Mutlu çalışan sıçraması

11 Temmuz 2012 Çarşamba

Kuantum sıçraması yapmanın ilk 5 adımı çok önemlidir ve eğer bu uygulamaları yaparsak bulunduğumuz konumdan hedeflediğimiz konuma geçme yolunda aşama kaydetmiş oluruz.

Kendimizi bu adımlamalarla geliştirebiliyorsak neden çalışanlarımızı geliştirmeyelim? Peki, buna hazır mısınız? Hani hep ikinci üçüncü plana attığımız fakat her konuşmada “Sevgili” ya da “Değerli” olarak addettiğimiz çalışanlarımızdan bahsediyorum… Bunun adına biz sıçrama diyoruz ve çalışanlarınızı mutlu ederseniz şirketiniz sıçrama yapacak bunu öncelikle belirteyim. Öyleyse elinize kağıt ve kalem alın ve sorun kendinize, kendiniz cevaplayamazsanız çevrenizden destek alın: "Çalışanlarım  nasıl bir yaşam içerisinde olursa gerçekten kendilerini mutlu hissederler?"

İnsanın yaşamındaki en büyük hedefi mutlu olmaktır. Çekim yasası da mutlu olmak üzerine kuruludur. Çünkü mutlu olduğunuzda istediğiniz her şey size çok rahat bir şekilde akmaya başlayacaktır.  Bu yüzden çalışanlarınız için öncelikle bu soruyu kendinize sormanız önemli.
1. Adım: Gözünüzü kapatın ve deyin ki ben nasıl bir şirket istiyorum. “Beni seven bana değer veren yöneticilerim, çalışanlarım, tedarikçilerim, müşterilerim olsun.” Tabi burada sizin için önemli olan özelliklerle niyetinizi detaylandırın. Detaylandırdığınız her bir adım Şirketinizin misyonu ve değeri olacaktır.
2. Adım: Bu çalışma hayatını sağladığınızda neler hissedeceğinizi yazın. (Yine gözlerinizi kapatın. Sıklıkla gözlerinizi kapatın diyorum çünkü dışarıdaki olaylara algınızı kapatmanız gerekiyor)
3. Adım: Bu arzu ettiğiniz çalışma ortamı olabilirliği olan bir şey mi? Bunu sağlayabilir misiniz? Ya da bu konuda destek almaya hazır mısınız? Bunları kendinize sormalısınız. Çok fazla uçmamakta fayda var. Eğer olabilir gelmiyorsa neden olduğunu yazın, belki sorun patron olarak sizsiniz.
4. Adım: Hak etme. Bazı insanlar çoğu durumda kendi kendilerine ve etrafındakilere ket vuruyor! Aslında hiçbir şeyin hak edilmediğini... Çok yazık, geçmiş deneyimlerimiz hep bize bunu düşündürür, fakat gelişim yolunda öncelikle önyargı’ lardan uzak durmamız gerektiğini unutmayalım. Yine gözlerinizi kapatın ve "çalışanlarım bunu hak ediyor" diye düşünün, değilse bile "mış" gibi yapın:)
5. Adım: Karar maddesi. Ben hayal ettiğim bir çalışma ortamı yaratmaya  ve bu karar için yapmam gereken tüm aksiyonları  gerçekleştirmeye karar verdim!
Ve altına da imzanızı atın, daha sonra bunu bu işi yapmasını istediğiniz kişi ya da kişilerle paylaşın ve onların da bu yolda istekli olduklarını ve kararlı olduklarını imza altına alın. Bu yolda öncelikle sizinle çalışan yöneticilerinizin söylediklerinize inanması ve uygulaması gerekiyor.

Unutmayın çalışan mutlu değilse, müşteri mutlu değil, bu döngüde siz hiçbir zaman mutlu olmazsınız. Bu yüzden ben yönetici olarak tecrübemin, bilgimin, inisiyatiflerimin, hedeflerimin, hayallerimin birçoğunu hep ekibimle paylaştım. Onlarla başarılı oldum, onlarla büyüdüm ve onlarla hep beraber mutlu olduk. Ortaya çıkan hep aynı oldu yapılan müşteri ve gizli müşteri anketlerimizde…”Müşteri Memnun ve Müşteri Mutlu”. İşte bu yüzden bir markanın/işletmenin öncelikle bilmesi ve değer kılması gereken "ilk müşteri"nin kim olduğudur. İlk müşteri her zaman "çalışanlar”dır.

Bu rekabet ortamında mutsuz çalışanlarla hayatını idame ettirmeye çalışan bir marka uzun soluklu var olamaz. Çalışanlar markanın yaşayan yüzleridir, temsili resimleridir. Müşteri mağazalarda birileriyle muhatap olurken aslında o kişinin temsil ettiği marka ile muhataptır. Bunu danışmanlık ve eğitim verdiğim şirkete özellikle mağazalarına adım atar atmaz hissediyorum. Neden sadık müşteriler yaratmak için türlü senaryolar yazıp, bunları uygulamaya çalışırken sadık çalışanlar yaratmak için biraz kafa yormuyoruz bunun aksine, “memnun olmayan gitsin kardeşim” diyoruz.

Kotler “A’dan Z’ye Pazarlama” kitabında şöyle der:

" ...Çalışanlarına az maaş veren bir şirket, karşılığını da az alacaktır. Çalışanlarınıza yer fıstığı verir gibi ufak tefek maaşlar verirseniz, karşınızda maymunlar bulursunuz. Giden çalışanın yerini doldurmak size çok paraya mal olacaktır. Yetenekli ve motivasyonu yüksek çalışanlar bulmak ve onları elden kaçırmamak iş başarısının anahtarıdır. Akıllı şirketler bol maaş verir. En iyi kişileri kendilerine çekerler; bu kişiler, ortalama kişilerden, aldıkları yüksek maaşı katlayacak oranda daha iyi performans gösterir..."
Kotler mutlu çalışanları bol para ile sınırlamıyor. Çalışanların kendilerini değerli hissetmesi, değerli bir kurum için, değerli bir iş yaptığına da inanmalıdır diyor ki bu bol paradan her zaman çok daha değerli çalışanlar için .

Öyleyse sadece çalışma yaşantımızda değil tüm hayatımızda yanımızda mutlu insanlar alabilmemiz ve mutluluk yolunda kendinizi ve kendinizle birlikte herkesi sıçratabilmeniz dileğiyle. Sevgiyle...Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri