Mopaş ve avantaj

16 Nisan 2013 Salı

Hafta sonunda Manisa’nın Salihli beldesindeki Edelek Köyü’ne misafir oldum. Gezdiğim muhteşem sera yatırımları büyük keyifti

‘Alışverişte Avantaj’ sloganı ile hizmet vermeye devam eden Mopaş ile dostluğumuz eskilere dayanıyor. Başarılarını gördüğümde gururlanmamak elde değil.
Ve bu başarılarına, önceki inanılmaz bir yatırımı daha eklediler:
- Edelek Köyü’nde 100 dönüm arazide, 72 dönümü kapatarak, jeo-termal otomasyon sistemi ile modern seracılık…

Akılcı seçim
Perakende için ciddi bir yatırım yapılmış Salihli’de...
Mopaş Genel Müdürü, sevgili büyüğüm Reşat Narman, “Okan kardeş, seni aramızda görmek isteriz” dediğinde, bana yol görünmüştü elbet. Heyecana ortak olmak, yeni heyecan demekti. Cumartesi sabahı düştük yollara. Bereketli ovalardan geçip Salihli’nin Edelek Köyü’ne vardık ki, iyi ki gelmişiz. 10 milyon dolarlık, devasa bir yatırım karşıladı bizi.

Ve bu bölge özellikle seçilmiş. Mopaş, yine avantajı tercih etmiş.
Seracılığın uzman kentlerinden biri Antalya...
Peki, niye Salihli Edelek Köyü?
Öğrendik ki, Antalya’da yoğun sıcaklar nedeniyle, yılın 6 ayı örtü altı üretim yapılabiliyor. Oysa burada daha olumlu bir iklim, 9 ay üretime olanak tanıyor. Üstelik sistem jeo-termal ve otomasyona dayalı.

Her fide 25 salkım, her salkım en az yarım kilo domates veriyor… Çeri, salkım, beef ve kokteyl domates türleri burada, katır denilen podyumlar üzerinde kokopit ve perlit malzemeleri üzerine dikilmiş askı sistemi ile yetiştiriliyor. Fideler iki insan boyu, ürün hasadı için hidrolik platform yükselticiler kullanılıyor.

Yine dikkatimizi çeken en önemli unsur, belli aralıklar ile arı kovanlarının olması... Banbus arıları ile yapılan doğal tozlaşma sayesinde, tamamen doğal ürünler elde ediliyor. Tesislerdeki sulama sistemi de, her bitki kökü için eşit su ve gübre ihtiyacını karşılayacak şekilde bir otomasyona sahip. 
Jeo-termal su kaynaklarının kullanılması da, örtü altında sürekli iklimlendirme açısından çok önemli bir avantaj.

Değişimi şekillendirmek
Değişime uyum göstermek değil, şekillendirmek günümüzün en önemli unsuru.
Reşat Narman’ın nazik önerisiyle, tesis açılışına gelen konuklara yaptığım kısa konuşmada, bu konunun altını özellikle çizdim.
Gelişen/serpilen perakende dünyasındaki oyuncular, hızla biribirine benziyor, hızla aralarındaki farkı kapatıyor.
Sektör verimli olmasa da büyüme devam ediyor.

İstihdam yaratmada önemli derecede yol almış perakende dünyası…
Üstelik uluslararası sermayenin gözü/kulağı bu dönemde de Türkiye üzerinde. Çünkü 80 milyona doğru hızla ilerleyen Türkiye’nin henüz genç yaşı, bu ivmeye göre bir 20 yıl daha devam edecek ki, fon firmalarının da ilgisini çekiyor.

Perakende, bu ülkede lokomotif sektör konumunda…
Ama şu hızla birbirimize benzeme meselesi, perakendenin de temel sorunu.
Verimlilik, her aşamada şart!
İşte bu noktada Mopaş, sektöre verdiği mesajları ile dikkat çekti:
- Tarladan ve dalından sofranıza… Doğal, taze, güvenli ve ekonomik…
Az şey mi bunlar?

Farklı olabilmenin minicik ayrıntıları da burada gizli…
Hal böyle olunca, önceki yazımı hatırladım:
- Verimli olarak farklılaş ya da öl!
Mopaş, önceki gün ‘biz buradayız’ derken, hem sektörüne hem de müşterisine avantajlarını göstermeye devam etti. Sloganları da öyle değil miydi zaten:
- Mopaş; alışverişte avantaj…Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri