Mustafa Tunçalp, Bodrum Nurol Sanat Galerisi’nde

24 Ocak 2013 Perşembe

Seramik sanatının ülkemizdeki en önemli ustalarından Mustafa Tunçalp, çamurla yoğurulmuş 50’nci yılında, 25 Ocak – 10 Şubat günleri arasında Bodrum Nurol Sanat Galerisi’nde

mustafa-tuncalp-bodrum-nurol-sanat-galerisinde

Seramik sanatında yarım asrı geride bırakan ve ülkemizde konusunda en çok ürün veren sanatçılarından biri olan, değerli seramik ustası Mustafa Tunçalp, çamurla iç içe geçirdiği başarı dolu yıllarını, hiç tükenmeyen “heyecan”ına borçlu olduğunu ifade eder. “Kuşlar” ve “Anadolu” ise bu heyecanın vazgeçilmezleri, Tunçalp’in ismi ile özdeşleşen ilham kaynaklarıdır.

“Kuşlar daima özgürdür. İstedikleri yere uçar ve konarlar. Ben de hep onlar gibi özgür olmak istemişimdir” diyen Mustafa Tunçalp, küçük yaşlarda rotasını belirler ve ailesinin tüm itirazlarına karşın 1962 yılında İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Fakültesi’ne (Marmara Üniversitesi) kayıt olur. Güzel Sanatlar eğitimi ile bir anlamda gerçek kimliğini bulan Tunçalp, mezuniyetinin ardından 1967 yılında Almanya’daki Buckeuburg-Kunst Seramik Fabrikası’nda, daha sonra İstanbul Yıldız Porselen Fabrikaları’nda tasarım ve form çalışmaları yapar.

1969 yılında, birçok ilki yaşayacağı, İzmir’e taşınır. İlk çocuğunun doğumu, İzmir’in ilk seramik atölyesini Fikret Tan ile birlikte açışı ve 60’a yakın eseriyle İzmir Fuarı’nda ilk sergisi, hepsi İzmir’de gerçekleşir.

Tunçalp, 1971-1987 yılları arasında Çanakkale Seramik Fabrikaları Sanat Atölyesi’nin yöneticiliğini yapar. 1978-1982 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde, 1990-2002 yıllarında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak öğrenciler yetiştiren Mustafa Tunçalp, her fırsatta sadelik ve yalınlıktan yana olduğunu dile getiriyor.  Tunçalp’in eserlerinde geleneksel olan ile çağdaş olanın birlikteliği göze çarpıyor.

Halen Çanakkale Seramik Fabrikaları Sanat Danışmanlığı’nı başarı ile sürdüren Tunçalp, İkisi yurt dışında olmak üzere toplam 15 kişisel, çok sayıda da karma sergi açtı. Sanatçı, aralarında Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülü’nün de bulunduğu dokuz ödülün sahibi. Tunçalp, özellikle mimari yapılarda ayrı bir değer olarak yer alan modüler seramik panolarıyla da öncü bir sanatçı.

Bazı duvar panoları, TBMM Senato Binası, İstanbul Atatürk Hava Limanı Dış Hatlar, İzmir Adnan Menderes Hava Limanı Dış Hatlar, Eceabat Kilye Koyu Ana Tanıtım Binası’nda bulunuyor.

Mustafa Tunçalp Seramik Sergisi, yarın (25 Ocak) saat 18.30’da yapılacak bir kokteyl ile Bodrum Nurol Sanat Galerisi’nde açılacak ve 10 Şubat’a kadar, Pazartesi günleri dışında her gün 12.00- 20.00 saatleri arasında gezilebilecek.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri