‘Neden yurtdışı’nın yanıtı Mapic’te arandı

21 Kasım 2014 Cuma

Perakende gayrimenkul sektörünün büyüklerini ağırlayan Mapic’te paneller ve oturumlar gerçekleşmeye devam ediyor. “Turkish Retail Brands: The Leap Forward”, “Türk Perakende Markaları: Sıçrama yapmak” adlı panel, Mapic Fuar alanında Agora Salonu’nda gerçekleştirildi

neden-yurtdisinin-yaniti-mapicte-arandi

A.Oğuz Toraman / Fransa - Cannes

Organizatörlüğü Birleşmiş Markalar Derneği’nin (BMD)  yaptığı panelin açılış konuşmasını dernek adına Mavi Jeans Genel Müdürü Cüneyt Yavuz yaptı. BMD üyelerine ait rakamsal verileri katılımcılarla paylaşan Yavuz, her yıl ortalama yüzde 8 büyüdüklerini ama bu yıl dernek üyelerinin ortalama büyümesinin yüzde 10’a yükseldiğini söyledi.

“Türk Perakende Markaları: Sıçrama yapmak”  adlı panelin moderatörlüğünüyse Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo yaptı. Panele Çilek Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çilek, Orka Holding Satış ve Pazarlama Koordinatörü Morris Erginbaş ve Esse Pazarlama Müdürü Mustafa Akdağ konuşmacı olarak katıldı.

Kariyo, panelistlere 3’er soru yöneltti. İlki neden yurtdışında büyümek istedikleri oldu. Akdağ, dünyada, evde yemek yapmanın bir trend haline geldiğini belirterek ‘Jamie Oliver Etkisi’nin dünyayı sardığını söyledi. Çilek’in yanıtı ise ‘ayakta ve hayatta kalabilmek için’ oldu. Soruya en son cevap veren Erginbaş, Türkiye’de belli bir büyüklüğe ulaştıkları için yurtdışına yatırımın beraberinde geldiğini ifade etti.

Kariyo’nun markaların hedef pazarları ve bu pazarlara girmeden önce nasıl araştırmalar yapmaları gerektiği sorusunaysa tüm panelistler aynı yanıtı verdi, ‘yeni pazarlar için çok hazırlıklı olunmalı.’ Soruya firma bazlı olarak cevap veren Mavi Jeans’in Amerika Birleşik Devletleri’ne giren ilk marka oluşu,  Penti’nin Harvard Square’deki mağazası, 2008 yılında Çilek’in yaptığı yatırımın Mortgage krizi sebebiyle sekteye uğraması ama buna rağmen Hindistan’a yatırım yapıp mağaza açan ilk Türk markası oluşları, Esse’nin Kosova’daki yatırımları yine Penti’nin İtalya Brescia projesi, Mavi Jeans’in Almanya pazarındaki büyümesi, Orka Holding’in Barcelona Mağazası ve Mapic kapsamında tanıştıkları Katarlı Master Franchise adayı ile ilgili paylaşımları panel katılımcıları tarafından ilgiyle izlendi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri