Migros sürdürülebilirlikte yine lider

01 Kasım 2017 Çarşamba

Migros, Borsa İstanbul’un BİST Endeksi’ndeki şirketler arasında yaptığı incelemeyle oluşturduğu “BİST Sürdürülebilirlik Endeksi”nde 4’üncü kez üst üste gıda perakende sektörünün ilk ve tek temsilcisi olarak yer almayı başardı

migros-surdurulebilirlikte-yine-lider

63 yıldır Türkiye’de çağdaş perakendeciliğin standartlarını belirleyen Migros, sürdürülebilirlik alanındaki öncü projeleri ve geleceğe yatırım yapan uygulamaları ile iki büyük başarıya daha imza attı.  Migros, Borsa İstanbul’un “BIST Sürdürülebilirlik Endeksi”ndeki şirketler listesine 4 yıl üst üste girebilen ilk ve tek perakendeci oldu. BIST 50 listesinde yer alan tüm şirketlerin ve BIST 100 listesinden gönüllü şirketlerin bağımsız denetim kuruluşu tarafından uluslararası kriterlere göre incelendiği ve sürdürülebilirlik performanslarının ölçümlendiği BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne ilk  yıldan bu yana üst üste 4 kez girmeye hak kazanan Migros, 2017 değerlendirmesi sonucunda kurumsal sürdürülebilirlik performansı en üst düzeydeki 44 şirket arasında yer aldı. Endeks, şirketlerin iklim değişikliği, biyoçeşitlilik, doğal kaynakların verimli kullanımı, su yönetimi, iş sağlığı ve güvenliği, sorumlu tedarik, insan hakları ve toplum sağlığı gibi sürdürülebilirliğe ilişkin konulara yaklaşımını ortaya koyuyor.

 

Migros, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda en saygın platform olan Uluslararası Karbon Saydamlık Projesi’ne (CDP - Carbon Disclosure Project) yaptığı raporlamayla ‘A-‘ notunu alarak CDP Türkiye İklim Liderleri arasına girdi. Türkiye’den yalnızca 7 şirketin layık görüldüğü İklim Liderliğine geçen yıl da seçilen Migros, bu yıl da aynı başarıyı elde etti.

 

Ayrıca, sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarıyla ilk kez 2016 yılında yayınlanan FTSE4 Good Gelişmekte olan Piyasalar Endeksi’ne girmeye hak kazanan Migros, bu yıl 2’nci kez endekste yer almayı başardı. Karbon ayakizini azaltmak için özellikle gıda imha oranlarının azaltılmasına yönelik çalışmalar yapan Migros, taahhüdü çerçevesinde 2025 yılına kadar gıda imha tonajını yüzde 50 azaltmayı hedefliyor.

 

Gıda israfına karşı akıllı çözümler: Migros Akıllı Dağıtım Merkezi

 Migros sürdürülebilirliğe yönelik çalışmaları kapsamında, Gebze Dağıtım Merkezinde 20 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirdiği Akıllı Dağıtım Merkezi sistemi ile sevkiyat süreçlerinde verimliliğin arttırılmasına ve gıda israfının azaltılmasına destek veriyor. Migros, İstanbul Gebze’de yer alan dağıtım merkezini akıllı sisteme geçirerek Türkiye’de bugüne kadar en ileri teknolojiyle mağazalara otomatik sevkiyat yapan ilk sistemi kurdu. Mağazalara tam ihtiyaca göre, adet bazında ürün gönderimi yapan sistem aynı zamanda ürünlere daha az dokunulmasını sağladığı için lojistik sırasındaki kaybı da azaltıyor. Daha önce bir ürün tüketiciye ulaşana kadar 12 kez dokunulurken akıllı sistem sayesinde bu sayı 5’e indi.

 

40 ilde 338 Migros mağazasından minik dostlara 135 ton gıda ulaştırıldı

 Migros 2017 yılında, şekilsel olarak satış standartlarını karşılamayan ancak tat, lezzet ve besleyicilik olarak insan tüketimine uygun olan meyve ve sebzeleri gıda bankalarına bağışlamaya başladı. Dijital platform üzerinden bağışlanabilecek olan ürünlerle bağış taleplerini eşleştiren Migros, bugüne kadar 31,4 ton meyve-sebze bağışı yaptı. 12 mağaza ile yürütülen çalışmanın ülke çapına yaygınlaştırılması planlanıyor. Migros ayrıca, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) işbirliğinde 3 yıldır yürüttüğü proje kapsamında, sokak ve ormanlarda yaşayan hayvanların beslenmesi için düzenli gıda yardımında bulunuyor. Proje kapsamında bugüne kadar sokak, barınak ve orman hayvanlarına 135 ton gıda bağışı gerçekleşirdi. 2014 yılında 6 pilot mağaza ile başlayan, 2016 yılında 40 ilde 338 Migros mağazasına yayılan proje kapsamında son kullanım tarihi yaklaştığı için raflardan kaldırılan meyve, sebze, et, şarküteri ve kuru gıda ürünleri, niteliği ve soğuk zinciri bozulmadan muhafaza edilerek aynı gün HAYTAP gönüllülerine teslim ediyor.

 

20 bin ton atık gıda, enerjiye dönüştürüldü

 Migros, insan veya hayvan tüketimine uygun olmayan gıda atıklarını da biyogaz veya komposta dönüştürerek enerji üretimine katkı sağlıyor. Bu yıl 2 bin 610 ton atık gıdayı enerjiye dönüştüren Migros, 2014’ten bu yana toplam 20 bin tona yakın gıda atığından enerji elde etti. Bu, 100 wattlık bir ampulü 45 milyon saat boyunca çalıştırmaya yetecek enerjiye eşdeğer bir kazanım.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri