Migros’tan nostaljik yatırım hamlesi

03 Temmuz 2015 Cuma

Türk perakende sektörünün öncüsü Migros Ticaret AŞ, tarihteki ilk mağazasını açtığı Balıkpazarı’na Migrosjet ile geri dönüyor. Bundan 61 yıl önce halka kaliteli ve uygun fiyatlı gıda ürünleri sunmak üzere kurulan, Migros kamyonlarıyla tüketicinin ihtiyacını kapısına kadar götüren Migros Ticaret A.Ş., gördüğü müthiş ilgiyle ilk mağazasını kuruluşundan üç yıl sonra 16 Aralık 1957’de Beyoğlu Balıkpazarı’nda hizmete açmıştı

migrostan-nostaljik-yatirim-hamlesi

Türk perakende sektörünün öncü kuruluşu Migros Ticaret AŞ, bundan 58 yıl önce Türk tüketicisi için de bir ilk olan ‘ilk Migros’ mağazasını açtığı Balık Pazarı’na, MigrosJet ile geri dönüyor. Tüketicinin ilk kez ‘self servis’ sistemiyle, tezgahtar aracılığıyla değil, ürünü raftan seçerek alışveriş yaptığı ve tarihe Türk perakendesindeki ilk market mağazası olarak geçen açılıştan tam 58 yıl sonra Migros Ticaret AŞ, bu kez MigrosJet markasıyla Balık Pazarı’ndaki yerini almaya hazırlanıyor.

Dönemin gazetelerinde “Migros, şehrimizde 10’dan fazla bölgede satış mağazaları açacaktır” ifadeleriyle duyurulan ve 16 Aralık 1957’de Beyoğlu Balık Pazarı’nda açılan ilk mağazanın ardından geçen 58 yılda Migros’un mağaza sayısı bin 257’ye ulaştı. Migros’un 61’inci yıl çalışmaları çerçevesinde aynı bölgede, tarihsel dokuyu koruyarak yeniden düzenlediği bir binada, 152 metrekarelik alanda ve iki katta hizmet verecek olan Balık Pazarı MigrosJet ile Migros Grubu’nun toplam satış alanı büyüklüğü de 1.6 milyon metrekareye ulaştı.

Beyoğlu Duduoğulları Sokağı’nda hizmete açılan Balık Pazarı MigrosJet, tarihi bir binanın giriş ve giriş altı katlarında hizmet verecek. Tıpkı ilk mağazanın açıldığı dönemdeki gibi esnafla iç içe ve turistlerin uğrak yeri olan bir lokasyonda müşterilerini karşılayacak olan MigrosJet’in dış ve iç cephesinde Migros’un nostaljik tarihini anımsatan görseller kullanıldı.

‘45 Yılın Öyküsü… Migros’ kitabından ilk Migros mağazası hakkında
Şehrimizde satış mağazası açılacaktır!
Satış kamyonlarından sonra Balıkpazarı Sahne Sok no:17/ 19 adresinde özel bir vakfa ait olan dükkân kiralandı. 16 Aralık 1957 günü ilk mağazanın hizmete açılması Migros Türk ve tüketiciler için yeni bir dönemin başladığı anlamına geliyordu. Migros Türk mağazalaşma ile faaliyet alanını genişletiyordu. Tüketiciler ise ilk kez ‘self servis’ hizmetiyle tanışıyorlardı. Raflardan seçtikleri ürünleri, sepetlere dolduran tüketiciler arada tezgahtar olmadan alışveriş yapmanın keyfini yaşıyorlardı.
Beyoğlu Balıkpazarı’ndaki mağaza 114 metrekareydi. Bugünkü ölçülere göre bir hayli küçük olan mağaza, o dönemde müşteriler için oldukça ferah bir seçenekti. Günde ortalama 3 bin kişinin alışveriş yaptığı mağazanın asgari cirosu günde 16 bin liraydı. Kişi başına alışveriş tutarı ise 5-6 lira olarak hesaplanıyordu.
İlk mağazanın böylesine ilgi görmesi yenilerini davet ediyordu. Balıkpazarı mağazasında alınan sonuçları “Gayet ufak bir mağazasının bu kadar büyük rağbet görmesi müspet icraatın en bariz delilidir” şeklinde yorumlayan Migros Türk yöneticileri ‘müspet icraatlarına’ devam edeceklerdi… 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri