Mutlu ve sadık müşteriye sahip olmak için onları şaşırtın

21 Ocak 2015 Çarşamba

Perakende sektörünün geçmişiyle bugünü karşılaştırdığımızda oldukça rekabetçi bir yapıya doğru gittiğini gözlemliyoruz. Tüketicilerin yapısını incelediğimizde de algılarını gitgide daha fazla efektif kullandıklarını satın alma süreçlerinde daha etkin rol oynattıklarını görebiliyoruz. Tüketicilerine doğrudan her seviyede ve her türlü algılarını hesaba katarak dokunanlar kazanan perakendeciler olacaktır

Örnek olarak lüks mağazaları ele aldığımızda marka değerlerini yükseltmek, koruyabilmek daha doğrusu yüksek fiyatlı ürünlerini alma konusunda müşterilerini ikna etmek için mağazalarda farklı ambiyanslar yaratmak adına, estetik dekorasyonlar, ses sistemleri, ekranlar, kokular ve markalarının üzerine oynayan çeşitli temalar kullanmaktadırlar. Müşterilerinde mağaza içerisindeki hareketleri herhangi bir plana bağlı olmadığından direkt etkilenmekte ve kendileriyle doğrudan temas kurularak duygusal iletişim ile marka-müşteri bağının kurulmasına katkıda bulunmaktadır.

Günümüzdeki sanal dünyayı incelediğimizde sosyal medya aracılığıyla da tüketiciler markalara daha yakın his içinde olmakta ve kendilerine iletilen mesajlar aracılığıyla özel olduklarını hissetmektedirler. Örneğin @Lacoste'u takip eden bir müşteri bunu çok yakın hissetmektedir. Mağazada edindiği tecrübeleri gibi, twitter hesaplarının moda heyecanını yakalaması ve bunun gibi daha birçok şeyi fark etmesi kaçınılmazdır. Böylelikle müşteri ile iletişim sadece mağazada yakalanmamakta sürekliliği sağlanıp bütünleşme yaşanmaktadır. Hatta firmalar kamuoyunun önünde olan markalarına imaj olarak yakın olduklarını düşündükleri celebrity dediğimiz şöhretli insanlarla anlaşarak reklam, broşür vs etkinliklerle tüketicilerle bu kişilerin arasındaki iletişimlerden yararlanarak markalarını da bu bağa katmaktadır. Peki ya markalar bunları nasıl sağlıyor? Birçok firma "markalarını pozisyonlandırmak" için profesyonel destekler alıp sadece dekorasyon değil kendilerine her anlamda destek veren firmalarla çalışmakta. Pazarda bu şekilde ihtiyaç olduğunu gören yıllarını bu işe adamış başarılı girişimciler bilgilerini danışmanlık firmaları kurarak planlı bir süreç izleyerek önemli markalar yaratmaktadır.

Hem ülkemizde hem de yurtdışında artan bu tarz profesyonel firmalarla çalışma isteği firmaları bir üst seviyeye çıkararak onlara kurumsal bakış açısı kazandırmakta ve adımlarını doğru atarak hedeflerine ulaşma şansı vererek firmalarda yaratıcılığı teşvik ederek, mağazalarına ilham verici kaynaklara odaklanmaya devam etmelerini sağlıyor. Bunun perakende için anlamı perakendecilerin müşteriyle gerçek anlamda kendilerine bağlamaya ihtiyaçları olduğudur. Bunu yukarda bahsini yaptığımız gibi profesyonel danışmanlarla yapan firmaların yanı sıra normal müşteri ilişkileri yönetimine de ekleyen firmalar vardır.

Her firma tabii ki pahalı mağaza teknolojilerine sahip olmak zorunda olmakla değil, küçük şeylerle de, örneğin düzenli müşterilerin siparişlerini hatırlamak veya sempatik personelle müşterisini memnun etmek gibi küçük dokunuşlarla marka değerin, artırabilir. Bu durumda mağaza sahiplerinin ilk etapta sorgulaması gereken noktaları sıralayabiliriz; Mağazanız müşteriyi nasıl karşılıyor? İçeriğinde markanıza özel bir şeyler var mı? Ya da müşteri içeri girdiğinde etraftaki görseller ne durumda? Cazip ve ilginçler mi? Müşterilerinizi etkilemek için nasıl bir 'kanca' kullanabilirsiniz? Sezona uygun mu ya da promosyonların bilgisi yeterince algılanabiliyor mu?

Bu durumda mağazanın içine ne koyabileceğimizi iyi değerlendirip müşterilerimizi şaşırtmamız gerekiyor. Ekstra yollar göstererek belki onları şaşırtmamız gerekiyor. Gerçekten bunu yapan mağaza mutlu ve sadık müşterilere sahip olacaktır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri