Namet, başarılı çıkışını sürdürüyor

03 Ocak 2012 Salı

2010 yılında 68 milyon dolarlık yatırımla devreye aldığı Çayırova tesislerinde taze et ve şarküteri ürünleri ile dondurulmuş ve ileri işlenmiş ürünler olmak üzere 4 ana grupta üretim gerçekleştirmeyi sürdüren Namet, son bir yıllık dönemde üretimde olduğu kadar, satış alanında da başarılı çalışmalar gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl TV’lerde reklam filmleri de yayınlanmaya başlayan Namet, diğer mecralardaki tanıtım kampanyaları ve kurumsal iletişim projeleriyle birlikte “tüketicisiyle iletişim kuran bir marka” haline geldi. Genel Müdür N. Tarık Kayar, Namet’in önümüzdeki dönemde de bu başarılı çıkışını sürdüreceğini ve gerçekleştirdiği yatırımlarla, Türkiye’de olduğu gibi global pazarlarda da aranılan bir marka haline geleceğini anlattı

namet-basarili-cikisini-surduruyor

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

Geçmişi cumhuriyetin ilk yıllarına kadar uzanan Namet, 2005 yılında Kayarlar Grup bünyesine katılarak çıtasını yükseltti. Bu süreci tarihsel geçmişiniz ışığında anlatır mısınız?
Ticari faaliyetlerine 4 nesil önce başlayan Kayar ailesi, 1950 yılında kolektif bir şirket olarak Kayarlar Et’i kurdu ve kısa zamanda bu şirketi sektörün lider et üreticisi haline getirdi. Sektöre kaliteli hammadde sağlamanın yanı sıra, güçlü bir marka şemsiyesi altında, şarküteri mamulleri sunmayı da hedefleyen Kayar ailesi, bu amacını gerçekleştirmek için 2005 yılında, alanında 76 senelik bir deneyimi olan Namet’i bünyesine kattı.

Namet, hijyene ve teknolojiye ayrı bir önem veriyor. Bu bağlamda Namet Çayırova tesisinizle ilgili bilgiler alabilir miyiz?
Kayar ailesinin çizdiği vizyonla, sektörün her alanında lider olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Namet, üretimini 68 milyon dolarlık yatırımla 2010 yılında devreye alınan, 34 bin 600 metrekarelik kapalı alana sahip Çayırova tesislerinde gerçekleştiriyor. Hem imalat kapasitesini ve mamul çeşitliliğini artırmayı hem de üretim teknolojilerini sürekli olarak güncel tutmayı gaye edinen Namet, bu doğrultuda, açılışından bu yana fabrikasına 15 milyon doların üzerinde ek yatırım yaptı. Çayırova Üretim Tesisleri, Namet’e ürünlerini farklı ambalaj teknikleriyle satış noktalarına sunma anlamında büyük avantaj sağladı. Namet, özellikle “Taze Et MAP Ambalaj Ünitesi”ne yaptığı yatırımlarla, HORECA ve Cash & Carry gibi yeni satış kanallarına, gerek kendi markasıyla gerekse private label ürünler üreterek ulaşma imkânı buldu.

Namet’in geniş bir ürün çeşitliliği bulunuyor. Sofralarımıza sunduğunuz ürün yelpazenizden bahseder misiniz?
Namet Çayırova tesislerinde taze et ürünleri, şarküteri ürünleri, dondurulmuş ürünler ve ileri işlenmiş ürünler olmak üzere dört ana grupta üretim gerçekleştiriliyor. Namet’in, sektörün modern mutfaklarını yöneten aşçıların özellikle ilgilendiği, kemikli, kemiksiz taze et çeşitleri, deboning hattına gelen dinlendirilmiş karkas etlerin, ‘etin şövalyeleri’ adını verdiğimiz uzman kasaplar tarafından talebe göre işlenmesiyle üretiliyor. Yine talebe göre sınıflandırılan taze etler, otomatik olarak tartılıp paketleniyor. Şarküteri segmentindeki faaliyetlerini, Türkiye’nin insan eli değmeden dilimleme ve paketleme yapabilen ilk imalat hattında sürdüren Namet, tüketicilerine yüzde 100 dana, hindi ve piliç etinden üretilmiş mamul gruplarıyla sesleniyor. Namet, dondurulmuş ürünler hattında Türk damak tadına uygun, geleneksel ve yöresel köfte çeşitleri ile burgerler üretiyor. Namet’in ileri işlenmiş ürün grubunda yer alan döner çeşitleri, konusunda uzman ustalar tarafından hazırlanıyor ve şoklanarak donduruluyor. Hazırlanan bu dönerler blok halinde piyasaya sunulabildiği gibi, isteğe göre özel döner pişirme ve kesme makinelerinde el değmeden kesiliyor, bir süre dinlendirilerek paketlenmiş halde de satış noktalarına ulaştırılabiliyor.

Namet’in olmazsa olmazları arasında kalite kontrol süreci geliyor. Yüksek standartlara ulaşabilme yolunda çok önemli bir süreç olan kalite kontrolde ne tür teknolojiler kullanıyorsunuz?
Namet Çayırova Fabrikası ISO 9001:2008, ISO 22000:2005, IFS V5, BRC V5, PAS 220:2008 kalite ve gıda güvenliği sistemi belgeleri ile TSE ürün ve hizmet yeterlilik belgelerine sahip. Üretim proseslerinde bu standartlar uygulanıyor. Şarküteri ürünlerinin çoğunda dilimleme ve paketleme işlemleri el değmeden gerçekleştiriliyor. Namet’in Çayırova tesisi, Türkiye’nin Avrupa Birliği hijyen standartlarına uygun ilk gıda üretim tesisi olma özelliği taşıyor. Tesisin tüm dizayn/proje çalışmaları yerleşim, iş akış, makine parkuru ve hijyen kriterlerinin gerek Türkiye gerekse Avrupa Birliği normlarını karşılaması için, uzmanlığı tüm dünyada kabul gören Alman proses dizayn firması “Lißner Engineers + Architects” tarafından gerçekleştirildi.

Türkiye’de Helal Gıda Sertifikası alan firmaların sayısı her geçen gün artıyor. Namet, Helal Gıda Sertifikası anlamında ne tür çalışmalar yapıyor?
Namet, kısa bir süre önce İngiltere merkezli HFA (Halal Food Authority) kurumundan onaylı, QA Technic belgelendirme firmasının denetimlerinden başarıyla geçerek, “Helal Gıda” sertifikası aldı. Bununla birlikte Kasım ayı içerisinde TSE tarafından yapılan denetimlerden de başarıyla geçen Namet, hali hazırda TSE’nin onay sürecini tamamlamasını bekliyor.

3 yeni marka yatırımı

2011 yılı Namet için nasıl geçti? Belirlediğiniz hedefleri gerçekleştirebildiniz mi?
Son bir yıllık dönemde Namet, üretimde olduğu kadar, satış alanında da başarılı çalışmalar gerçekleştirdi. Bu noktada öncelikle, daha önce bulunmadığı, geleneksel kanal bazında yapılanma yoluna giderek, Türkiye genelinde bayilikler oluşturmaya başladı. Aynı zamanda HORECA kanalında da gelişmeler yaşayan Namet, Türkiye’nin en büyük ve en prestijli fast food zincirleri için de mamuller üretiyor. Ulusal zincir marketler kategorisindeki ilerlemesini de sürdüren Namet’in müşteri portföyünde Migros, Tansaş, Carrefour, Metro, Real, Kipa ve BİM gibi önemli perakende zincirleri bulunuyor. Namet’in satıştaki bu başarısının altında güçlü lojistik alt yapısının da büyük payı var. Ürünlerini Marmara, Akdeniz, Ege, Anadolu ve Doğu Karadeniz Bölge Müdürlükleri’ndeki 200’ü aşkın yetkin satış personeli aracılığıyla toplu tüketim ve perakende kanallarına ulaştıran Namet’in, bin tonluk mamulü aynı anda taşıma kapasitesine sahip 100 frigorifik araçlık bir dağıtım filosu mevcut. Marka alanındaki yatırımlarıyla 3 yeni markayı (Namet Bistro, Namet Sofram ve Namet Naturet) tüketicilerinin beğenisine sunan Namet, bu markalarla birlikte özellikle toplu tüketim kanalındaki bulunurluğunu artırdı. Ayrıca yine bu yıl TV’lerde reklam filmleri yayınlanmaya başlayan Namet AŞ, bu reklamları diğer mecralardaki tanıtım kampanyalarıyla ve kurumsal iletişim projeleriyle destekleyerek Namet’i “tüketicisiyle iletişim kuran bir marka” haline getirdi.

Namet, aynı zamanda çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından ödül ve plaketlerle de taltif ediliyor…
Namet’in üretim, satış ve pazarlama süreçlerinde gösterdiği bu duyarlılık ve satış noktalarına en kaliteli ürünlerle ulaşma çabası, kuruma hem tüketici memnuniyeti hem de satış başarısı olarak geri dönüyor. Bu çerçevede, geçtiğimiz yıl Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı tarafından “Gıda Alanında Yılın Şirketi” ödülüne layık görülen Namet, yine geçen yıl TSE tarafından düzenlenen 232üncü Altın Ambalaj Yarışması’nda “Macar Salam 200 gram (2x100 gram) Ayrılabilen Avantajlı Paket” ürünüyle “Altın Ambalaj Ödülü” kazandı. Namet, bu ödül sonucunda katılmaya hak kazandığı, Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından organize edilen Worldstar Ambalaj Ödülleri'nde de, gıda kategorisinde “Dünya Altın Ambalaj Ödülü”yle onurlandırıldı. Namet, bu yıl Fortune Türkiye dergisinin 2010 verilerini baz alarak hazırladığı, “Türkiye’nin En Büyük İlk 500 Şirketi” listesinde 170’inci sırada yer aldı. Ayrıca Capital 500 listesinde 213’üncü oldu, ISO 500 listesine de 113’üncü sıradan girdi. Son olarak TOBB, AIlWorld Network ve Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfı işbirliğinde gerçekleştirilen Türkiye 25 yarışmasında, Türkiye’nin en hızlı büyüyen 25 şirketinden biri olarak seçilen Namet, önümüzdeki dönemde de bu başarılı çıkışını sürdürecek ve gerçekleştirdiği yatırımlarla, Türkiye’de olduğu gibi global pazarlarda da aranılan bir marka haline gelecek.

Namet’in dinamik bir sektör olan perakendeye bakışı nasıl?
Biz perakende kanalının daha disiplinli bir biçimde faaliyetlerini sürdürmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sektörün, en küçük satış noktalarına kadar disipline olması satışların artmasına sebebiyet verecek, bu durum biz üretici firmaların gelişmesine de katkı sağlayacak.

Köklü bir geçmişe sahip olan Namet, Türkiye adına önemli hedeflerin ön görüldüğü 2023 yılı için ne tür hedefler koyuyor?
Namet’in 2023 vizyonunu, Türkiye’de kırmızı et sektörünün büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunmak, bu sayede düşecek hammadde girdi fiyatlarıyla birlikte, tüketicilerin daha uygun fiyatlarla, daha kaliteli ve hijyenik et ve et ürünleri tüketmesini sağlamak oluşturuyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri