Metrocity AVM Lübnanlılara satıldı

21 Temmuz 2015 Salı

Perakende sektörü son günlerde Metrocity Alışveriş Merkezi’nin satıldığına ilişkin iddiayı konuşuyor. İddiaya göre AVM, Lübnanlı bir gruba satıldı

metrocity-avm-lubnanlilara-satildi

Vatan Gazetesinde yer alan habere göre Metrocity AVM’yi Lübnanlı bir grup satın aldı, ön ödeme olarak da 50 milyon dolar verdi. Metrocity'nin satış fiyatının ise 430 milyon dolardan aşağı olmayacağı belirtiliyor.

Sektör yetkilileri, “Metrocity'nin 51 bin metrekare kiralanabilir alanı var. Metrekaresi 60 dolardan hesaplansa ayda 3 milyon, yılda 36 milyon dolar eder. Alışveriş merkezleri satışları 12 yıl üzerinden yapılır genellikle. Burada da aynı süre baz alınırsa 432 milyon dolar eder. Ancak Metrocity, çok değerli olan Büyükdere aksı üzerinde, metro bağlantısı var. Bu nedenle hesaplama 13-14 yıl üzerinden de yapılabilir. Yani satış 450-500 milyon dolardan aşağı olmaz.” değerlendirmesini yaptı.

Metrocity satılırsa Kuveytlilerin ardından Lübnanlılar Türkiye'deki ikinci büyük alışveriş merkezi alımını gerçekleştirmiş olacak. 2007 yılında Cevahir AVM'yi fon kaynağı Kuvvait Investment Authority olan St Martins Property 750 milyon dolara almıştı.

Ece Türkiye'nin işlettiği Metrocity ile ilgili bu iddiayı Metrocity'nin yatırımcılarından Cesur Öztemir'e sorduk. Metrocity'ye yabancı yatırımcılardan ilgi olduğunu doğrulayan Cesur Öztemir, piyasa şartlarına göre uygun bir teklif aldıkları takdirde satışı yapabileceklerini sözlerine ekledi. Özellikle Arap ve Ortadoğu ülkelerinden yatırımcılardan görüşme talebi aldıklarını ve bazılarıyla da görüştüklerini kaydeden Cesur Öztemir, “Görüşmeler yapıyoruz ama henüz satış konusunda alınmış bir karar yok. Piyasa şartlarında teklif olursa neden düşünmeyelim.” açıklamasını yaptı.

Öte yandan sektör yetkilileri doğru fiyatı bulursa tüm alışveriş merkezlerinin el değiştirebileceğini belirtiyor. Yetkililer, “İstinyePark'tan Trump'a birçok alışveriş merkezine talip var. Alışveriş merkezlerinin dolu olması, mağazaların cirolarının yüksek olması cazibeyi artıran başlıca unsurlar.” Değerlendirmesinde bulundu.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri