Meyve suyunda büyük düzenleme

30 Aralık 2014 Salı

Yüzde 100 meyve sularına asitlik düzenleyici veya tatlandırma amacıyla şeker ilave edilmesini yasaklayan Türk Gıda Kodeksi Meyve Suyu ve Benzeri Ürünler Tebliği, 1 Ocak 2015'ten itibaren yürürlüğe girecek

meyve-suyunda-buyuk-duzenleme

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Genel Sekreteri ve Dünya Meyve Suyu Federasyonu (IFU) Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Akdağ, 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girecek Türk Gıda Kodeksi Meyve Suyu ve Benzeri Ürünler Tebliği'ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. MEYED'in tebliğ taslağının hazırlandığı ve tartışıldığı ihtisas komisyonunda aktif rol aldığını belirten Akdağ, düzenlemedeki en radikal değişikliklerden birinin daha önceden yasal olarak tanımlanan sınırlarda, tat dengesinin sağlanması veya asiditenin ayarlanması için katılmasına izin verilen şekerin, yüzde 100 meyve suyuna eklenmesine izin verilmemesi olduğunu belirtti.

Öneri üreticilerinden geldi
Bu öneriyi meyve suyu üreticilerinin getirdiğini vurgulayan Akdağ, bunun sektörün kalitenin gelişerek korunması ve tüketicilerin bilinçlendirilmesine verdiği önemin bir göstergesi olduğunu söyledi.
İşlenen meyvenin ve kullanılan teknolojinin kalitesi sayesinde tat dengesini sağlamak için şeker katılmasına gerek duymayan sektörün, düzenleme öncesinde de yüzde 100 meyve sularını şeker katkısız olarak ürettiğine dikkati çeken Akdağ, “Ancak mevzuata göre çok az miktarda da olsa şeker katkısına izin verilmesi, ürünlere şeker katıldığı yanılgısına yol açıyordu. Dolayısıyla küçük büyük her üreticinin aynı gelişmişlik seviyesine gelerek, olası durumlarda şeker katmasının da önüne geçilmesi hedeflendi. Öte yandan bu yanlış algıların silinerek, tüketicilerin bilinçlendirilmesi ve yüzde 100 meyve suyunun eklenmiş şeker içermediğinin anlaşılması önemliydi.” dedi.


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri