“Müşterilerimize karşı net olmalıyız”

16 Nisan 2015 Perşembe

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Yerel Zincirler Buluşuyor Fuar ve Organizasyonu, (YZB) ikinci gününde de önemli konukları ağırlıyor

musterilerimize-karsi-net-olmaliyiz

YZB’nin ikinci gününde katılımcılara tasarım alanında bilgiler veren JosDeVries Strateji ve Format Direktörü Ernst Consenheim, “Her Kanalda Alışveriş İçin Yaratıcı Tasarım” adlı bir oturum gerçekleştirdi. Müşterilere karşı net olmanın önemine değinen Ernst Consenheim, “Var olma sebebinizi bilmeniz gerekiyor. Biz, müşterilerimize bu konuda yardımcı oluyoruz. Dünyada birçok şey değişiyor, çünkü dünya değişiyor. Müşterilerin hayatları değişiyor. Kadınlar çalışıyor, nüfus değişiyor ve yardıma ihtiyaçları oluyor. Bizlerin de müşterilere yardımcı olmamız gerekiyor. İşte bu yüzden net olmamız gerekiyor. İnsanların hayatları karışıklığa sürüklendikçe bizlerin netleşmesi gerekiyor.” dedi.

“Tüketiciler artık büyük markalara günümüzde güvensizlik duyuyor. Çünkü çok uluslu şirketler artık toplumla fazla temasa geçmiyor. Oysaki böyle şirketler müşterisiyle daha fazla temasa geçmeli ve küçük çaplı şirketler gibi davranmalı.” diye konuşan Consenheim, “Müşterilerin isteklerine yönelik davranmak çok önemli. Müşterilerinize lokasyonunuza ve metrekarenize göre ürün sunmanız gerek. Mesela benzin istasyonundaki mini markette tuvalet kâğıdı satmanıza gerek olmayabilir. Orada insanlar geliyor ve 3-4 dakika içinde yiyecek içecek alıp çıkıp gidiyor. Bu tip yerlerdeki marketlerde belki bin adet ürünle sirkülâsyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Fakat çoklu format dediğimiz büyük metrekarelere sahip marketler bu fikirle hareket etmeyebilir. Orada 20 bin ürünle müşterilerinize hizmet verebilirsiniz ve bu da gayet normaldir. İşte burada kendinizi iyi tanımanın önemi ortaya çıkıyor.”

Büyük markaların da yerele inip insanlarla temasa geçmesi gerektiğine değinen Consenheim, şu açıklamalarda bulundu, “Siz eğer çok büyük markaysanız yerelliğe de önem vermelisiniz. Yani müşteriye temas edebilmelisiniz. Mesela müşteriler bazen raflarda gördüğü markayla gurur duyabiliyor. Daha sonra o markayı satan marketi gördüğünde marketi de seviyor. İşte önemli olan bu yerelliliği yakalayabilmek. Müşteri isteklerine cevap verebilmek.”

"Her şey her zaman her yerde olmaz"

Müşteri isteklerinin önemine değinen Consenheim, “Müşteriler sizlerden doğru hizmeti doğru ürünle sunmanızı bekler. Müşteri markette hızlı hareket etmek isterse hızlanmalı, ama eğer yavaş hareket etmek istiyorsa da yavaşlamalı. Siz onlara illa bir dayatma sunmamalısınız. O yüzden müşteriler markette kendisini rahat hissetmeli.” diye konuştu.

Consenheim sözlerini şöyle noktaladı, “Perakendeci olarak her zaman her yerde her şeyi yapabiliriz mantığına bürünmemeliyiz. Çünkü her zaman her şey yapılabilir durumda değildir. Seçici olacaksınız. Ne yapmak istediğinizi, hangi hizmeti sunacağınızı ve neyi ne zaman yapacağınızı iyi seçmeniz gerekiyor. Başarının sırrı da orada yatıyor.”


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri