Muratbey’den “Doğa Dostu” üretim

09 Ocak 2013 Çarşamba

Muratbey Gıda, kaynak kullanımından atıkların işlenmesine kadar her adımda doğaya saygılı bir üretim modeli ile sektöre örnek teşkil ediyor

muratbeyden-doga-dostu-uretim

Muratbey, peynir sektörünün doğaya en çok zarar veren çıktısı olan peyniraltı sularının yüzde 100’ünü toplayarak, çözüm ortağı olan tesislerde işlenmesini sağlıyor. Peyniraltı suları doğaya karıştığı takdirde içerdiği aşırı şeker ve protein nedeniyle toprağı verimsizleştirerek çölleşmeye sebep olabiliyor. Muratbey, tüm atıklarını organize sanayi bölgesinin modern tesislerinde işleyerek toprağa ve yer altı sularına karışmamaları için özenle çalışıyor. Sıvı atıkların ‘bir balığın yüzebileceği’ değerlere ulaşmadan doğaya karışmaması için arıtıyor.

Yalnızca atık yönetimini değil kaynakların etkin kullanımını da öngören yeşil üretim anlayışı ile yüksek maliyetlerle CIP (Cleaning in Place) sistemine geçen Muratbey, su tüketiminde yüzde 100 tasarruf ve bunun yanında elektrik tüketiminde de yarı yarıya tasarruf sağlayarak dünyaya saygılı bir yatırım yapmış oldu.

Ambalajlarının hepsini geri dönüşümlü maddelerden seçerek tüketicilerinin de çevre bilincine destek olan Muratbey, tesislerinde her türlü plastik, kağıt, karton,pil, kartuş, toner, atık makine yağları,  organik atıklar ve diğer atıkları geri dönüşüm noktalarına ulaştırarak tüm çalışanlarını da yeşile saygılı üretimin bir parçası haline getiriyor.

Her çalışanına bir ağaç projesi ile bölgeninen büyük yeşil alanına sahip fabrikası olan Muratbey Gıda, yeşil üretimin, her bir çalışan ile içselleşebildiği anda başarılı olabileceğinin en canlı örneğini sergiliyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri