Muratbey, et teknolojisiyle peynir işliyor

18 Ağustos 2011 Perşembe

Sektöre 1965 yılında adım atan ve bugün 77 çeşidi Naturena serisi olmak üzere ürün gamını 247’ye çıkartan Muratbey, “dünyada ilk ve benzeri olmayan bir inovasyon” çalışması gerçekleştirerek “et teknolojisiyle peynir işleme”ye başladı. Naturena Serisi ile özellikle genç kuşakta bir bilinirlik ve tercih edilen marka olma özelliği yarattıklarını anlatan Muratbey Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde peynirde aranan bir marka olmak üzere yollarına devam ettiklerini söyledi

muratbey-et-teknolojisiyle-peynir-isliyor

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

Geçmişten bugüne uzanan Muratbey markasından kısaca bahseder misiniz?
46 yıldır biriktirdiği tecrübesiyle sütün Türkiye'deki gelişimine yön veren sayılı firmalar arasında yer alan Muratbey, 1965 yılında İstanbul Eminönü'nde perakendecilik yaparak sektöre adım attı. 1989’da peynir toptancılığına başlayarak yükselen bir büyüme tablosu çizen firmanın, 1992 yılında Kastamonu'da ilk üretim birimi hizmete girdi. 1997’de Antalya Organize Sanayi'nde 9 bin metrekarelik kapalı alanda kurulu entegre süt ürünleri tesisinde iştirak olarak üretime devam eden firma, 2004’de Uşak Organize Sanayi Bölgesi’nde kurduğu üretim tesisiyle beyaz peynirin yanı sıra kaşar peyniri üretimine başladı. 12 bin metrekare kapalı alanı bulunan 300 kişilik istihdam sağlayan tesiste günde 700 ton civarında süt işlenerek üretilen ürünler, İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Bursa bölge müdürlükleri aracılığıyla 7 bini aşkın noktaya ulaştırılıyor.

İlk defa Muratbey tesislerinde uygulanan 'ultraviyole dezenfeksiyon' sistemi hakkında bilgi verir misiniz?
Temelde ultraviyole (U.V.) ışınları ile temizlenmeyi içeren sistem ile sütün içerisinde yüksek ısıda dahi ölmeyen bakterilerin yok edilmesinde yüzde 98 başarı sağlıyoruz. Bu dezenfeksiyon, ekolojik ve teknik avantajları sayesinde günümüzde pek çok alanda klor gibi kimyasal dezenfektanların yerini alıyor. 254 nm dalga boylu UV-C ışınları, süt içindeki her türlü mikroorganizmayı hiç bir zararlı yan ürün, koku veya tat oluşturmadan ve suyun doğal özelliklerini bozmadan etkisiz hale getiriyor.

Tesislerinizin üretim hacmi nedir?
Bugün 700 ton süt işleme kapasitesi olan Uşak tesisimizde 2008-2009 yıllarında çok ciddi yatırımlar gerçekleştirdik. Anadolu'nun temiz havasıyla yeşeren otlarla beslenen hayvanlardan alınan sağlıklı süt, insanlarımızın büyük özverisi ve modern teknoloji ile birleşince ortaya, birbirinden lezzetli ve sağlıklı Muratbey ürünleri çıkmış oldu. Geçen yıl 100 milyon lira ciro yapan ve yaklaşık 170 farklı çeşit peynir üreten firma, 2010’daki 6 milyon dolar olan ihracatını da bu yıl artırıyor. 

“Yaşasın Peynir Devrimi” sloganıyla yola çıktığınızı görüyoruz. Muratbey Gıda olarak özellikle peynir konusunda uzmanlaşmanızın sebebini öğrenebilir miyiz?
Muratbey, “peynir“ demektir. Yani peynir denilince akla ilk gelen, uzmanlığı peynir olan, modern teknoloji ile kaliteli ürünler üretirken tüketicinin lezzet beklentisini de unutmamış, peynirde  “Lezzetin tarifi” olmuş bir markadır. Bu misyon ile zaten peynir tüketicisinin beklentisi olan, sevdiği, istediği her çeşidi sunabilmek için sürekli çalışmamız ve çeşitliliğimizi artırmamız gerektiriyor. Kalite sistemimizin de gereği olarak sürdürdüğümüz tüketici araştırmaları sonucunda tüketicimizin beklentisi olan diğer peynir çeşitlerini de ürün gamımıza katmanın yanı sıra, ihtiyaçları ve özellikle çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi yönünde annelerin kaygılarını, sıkıntılarını göz önüne alarak Ar-Ge departmanımızın sürdürdüğü birçok çalışma var. Hem sağlık ve güven hem de mutlaka lezzet isteniyorsa, Muratbey peynirde tek marka olmanın gururunu yaşayan bir firmadır. Bu yerimizi koruyabilmek adına, bu misyon doğrultusunda geliştirdiğimiz ürünlerle çeşitliliğimizi artırıyor ve markamızın gücüne güç katıyoruz.

Naturena serisi ile benzersiz inovasyon

Ürün yelpazeniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Oldukça farklı yöresel peynirler üretiyorsunuz. Tüketicinin alıştığı damak tadına uygun ürünler üretmek için nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?
170 adet peynir çeşidine imza atan Muratbey peynirleri bunlara ek olarak da 77 çeşit Naturena seri ile ürün gamını 247’ye çıkarttı. Naturena serisi 11 farklı lezzette ve 7 farklı formda satışa sunuluyor. Naturena serisi ile Muratbey ‘dünyada ilk ve benzeri olmayan bir inovasyon’ çalışmasını da gerçekleştirdi. Yaklaşık 6 ay önce ‘et teknolojisiyle peynir işleme’ye başlayan, fesleğenli, çörekotlu, tane karabiberli, domatesli, heliz otlu parmak peynirler üreten Muratbey Gıda, çeçil peynirini yağlı üretmek içinde yeni bir makine imal edip patentini aldı.

Çok sayıda peynir çeşidini tüketicinin beğenisine sunuyorsunuz, bu bağlamda tüketici tarafından en çok tercih edilen ürünleriniz hangisi?
Kaşar peynirimiz, hellim peynirimiz, tel peynirimiz en çok tercih edilen ürünlerimiz arasında. Ancak Naturena Serisi ile özellikle genç kuşakta bir bilinirlik ve tercih edilen marka olma özelliği yarattık.

Bir peynirin var oluş sürecini öğrenebilir miyiz? Peynir ne tür aşamalardan geçerek sofralarımıza ulaşıyor?
Sütün peynire dönüştürülerek uzun süre saklanması, binlerce yıldır uygulanan bir yöntem. Günümüzde peynir sanayii ne kadar gelişmiş olursa olsun, peynir yapımı ana hatlarıyla tarih boyunca çok az değişikliğe uğramıştır. Peynirin elde edilmesi ana çizgileriyle üç aşamada gerçekleşir: Sütün pıhtılaşması, pıhtı veya telemenin peyniraltı suyundan ayrılması ve olgunlaşmaya bırakılması. Peynir üretiminde hikaye sütün sağımıyla başlar. Muratbey Gıda, Anadolu'nun özellikle yerleşim bölgelerinden uzakta sanayi ve çevresel diğer atıklardan etkilenmeden beslenmiş hayvanlarından sütü toplayarak bu aşamada ilk önlemini alır. Sağımdan hemen sonra çevresel diğer etmenlerin (ısı, toz) devreye girmesine izin vermeden, sütler, tüpler vasıtasıyla depolanmak üzere özel yapım paslanmaz-antibakteriyel tanklara taşınır. Böylece hayvanın yemiş olduğu dağ otlarının besleyici değeri muhafaza edilir. Vitamin ve mineral açıdan sütün fakirleşmesi önlenmiş olur. Gerçek tat ve kokusu muhafaza edilen süt Muratbey ürünlerindeki lezzetin esas sırrıdır. Sağlıklı sütle üretim yapan Muratbey bu açıdan bakıldığında standart hammaddeyi standart ürün için olmazsa olmaz olarak kabul eder. Peynirin hammaddesi olan sütün mucizevî besin değerlerini muhafaza etmesi aynı kaliteyi sunabilmek için ilk ve en önemli şarttır. HACCP, TSE Uygunluk, BRC, ISO 9001:2008 ve ISO 22000 kalite belgelerine de sahip olan Muratbey’in, yeşil üretim kriterlerine de uygun olarak gerçekleştirdiği üretim süreci web sitesi üzerinden de yayınlanıyor.

Türkiye’deki peynir üretimi ve tüketimini gelişmiş ülkelerle kıyasladığımızda nerede görüyorsunuz? Eksiklerimiz neler? Çözüm önerileriniz nelerdir?
Gerek üretim gerekse tüketim tarafında bilinçlenme ve gelişme ihtiyacımız çok fazla. Hijyenik şartlarda ve modern tekniklerle üretilmeyen, soğuk zincir kırılmadan tüketicisine ulaştırılmayan, satış noktalarında ve evlerde + 2/4 C haricinde sıcaklıklarda tutulan peynirin sağlığımız için ne korkunç riskler taşıdığı halkımıza anlatılmalı. Ne yazık ki hala ambalajlı peynir tüketiminde gelişmiş ülkelerin çok gerisindeyiz. Halkımız mutlaka peynir ve diğer tüm süt ürünlerinde hijyen ve sağlık standartlarına uyulmadan üretilen ve satışa sunulan ürünlerin ne kadar büyük bir tehlike olduğu konusunda bilinçlendirilmeli, eğitilmeli. Özellikle anneler, sadece güvenilir markaların ambalajlı peynirlerini ailelerine yedirmeleri gerektiği konusunda bilgilendirilmeli. Sağlığımıza zararları ve yol açabileceği korkunç hastalıkların çok uzun zamanda ortaya çıkma ihtimali nedeniyle süt ürünlerinin tehlikesi maalesef gözardı ediliyor. “Hep böyle yedik bir şey olmadı” söyleminin çocuklarımıza getirebileceği felaketlerden ancak kadınlarımızı bilinçlendirerek kurtulabiliriz. Biz öncelikle kendi web sitemizde olmak üzere tüketicimizle birebir iletişimde olduğumuz her aktivitemizde özel eğitimli ekiplerimizle, tüketicimizi bilgilendirmeye çalışıyoruz. Her büyük markanın, sosyal sorumluluğunu yerine getirmek adına, süt ve süt ürünlerinin üretim şeklinin, satış şeklinin/şartlarının ve hatta mutfaklarımızda muhafaza ve kullanım şeklinin sağlığımız açısından ne kadar büyük önem taşıdığı konusunda tüketicilerimizi aydınlatmak üzere projeler geliştirmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak tüketici bilinçlendiği, seçimini sağlık ve hijyen kriterlerine göre yaptığı zaman gerek üreticiler gerekse satış noktaları zaten kendilerini düzeltmek zorunda kalacak. Yani bu konuda da eğitim şart, diyoruz.

Türkiye’de peynir sektöründe kendinizi nereye yerleştiriyorsunuz? Dünyaya açılma adına neler yapıyorsunuz?
Bir işe odaklanmanın, o işte mükemmelleşme için şart olduğuna inanıyoruz. Bizim işimiz peynir; peynirin sağlıklısını, en modern yöntemlerle üretilen ve üstelik lezzetli olanını üretmek hedefimiz. Bu misyonla tüm yatırımlarımızı gerçekleştiriyor, araştırmalar yapıyor, yeni çeşitler geliştirme çalışmalarına ağırlık veriyoruz. Markamız sektörde yarım asra yakın tecrübesiyle sütün Türkiye'deki gelişimine yön veren sayılı firmalardan. Bu uzmanlaşmanın olumlu karşılığını da hem yurt içi hem de yurt dışı açılımlarımızın geri dönüşlerinde görüyoruz. Modern hijyenik koşullarda üretilen Muratbey, insanımıza peynirin unutulmaya yüz tutan gerçek lezzetini sunuyor. Süt sektöründe maalesef ihracat imkânı çok kısıtlı ve ürünlerin çoğu yasaklı... Sektörümüzde uluslararası ticaret yalnızca ABD, Arap ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri’yle sınırlı... Biz de bu ülkelerin birçoğunda hâlihazırda raflardayız zaten. Çalışmalarımız devam ediyor. ABD’den de artan çeşitlilik ve miktarda talepler alıyoruz. Son dönemde iş hacmimizin içinde önemli bir yer tutmaya başlayan ve giderek artmakta olan ihracat oranlarına sahibiz. Yurt dışı için de özel ambalaj çalışmaları yapıyor, reklam-iletişim faaliyetlerimizi ülkeye göre uyarlayarak bulunduğumuz diğer ülkelerde de sürdürüyoruz. Türk peynirinin lezzetini markamızın güvenilirliği ile dünya ülkelerine taşıyoruz.

Muratbey Gıda’nın geleceğe yönelik hedefleri nelerdir?
Bundan sonra da en lezzetli peynir markası olarak kalmak, kalite ve çeşitlilik sunmaya devam etmek, peynir sektöründe beklentilerin ötesinde değerler sunan ürünler geliştirmek temel hedeflerimiz.
Sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde peynirde aranan bir marka olmak üzere yolumuza devam ediyoruz. Tüm yeni ürün çalışmalarımız ve iyileştirme çalışmalarımız bu doğrultuda devam etmektedir.

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri