“Mutlu eden proje başarılıdır”

21 Temmuz 2014 Pazartesi

Alışveriş merkezleri sektöründe stratejik değerlendirme, detaylı analitik yaklaşımla yatırımcı ve geliştiriciler için artı değer yaratma ilkesiyle hizmet veren Mallexpert, 270 bin metrekare kiralanabilir alana sahip portföyü yönetiyor. Mallexpert Kurucu Ortağı Nilüfer Özlem, “Başarılı ve sürdürülebilir bir AVM yatırımı, birçok kriterin buluştuğu, akabinde hem yatırımcı hem kiracı hem de müşterilerin aynı ölçüde mutlu olduğu proje başarılıdır. Yatırım, AVM’nin kapılarını müşteriye açtığı gün sona ermez.” diyor

mutlu-eden-proje-basarilidir

Fulya B. ÖZTÜRK

Mallexpert, ilk yılını geride bıraktı. Bu bir yıllık süreç nasıl geçti?

Mallexpert çatısı altında yaklaşık 1,5 yıldır sektöre hizmet veriyoruz. Bu süreçte ilk projemiz kiralama ve yönetim çalışmalarını yürüttüğümüz 71 bin 500 metrekare kiralanabilir alana sahip Anatolium Ankara Alışveriş Merkezi oldu. 2013 yılının sonuna doğru İnegöl AVM ve Samsun Yeşilyurt AVM,  Brandium AVM kiralama danışmanlığı portföyümüze kattığımız diğer iş ortaklarımız oldu. 1 Mayıs 2014 itibarıyla portföyümüze 3 yeni proje daha ekledik. Batman Park AVM’ye kiralama ve yönetim, Highway Outlet AVM’ye kiralama ve yönetim danışmanlığı ve son olarak West Gate Ankara AVM’ye proje danışmanlığı, kiralama ve yönetim konularında hizmet vermeye başladık. Aramıza yeni katılan iş ortaklarımız ve hazırlanmakta olan projelerimiz ile birlikte toplam 270 bin metrekare kiralanabilir alana sahip portföyümüzde her ay 4 milyonun üzerinde ziyaretçi bulunuyor.

Mallexpert’in hizmet konularından bahseder misiniz? AVM’lere hangi konularda destek oluyorsunuz?

Bilgimiz, tecrübemiz ve profesyonel bakış açımızla yatırımcı adına AVM kiralama, yönetim, pazarlama, CRM, genel danışmanlık ve yatırım konularında hizmet vermek amacıyla yola çıktık.  Projenin konseptine göre yatırımdan optimum kâr sağlanması için doğru strateji ve mağaza karmasını tespit edip, en uygun yerleşimi sağlıyoruz. Ayrıca CRM, pazarlama ve PR stratejileri belirleyip AVM’yi farklılaştırarak ziyaretçi sadakatini maksimum seviyede tutmayı seviyoruz.

“Doğru projeler ayakta kalacak”

Bir projeye dahil olurken en çok hangi konuların üzerinde duruyorsunuz?

Her şeyde olduğu gibi en başta projenin lokasyon değerlendirmesi, proje tipinin seçilmesi, buna göre hedef müşteri çalışması ve bunlara uygun mağaza karması çalışması yapılması gerekiyor. Bunlar işe başlamadan önce elimizde nasıl bir kumaş olduğunu ve bu kumaşı nasıl işlememiz gerektiğini bize söylüyor. Ayrıca sektörden gelen talepler ve müşteri beklentileri de kiralamayı önemli ölçüde şekillendiriyor. Yatırım planlamasına aldığımız veya kiralama danışmanlığına karar verdiğimiz projeler de öncelikle bölgeyi, çevre il ve ilçeleri detaylıca analiz ediyoruz. Sektörel markalar, cirolar, gelir düzeyi, nüfus dağılımı, metrekare başına düşen gelir, o güne kadar bölgeye katılan değerler ve yenilikler, rekabet analiz değerlendirmeleri, şehrin veya ilçenin fiziksel yapısı, yaşayan insanların sosyal ve ekonomik gelecekleri gibi konulara dikkat ediyoruz.

Sizce bir AVM’nin başarılı olması nelere bağlı? Mimari konsept mi, marka karması mı, yönetim mi, lokasyon mu?

Bir alışveriş merkezinde lokasyonu, mimari konsepti, marka karması yönetimi olmazsa olmaz faktörler, hepsi birbiri ile uyumlu olmak zorunda. Başarılı ve sürdürülebilir bir AVM yatırımı, birçok kriterin buluştuğu, akabinde hem yatırımcı hem kiracı hem de müşterilerin aynı ölçüde mutlu olduğu proje başarılıdır. Yatırım, AVM’nin kapılarını müşteriye açtığı gün sona ermez. Günlük operasyonel işler dışında, her geçen gün gelişen rekabet, değişen piyasa koşulları, farklılaşan ihtiyaçlar ve müşteri profili karşısında, AVM yatırımcıları her zaman her şeye hazırlıklı olmalıdır. Hazırlıklı olabilmek için de, tüm bu süreci sıkı bir şekilde takip edecek, bulguları doğru analiz edecek, somut öneriler oluşturacak ve sonucunda yatırımcının doğru zamanda doğru adımı atmasını sağlayacak profesyonel bir yönetim şirketi ile çalışılmalıdır.

Türkiye’deki AVM’lerin gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz, sizce sağlıklı bir büyüme mi?

Türkiye’de alışveriş merkezleri sayısı her geçen gün artıyor. Son yapılan araştırmalara göre 28 kentte alışveriş merkezi bulunmamasına rağmen özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük kentlerde aynı aks üzerinde birden fazla alışveriş merkezleri bulunuyor. Pazar silkinmeye başladığı anda, iyi bir satranç ustası gibi rekabette doğru hamleler yapabilen, doğru strateji güden kaliteli projeler ayakta kalabilecektir.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri