Minik şefler Krem Karamel’de

22 Ekim 2014 Çarşamba

Krem Karamel, çocuklara uygun şekilde tasarlanmış, heyecan ve keşif dolu bir mekan… Minik şefler, Krem Karamel’in atölyesinde hem öğreniyorlar hem de eğleniyorlar. Krem Karamel’in Kurucusu Didem Doğru ve projenin mimari tasarımını yapan Concep-i Direktörü Natali Toma, bu eğlenceli projeyi Mağaza dergisine anlattı

minik-sefler-krem-karamelde

Fulya B. ÖZTÜRK

Krem Karamel fikri nasıl doğdu?
Didem Doğru:
39 yaşındayım ve 2 çocuk annesiyim. Teknik mimarken kendimi finans dünyasında buldum. Uzunca bir dönem kurumsal hayatta çalıştıktan sonra 4-5 sene önce istifa edip ayrıldım. Evde de bir şeyler yapmak istiyordum. Yaratıcılığımı ve pozitif enerjimi aktarabileceğim bir şeyler yapmak istedim. Eşim de ben de çok misafirperver ailelerden geliyoruz. Yemek yapmanın yanında misafir ağırlamayı çok seviyoruz. Bunu nasıl işe aktarabilirim diye düşünürken, Mutfak Sanatları Akademisi’nde Profesyonel Aşçılık ve İşletme eğitimi aldım, stajımı tamamladım. Bu zamana kadar yapmak istediğim işlerin içinde hep çocukların olmasını istedim. Yapmak istediklerimi çocuklarla nasıl bağdaştıracağımı araştırdım; dünyada bunun zaten uygulandığını gördüm. Türkiye’de ise bunun bir örneği yoktu.

Krem Karamel’i anlatır mısınız, neler oluyor burada?
DD
: Yaptığımız işin aslında bir alt bilinci var: Çocuklara yemek yemeyi sevdirmek. Aynı zamanda çocukların mutfakta zaman geçirmesini sağlamak, güvenli ve hijyenik mutfağı tanıtmak ve yemekle ilgili önyargılarını da bir parça olsun kırabilmek. Aileler kafe bölümümüzde keyifle kahvelerini içerken, biz de çocuklarla birlikte atölyede çılgınca eğleniyoruz. Atölyemizde anne-çocuk, baba-çocuk programlarımız da var. Fakat genellikle çocuklar tek başına yemek yapıyor. Çocuklar burada kendi deneyimlerini yaşıyorlar, keşfediyorlar. Böylelikle hiç tatmadıkları ya da önyargılı oldukları şeylerin tadına bakmış oluyorlar. Biz burada sadece yemek yapmıyoruz. İçeriye girerken çocuklara mutfak kuralları ve mutfak hijyeni hakkında bilgilendirme de yapıyoruz. Ardından içeride çocuklarla birlikte yemekle ilgili bilimsel oyunlar oynuyoruz, dans ediyoruz, bazen un savaşı yaptığımız da oluyor. Çocuklar için burasının en güzel tarafı özgür olmaları. Burada dökmek, kirletmek evdeki gibi sorun değil. Tabii ki onların sağlığı için bazı kurallarımız var ama biz bunları onlara tatlı bir dille aktarıyoruz.

Concept-i, AVM renovasyon projeleriyle adını duyuran bir şirket. Siz Krem Karamel’in projesiyle nasıl tanıştınız?
Natali Toma:
Biliyorsunuz biz aslında perakende ve AVM’lere hizmet veren bir şirketiz. Ama Krem Karamel bize o kadar keyifli ve enteresan geldi ki, açıkçası bu projeyle çalışmayı çok istedik. İyi ki de öyle olmuş çünkü çok güzel bir sonuç ortaya çıktı. Didem Doğru fikri çok güzel oluşturmuştu, fikri bizimle paylaştı. Mimari projeleri üretirken, karşı taraftan gelecek veriler çok önemlidir. Bize de son derece profesyonel bir sunum yapıldı ve böylelikle proje de çok kolay ilerledi.

Mimari projeyi dinleyebilir miyiz, hangi ayrıntılar üzerinde duruldu?
NT:
Krem Karamel’in öncelikle sıcak olması istendi. Çocuklara yönelik olması gerekiyordu ama çok fazla renk karışıklığı da yaratılmamasına dikkat ettik. Sıcak bir ortam oluşması için ahşaba ağırlık verdik. Aydınlatma elemanlarını, çocukların oturma düzenlerini, tüm mobilyaları ayrı tasarladık, hepsi özel tasarım. Projenin başında mutfak alanının tamamen açık olmasını planlamıştık ancak bu durumun çocukların dikkatini dağıtabileceğini düşündük. Anne ve babaların çocuklarını görmesi, çocukların da kendini güvende hissetmesi için mutfak alanında şeffaflık sağladık.

DD: Krem Karamel’in hem çocuklara hem büyüklere hitap etmesi gerekiyordu. Mimari projede çok iyi kurgulandı. Burası 120 metrekare bir yer ancak mimari o kadar başarılı kurgulandı ki, alan çok daha büyük görünüyor. Renkler, kullanılan malzemeler hepsi o kadar çok birbirine kaynaştı ki, içeriye girdiğinizde aydınlık ve ferahlık hissi veriyor.

Krem Karamel’in mönüsünde neler var?
DD: 
Evde yapıldığı gibi, kesinlikte katkı maddesi kullanılmayan günlük taze ürünlerimiz var. Bizim için önemli olan, burada herkesin sağlıklı bir şeyler yemesi. Biz buraya gelenlere müşteri değil, misafir gözüyle bakıyoruz. Üstelik gelenler çocuklar olunca daha da hassas davranmak gerektiğini düşünüyorum. Çayın, kahvenin yanına verebileceğimiz tatlı-tuzlu çeşitlerimiz, 2-3 çeşit salatamız ve sandviç çeşitlerimiz bulunuyor. Sabit bir mönümüz yok, her gün farklı lezzetler olabiliyor. Müşterilerimiz de alıştı, onlara da sürpriz oluyor. Ayrıca peynir tabağından şarküteri tabağına, kendi yaptığım reçellerden ve zeytinlerden oluşan kahvaltı servisimiz de bulunuyor.

Peki, Krem Karamel’de ne gibi etkinlikler düzenleniyor?
DD:
Çocuklarla workshop’ların yanı sıra doğum günlerini de kutluyoruz. Çocuklar mutfağa çok ilgililer. Güzel pozitif enerjileriyle mutfakta çok eğleniyoruz. Workshop’umuzda kullanılacak malzemeleri onlara koklatarak, dokundurarak tanıtıyoruz. Sonra o malzemelerin bize ne gibi faydaları olduğunu anlatıyorum. Çocukların gözlerini kapatıp malzemeleri tahmin ettirmeye çalışıyoruz. Aralarda danslar edip oyunlar oynuyoruz. Çocuklar yaptıkları yemekleri istedikleri gibi tatlandırıyorlar. Burası tamamen onların sınırlı özgürlüklerini sağlayabildiğimiz bir ortam. Çocuklar burada kendi yaptıkları yemekleri dışarıya çıkınca da çok rahat yiyorlar. Çocuklar burada yemek yapmanın çok büyük bir uğraş gerektirdiğinin farkına varıyorlar ve yemeklere itiraz etmemeyi öğreniyorlar.

Krem Karamel ile ilgili hayalleriniz nedir?
DD:
Burayla ilgili bir sürü hayalim var. Bunlardan bir tanesini önümüzdeki aylarda gerçekleştireceğiz. Bir psikolojik doktorumuz, bir alerji doktorumuz ve bir tane pediatri doktorumuz var. Bu arkadaşlarımızla burada anne-babalara yönelik çocukların beslenmeleriyle, büyümeleri ve gelişimleriyle ilgili seminerler düzenleyeceğiz. Bunu söylemek için biraz erken belki ama daha ileriki zamanlar için hedefimiz şubeleşmek.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri