Migros’a EuroCIS’ten ödül

20 Şubat 2013 Çarşamba

Migros, Almanya’nın Düsseldorf kentinde gerçekleştirilen EuroCIS Perakende Teknolojileri fuarı kapsamında, “Avrupa Perakende Teknolojileri Ödülleri” töreninde dün akşam “En İyi Mağaza İçi Çözümleri” kategorisinde ödüle değer görüldü

migrosa-eurocisten-odul

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU / Düsseldorf

Perakende teknolojileri fuarı EuroCIS, 19 – 21 Şubat günleri arasında Almanya’nın Düsseldorf şehrinde gerçekleştiriliyor. EuroCIS kapsamında dün akşam (19 Şubat) yapılan “Retail Technology Awards Europe” (Avrupa Perakende Teknolojileri Ödülleri) töreninde “Best Customer Experience” (En İyi Müşteri Deneyimi), “Best Instore Solutions” (En İyi Mağaza İçi Çözümleri) ve “Best Experience Solutions” (En İyi Girişimcilik Çözümleri) kategorilerinde, her birinde 3’er firma olmak üzere toplam 9 firma ödüle değer görüldü.

Edeka Grümmi, Edeka Südwest ve Tommy Hillfiger “Best Customer Experience”, Migros, Real ve Rewe “Best Instore Solutions”, Garant-Möbel-Gruppe, Media Saturn ve Shop Direct Group ise “Best Experience Solutions” kategorisinde ödülü paylaştı.

Migros, “Benim ofisim” ile verimliliği artırdı
Migros’un mağaza yöneticilerinin mağazasını adeta cebinde taşıyabildiği “Benim ofisim” isimli projesini hayata geçiren Obase’in Genel Müdürü Dr. Bülent Dal, bu projeye başlarken, teknolojiyi çok yakından takip eden Migros’un bu konudaki vizyonunun son derece önemli olduğunu vurguladı ve Perakende.org’a şu özel açıklamaları yaptı: “Mağazacılıkta şöyle bir problem var: Mağaza müdürlerinin müşterileri ve çalışanlarıyla bir arada olması gerekiyor. Bir taraftan da arka ofiste yapması gereken birçok çalışma var. İkisini bir arada götürebilmek gerçekten mümkün değil zira bir tarafı ihmal ediyorsunuz. Bu çözüm mağaza müdürünün mağaza içerisinde gerek çalışanları gerek müşterileriyle iç içe, arka ofisteki operasyonları da tabletler üzerinden yönetebilmesini sağlayan bir yapı kurduk. Migros’un 1998 yılından beri sürekli geliştirdiği güçlü bir bilgi sistemine sahip olması, dolayısıyla altyapı ve vizyonun hazır olmasıyla bu yapı çok kısa sürede tamamlandı. İlk fazı 3, ikinci fazı 6 ayda olmak üzere, söz konusu projeyi çok kısa bir sürede hayata geçirdik. 850 mağazanın tamamı işlerini, günlük takiplerini hiç kağıt kullanmadan tabletler üzerinden yapar noktaya geldi.”

Perakendecilikte ve tüm sektörlerde olduğu innovasyon ve operasyonel mükemmeliyetin çok öenmli olduğunu sözlerine ekleyen Dal, bu proje her ikisine de yanıt veriyor. Mağaza müdürlerinin teknolojiyi en yüksek noktada takip edip işlerini yapar noktaya gelmesi bir innovasyon. Ama bu aynı zamanda iş hatalarını, verimliliği ve müşteri memnuniyetini de artırıyor. Bu uygulamanın dünyada bir eşi yok. Zaten bu yüzden bu ödüle layık görüldü” dedi.

Proje, diğer iş süreçlerinde de uygulanacak
Migros Veri Ambarı ve Raporlama Merkezi Müdürü Ali Kadıoğlu ise projeye ilişkin şunları dile getirdi: “Projeye başlarken ne yapacağımızı biliyorduk. Çok kısa bir sürede mağaza yönetim anlayışını tamamen değiştirdik. Ve daha da değiştireceğiz. Bundan sonra da gidilecek çok yol var, daha da iyi noktalara getireceğiz bu projeyi. Aldığımız güçle, diğer iş süreçlerinde de bu mobiliteyi kullanmayı planlıyoruz. İlk pilot çalışmasını depolarda, depo müdürleri ve depo yönetimi anlayışında değişiklik şeklinde planladık. iPad 2 ile 3G üzerinden 850 mağazanın birden rapor alması, operasyonunu yönetmesi ciddi bir altyapı gerektiriyordu. Bunu da kaldırmak zordu. Dünyada da daha önce yapılmadı zaten. Normalde datalar ancak 2,5 – 3 saatte toparlanabiliyor. Şu an ise her bir rapor yaklaşık 3 saniyede çalışıyor. Analiz etmek vs. toplamda ancak 20 dakika alıyor.”

“Bu bir devrim!”
Migros BT Operasyon ve Servis Yönetimi Müdürü Atilla Övündür ise “Bu yapıyı korumak için datanın tekniği de çok önemliydi. Bütün bu sisteme hazırlandıktan sonra mağaza yöneticileri, şirket içerisinde çalışanlar, hatta Genel Müdürümüz, hepsi aynı datayı aynı anda konuşabilir duruma geldi. Bu çok büyük bir devrim! Normalde aynı datayı toparlamak zaman alır. Biz bir gün içerisinde, sabaha karşı hepsini toparlamış oluyoruz. Bu operasyonla irlikte operasyonel verimliklik arttı, harcanan enerji azaldı. Bir arkadaşımızın desteğiyle 850 mağazadaki iPad’ler üzerindeki çalışma, çalışır halde tutulabilir oldu. Bu çok önemli... Tabii sistemin sağlam çalışması ve üzerindeki tüm bu yapının tek bir yerden besleniyor olması bize bir kuvvet de sağlamış oldu. O yüzden hem çalışanlar hem üst yöneticilerimiz hem de IT operasyoncuları da bu işten memnun” dedi.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri