Naci Ağbal: “Perakendeciler olağanüstü dönüşümü işaret etti”

12 Nisan 2017 Çarşamba

YZB 2017’ye katılım gösteren Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanı Naci Ağbal, sektöre yönelik düşüncelerini paylaştı

naci-agbal-perakendeciler-olaganustu-donusumu-isaret-etti

 

 

YZB 2017’yi yerinde canlı takip eden Perakende.org, fuardan notlar aktarmaya devam ediyor. İştirakleriyle fuara katılım gösteren T.C. Maliye Bakanı Naci Ağbal, fuarda özel konulara değindi. Ağbal’ın konuşmasından kısa notlar şöyle: “Perakendeciler olağanüstü bir değişim ve dönüşümü işaret ettiler. Bir dönüşüm fırtınasının içinden geçiyoruz. 9 yılda korumacı bir ekonomiye döndük. Küresel şirketlerin piyasa değerine bakınca klasik ekonomiler geri düştü dijital ekonomiler geçerli bir hal aldı. 9 yıl önce bilgi ekonomisiydi, bugün buna dijital ekonomi diyoruz. 9 yılda iş gücü içindeki faktörlerin yeri değişti. Ancak insan faktörü bunca değişime rağmen merkezde kalmaya devam edecek. Yerel market zincirlerini bir araya getiren unsurlar günümüzde hala yerel etikler, paradigmalardır.”

 

“Sektörün önündeki en büyük zorluk dijital alışveriş”

Sektörün önündeki sorunlardan da bahseden Ağbal, şöyle konuştu: “Perakende sektörünün önündeki en büyük zorluk dijital alışveriş. Verimlilik teması bugün farklı formatta konuşulmalı. Dijital ekonomiye uygun bir verimlilik temasına ihtiyacımız var. Türk perakendecilik sektörü kadar ekonomik gelişmelerden direkt etkilenen başka bir sektör yok. Onun için bizim için perakende sektörü çok değerlidir. Biz hükümet olarak büyümek isteyen perakendecilere gerekli desteği sağlayacağız. Kolay bir yıl yaşamadık. Perakende sektörü 2016 yılında büyük bir gayretle ayakta kaldı. Ekonomide 4’üncü çeyrekte tüketim harcamalarında büyük bir artış meydana geldi. Dijital, bilgi ekonomisi için Ar-Ge alanda vergi yüklerini düşürdük. Perakende güven endeksinde gelişmeler yaşanıyor. 2010 ile 2013 arasında yüzde 8.2 büyüme yaşandı. Sektörlerin büyümesi ekonominin büyümesine bağlı. Perakende sektörü kişi başı milli gelir büyümesiyle büyüyecektir. Perakende sektörü kadar ekonomik değişmelerine duyarlı başka bir sektör yok. Bu ülkenin okyanuslara çıkması lazım.”


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri