Meyve suyu sektörünün geleceği İstanbul’da şekillenecek

28 Mayıs 2013 Salı

MEYED, dünya meyve suyu sektörünün önde gelen temsilcilerini İstanbul’da 30 Mayıs’ta gerçekleşecek Dünya Meyve Suyu Günü Zirvesi’nde bir araya getiriyor. Zirvenin bu yılki ana teması; “Meyve Suyunun Sağlıklı Beslenmedeki Yeri ve Önemi". Bu amaçla küresel sektörün ortak hareket etme motivasyonunu artırmak, uluslararası bir iletişim platformu oluşturmak hedefleniyor

meyve-suyu-sektorunun-gelecegi-istanbulda-sekillenecek

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED), meyve suyu pazarındaki olası sorunlara dikkat çekip, pazarı büyütmek için Dünya Meyve Suyu Günü kapsamında ‘Meyve Suyu Zirvesi’ne ev sahipliği yapıyor. Türkiye’deki üreticilerin yanı sıra, tüm dünyadan katılımcıların da yer alacağı Dünya Meyve Suyu Günü Zirvesi, 30 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleşecek. Renaissance İstanbul Bosphorus Hotel’de küresel meyve suyu pazarının değerlendirileceği zirve öncesinde MEYED, sektör temsilcileriyle basın toplantısında bir araya geldi.

Zirvenin Türkiye’de faaliyet gösteren meyve suyu üreticileri için de çok önemli olduğunu belirten MEYED Başkanı Mahmut A. Duruk, “Dünya Meyve Suyu Günü Zirvesi’nin bu yıl dördüncüsünü gerçekleştireceğiz. Bu zirve hem yerli hem de yabancı üreticilerin bir araya gelip sorunlarını konuşabildiği, tartışabildiği bir zemindir. Biz Türk üreticiler olarak önümüzdeki engelleri nasıl aşacağımızı hep birlikte konuşuyoruz, düşünüyoruz” dedi.

Türkiye özelinde bu girişimin, bahsedilen amaçlara hizmet etmesine ek olarak, ülkemizin uluslararası platformlardaki tanıtımı ve meyve suyu sanayisinin Türkiye ekonomisine katkısı bakımından çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu anlatan Duruk, “Zirvede, sektörün geliştirilmesi için, ülkemiz ve dünya genelinden sektörün değerli temsilcileri fikir ve deneyimlerini paylaşacak. Zirve,  meyve suyu sektöründe Türkiye’nin önemine dikkat çekmek ve tanınırlığına katkıda bulunmak açısından büyük öneme sahip" şeklinde konuştu.

Sektörünün küresel pazar gücü 62 milyar litre
Zirvenin Türkiye’nin yüksek potansiyelini ortaya koymak için bir fırsat olduğunu aktaran MEYED Genel Sekreteri Ebru Akdağ, Ekonomi Bakanlığı verilerine göre meyve suyu sektörünün 62 milyar litrelik küresel pazar gücüne sahip olduğuna dikkat çekti. Dünya meyve suyu ihracatının 13 milyar dolar değeri bulunduğunu da belirten Akdağ, Türkiye’nin tarımsal anlamda çok verimli olmasına rağmen, dünya ihracatından sadece yüzde 1,7’lik pay aldığını kaydetti.

İhracat miktarlarının artırılması için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Akdağ şunları söyledi: “Türkiye, global meyve suyu pazarı için oldukça cazip bir ülke. Ülkemiz tarıma elverişli coğrafi yapısı, uygun iklim koşulu, ihracat gücünü artıran özel konumu, lojistik ve enerji kaynaklarına yakınlığı, genç nüfusu, artan alım gücü, dinamik iç pazar gibi birçok avantaja sahip. Bu avantajlar göz önüne alındığında, ülkemiz meyve suyu üreticilerinin dünyanın meyve tedarik merkezi haline gelmemesi için hiçbir sebep bulunmamaktadır. Türkiye, gıda sektörünün tümünde, özel olarak da meyve suyu sektöründe giderek dünya oyuncusu olma yolunda ilerliyor. Dünya Meyve Suyu Günü Zirvesi, ülkemizin avantajlarını ve sektörümüzün gücünü ortaya koymamıza ve uluslararası iş ortaklarına Türkiye’yi tanıtmamıza olanak sağlıyor”. 

Tüketim 10 yılda 3 kat arttı
Türkiye’de yıllık 18 milyon ton meyve üretildiğini hatırlatan Akdağ, 2012 yılında Türkiye’de tüketilen alkolsüz içeceklerin yüzde 9’unu meyve suları ve meyve nektarlarının oluşturduğunu kaydetti. Son 10 yılda Türkiye’deki meyve suyu tüketiminin 3 kat artış gösterdiğini ifade eden Akdağ, 2013 yılında meyve suyu sektöründe yüzde 5’in üzerinde büyüme beklediklerini söyledi. Sektörün ihracatındaki istikrarlı artışın, başarılı karnesinin en somut göstergesi olduğunu vurgulayan Ebru Akdağ, Türkiye’nin meyve suyu ihracatının son 10 yılda 6 kat arttığını açıkladı.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri