’de hem de uluslararası pazarda değerli bir ürün haline gelmesini hedefliyor. Bu amaçla başlatılan eğitimlerin ardından, hasat süresine kadar Global Gap’in gerekli dokümantasyon ve kayıt işlemleri tamamlanacak ve hasat zamanında çiftçiler belgelendirme denetimine hazır hale getirilecek.

Taşköprü sarımsağının ve toprağının değeri bilinmeli
Üretimin, Taşköprü Sarımsağının, Taşköprü toprağının, eğitimin önemine işaret eden Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, salondaki Taşköprülü çiftçilere seslenerek, “Taşköprü Sarımsağının ve toprağımızın değerini bilelim” dedi.

Her şeyin başının üretim olduğunu anlatarak sözlerine devam eden Aydın, şunları söyledi, “Önce üretim olmalıdır. Sonra, o sektöre ilişkin sanayi kurulmalıdır. Zira, sanayiyi kurmazsanız, o sektör çöker. Ardından pazarlama, ticareti başarıyla yönetmek önemlidir.”

Marka tescili olmayan ürünlerin, raflardaki ömrü uzun süreli olmayacaktır
27 yıldır Taşköprü Sarımsağını tanıtmak için, Uluslararası Kültür ve Sarımsak Festivali başta olmak üzere, dünya çapında başarılı projelere imza attıklarını açıklayan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, belediye olarak 2010 yılında Taşköprü Sarımsağına ‘Coğrafi İşareti’ aldıklarının altını çizerek, “Bugün buradaki toplantıyla Coğrafi İşareti alarak, ne kadar doğru bir iş yaptığımızın mutluluğunu ve gururunu, sizlerin değerli katılımıyla paylaşıyoruz. Nitekim Marka Tescili olmayan ürünlerin, yerli ve yabancı raflarda uzun süreli yeri olmayacaktır” diye konuştu.

Taşköprü sarımsağı dünyaya tanıtılacak
Düzenlenen basın toplantısında konuşan Metro Gıda Satınalma Yönetim Kurulu Üyesi Thomas Rudelt, “Metro olarak yerel tohuma destek vererek hem tüketiciyi hem de üreticiyi haksız rekabetten korumayı hedefliyoruz. Yerli tohum olan Taşköprü sarımsağını dünyaya tanıtmak istiyoruz. Dünyada selenyum miktarı açısından en zengin sarımsak türü olan Taşköprü sarımsağının eskiden olduğu gibi yılın 12 ayı bulunabiliyor olması için çalışıyoruz. Üreticilerimizi de bilinçlendirerek bu ürünün zengin aromatik yapısını dünya ile buluşturmak istiyoruz” dedi.

Daha güvenilir ve daha sağlıklı üreteceğiz
Kurumsal Sosyal Sorumluluk projesi kapsamında Reis Sarmoni Sarımsak İşleme Tesisi’ni 2000 yılında kurulduklarını anlatan Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, böylece Taşköprü sarımsak üreticisinin artık sarımsaklarını nehire dökmediğini, tarlada bırakmadığını ve zararına satmadığını söyledi.

Reis Gıda ve Metro Toplantı Market işbirliğine değinen Mehmet Reis şunları kaydetti, “Reis Gıda ve Metro Toptancı Market iş birlikteliğiyle, Kastamonu Taşköprü’de Ağustos ayında başlatılan “İyi Tarım Uygulamaları’nı” içeren, Coğrafi İşaretli Taşköprü Sarımsağının üretimiyle ilgili çalışmalar hızla devam etmektedir. Yapılan iş birlikteliğiyle kendine has lezzeti ve yaygın aromasıyla dünyada eşi olmayan Taşköprü Sarımsağının standardı korunarak, gelecek nesillere aktarmak ve en üstün kalitede sağlıklı ürünler üreterek iç ve dış pazarda artışı hedefliyoruz. İyi Tarım Uygulamalarına göre, ‘üretim nasıl yapılır, ne fayda sağlar’, bununla ilgili yapılan toplantılarda üreticiler bilgilendirilmektedir. Üreticileri teşvik ederek, İyi Tarım Uygulamalarının daha yaygınlaştırılmasını amaçlıyoruz. İyi Tarım Uygulamaları şartlarına göre; üretim yapan çiftçi,  alacağı sertifika ile ürünü daha kolay ve daha yüksek fiyata satacaktır. Çevreye duyarlı, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen ve doğal kaynaklar korunarak yapılan İyi Tarım Uygulamalarının, yaşanabilecek bir dünya için gerekli olduğuna inanıyoruz.”

Çin menşeili tohumlar, marka değerine zarar veriyor
Taşköprü sarımsağının marka değerini arttırmayı amaçladıklarını belirten Reis Sarmoni Sarımsak İşleme Tesis Müdürü Tuncay Kendiroğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi, “Reis Gıda ve Metro Market işbirliği ile Taşköprü sarımsağının daha bilinçli yetiştirilmesi konusunda, çiftçilerimize yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Bu bağlamda, Taşköprü Belediyesi konferans salonunda, Metro Toptancı Market tarafından Taşköprü’deki çiftçilerimize ‘Global Gap Eğitimi’ veriliyor. Son dönemlerde, Taşköprü yöresinde ekilen Çin menşei tohumların Taşköprü yerli sarımsağının marka değerine zarar verdiği kaçınılmaz bir gerçektir.”

Kendirpğlu ayrıca, “Reis Gıda ve Metro Market işbirliği ile başlattığımız ‘yerli tohum projesi’ ile Taşköprü sarımsağının hak ettiği noktaya gelmesi yönünde çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Nitekim 1982 yılından bu yana Türkiye Amerika’dan pirinç ithal ederken, Reis Gıda olarak biz Amerika’ya pirinç ihraç ediyoruz. Aynı şekilde, Taşköprü Sarımsağımızı da dünya pazarlarına ihraç etme noktasında, Metro Toptancı Market ile yaptığımız işbirliği ile bugün tarihi bir gündür” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Reis Gıda tarafından hazırlanan plaketler, Metro Toptancı Market yetkililerine, Kastamonu protokolü tarafından takdim edildi. 

Coğrafi İşaret alınmalı
Resmi bir kalite işareti olan ve tüketiciye ürünün kökeni ile ilgili açık ve tam bilgi sağlayan coğrafi işaret, ürünün o bölgede yetişen üstün kaliteli bir ürün olduğunu gösteriyor. Türkiye’de gıda ve gıda-dışı olmak üzere coğrafi işareti tescil almış 151 ürün, tescil bekleyen 149 ürün bulunuyor. Bunun yanı sıra coğrafi işaret alma potansiyeline sahip 2 bin 500 ürün olduğu kabul ediliyor. Metro bu bağlamda coğrafi işaret alabilecek nitelikte birçok üreticiye de destek olmayı amaçlıyor. Bu sayede Türkiye’nin değerleri olan bu ürünlerin yok olması engellenip, kayıt altına alınarak gelecek nesillere aktarılması amaçlanıyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri