Moda Konferansı dünya devlerini ağırlıyor

08 Mayıs 2014 Perşembe

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği'nin (TGSD)ev sahipliğinde, moda dünyasının devrim yaratan liderlerini biraraya getiren 7’nci İstanbul Moda Konferansı, bir cok ülkeden çok sayıda temsilcinin katılımı ile başladı. TGSD Baskanı Cem Negrin, ihracatın arttırılması için faizlerin düşürülmesi gerektiğini söylerken konferansın en önemli konuklarından Japon devi Uniqlo Grup Başkan Yardımcısı Yoshihiro Kunii, dünyaya açılmak için Türkiye’de ofis açacaklarını ve Avrupa’daki ticareti Türkiye üzerinden geliştirmek istediklerini açıkladı

moda-konferansi-dunya-devlerini-agirliyor

Her yıl dünyaca ünlü markaların CEO ve Yönetim Kurulu Başkanlarını ağırlayan İstanbul Moda Konferansı bu yıl 7’inci kez düzenleniyor. Shangri-La Bosphorus’ta gerçekleşen konferansta dünya çapında önemli isimler, sektöre ayna tutacak yeni iş modellerini ve lüks markalaşmayı değerlendirdi.

7’nci İstanbul Moda Konferansı’nın açılışında konuşan TGSD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Negrin, kredi kartları limitinin azaltılmasıyla iç pazarın daraldığını belirterek ihracatın artması için Euro’nun 3 TL’nin altına inmesinin ihracatı zorlayacağını söyledi. Negrin, sözlerine şöyle devam etti, “Bu konferansla da hedefimiz yeni alım anlaşmaları yaparak sektörümüzü geliştirmek. İstanbul’u moda ve hazır giyim sektörünün çekim merkezi haline getirdik. Türkiye 18 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bunun yüzde 75’ini Euro bölgesine gerçekleştiriyoruz. Bu oran Avrupa’nın  aldığı malın sadece yüzde 7’sine denk geliyor. Burada alacak çok yolumuz var.  İç pazardaki güven, vizelerin kaldırılması, açılan yeni AVM’ler, Türk markalarının gelişimi, 2013 yılındaki satışları 52 milyar TL’ye, organize perakendeyi de 34 milyar TL’ye çıkardı. Avrupa’ya son moda ürünleri, Uzakdoğu’dan çok daha hızlı üreterek, başarılı koleksiyonlarla sunuyoruz. İhracat yaptığımız ilk 10 ülke sırasıyla Almanya, İngiltere, İspanya, Fransa, Hollanda, İtalya, Irak, Danimarka, ABD ve Rusya. ABD’ye daha çok ihracat için önümüzün açılması lazım. Euro’nun 3 TL altına inmesi ihracata zor günler yaşatır. Faiz oranlarının düşmesini bekliyoruz.”

Gerçek ortaklık için buradayız
Her sezon farklı temalarla hazırladığı koleksiyonlarıyla ünlü Uniqlo Grup Üretimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Yoshihiro Kunii, “Uniqlo’nun üretimi 1 milyar. Üretimin büyük bölümü deniz aşırı ülkede gerçekleştiyoruz. Ekim’de Türkiye’de ofis açacağız ve Avrupa’daki ileri buradan gerçekleştireceğiz. Hedefimiz üretim hacmimizi 5 katına çıkarmak.  2013’te 1 Milyar üretim ünitemiz vardı bunu 5 milyar üniteye çıkarmamız lazım. Hindistan, Çin, Güney Amerika, Asya’dan sonra Türkiye 5. üretim ofislerimizden biri olacak. Avrupa’daki ticaretimizi Türkiye’den geliştirmek istiyoruz. Türkiye’ye çok saygı duyuyoruz. Siz AB ve ABD’ye moda yaratıyorsunuz. Sizden çok şey öğreniyoruz. Uzun süreli gerçek ortaklık için sizinle birlikte yüksek kaliteli moda yaratmak istiyoruz” diyerek önemli mesajlar verdi.

2020 yılında 50 Milyar USD Doları satış hedefi ve her yıl ortalama bin mağaza açmayı hedeflediklerini belirten Kunii, şu anda 16 ülkede, bin 427 mağazalarının 20 tanesinin Avrupa’da bulunduğunu söyledi. Kunii “ 7 markamız var. Uniglo ana markamız ve grubumuzun yüzde 30’unu oluşturuyor. Geçen yıl 14 milyar USB dolarlık iş yaptık ve yıllık ortalama yüzde 20 büyüyoruz. Dünya’daki 3’üncü büyük şirketiz. 2020’de 50 milyar dolara ulaşma hedefimiz var.  Yüksek teknolojili ürünler yapıyoruz. Bizim için kalite fiyattan daha önemli. Fiyatı düşürürsünüz ama kaliteyi asla” şeklinde konuştu.

The Woolmark Company katkılarıyla, 7’nci İstanbul Moda Konferansı keynote konuşmacılarından Nicole Kidman, Cate Blanchette, Amy Adams, Madonna, Anne Hathaway, Zoe Saldana, Beyonce, Diane Kruger, Kate Hudson and Rosie Huntington Whitely’i giydiren İtalyan Modacı Antonio Berardi de konuşmacılar arasındaydı.

Topshop, Topman, Miss Selfridge, Wallis, Dorothy Perkins, Burton Menswear London, BHS, Outfit, Evans, markalarını bünyesinde barındıran Arcadia Group COO’su David Shepherd,  ve lüks markalaşmada uzman PGDS Consulting Başkanı Piergiorgio Dal Santo gibi isimler deneyimlerini sunarken modanın değişen yüzüne dair paylaşımlarda bulundu.

Dünya pamuk pazarı ile ilgili bilgileri Cotton Council Türkiye Program Direktörü Marsha Powell, Finansal Güç, Risk İzleme ve Ticari Alacak Sigortalarını Coface Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi Belkis E.Alpergun anlattı.

Konferansın son gününde ise, FINATEX-Finlandiya Tekstil ve Hazır Giyim Sanayi Federasyonu Ceo’su Anna-Kaisa Auvinen, Finlandiya Türkiye arasındaki olası işbirliği olanaklarını katılımcılar ile bulabilecekleri özel görüşmelerle, Türkiye’de ofisi bulunan yaklaşık 37 alım grubu temsilcisi ile görüşecek.

Önceki gece düzenlenen gala yemeğinde TGSD Yönetim Kurulu Üyeleri, derneğin 38’inci kuruluş yıldönümü pastasını kesti.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri